Alergia na kozmetiku: Ako správne vyberať?

V tomto texte nájdete tipy, ktoré sú nápomocné pri výbere tej správnej kozmetiky tým, čo majú citlivú pokožku alebo trpia alergií, pretože alergia na kozmetiku môže byť veľmi otravná a nebezpečná. Rovnako tak môže poslúžiť aj tým, čo nechcú svoje telo (pokožku) zbytočne zaťažovať.

Prejdite si s nami, ako sa vyhnúť alergii na kozmetiku. Súčasne treba spomenúť, že nie sme tím dermatológov, a tak tento článok neberte ako lekársku radu.

Aké sú najčastejšie prejavy alergie na kozmetiku?

Alergické reakcie môžu byť rôzne závažné a intenzívne. Medzi najčastejšie prejavy patrí žihľavka, svrbenie kože, vyrážka, lúpanie kože, opuch tváre, podráždenie očí, nosa či úst a anafylaxia. Všeobecne sú najčastejšie alergické reakcie, ktoré sa prejavia na koži, ale pozor aj na problémy s ovplyvňujúci dýchací systém. To platí najmä pre ľudí s astmou alebo alergickou nádchou. U osôb citlivých na niektoré vonné látky môže ich vdychovanie spôsobiť dýchavičnosť, kašeľ, hlieny, nádchu, bolesť hlavy a zvieranie na hrudi.

Najnebezpečnejšia je však anafylaxia, čo je závažná alergická reakcia, ktorá môže ohroziť život. Medzi príznaky anafylaxie patrí strata vedomia, dýchavičnosť, problémy s prehĺtaním, závraty, bolesť na hrudi, slabý pulz, nevoľnosť a vracanie. Ak sa príznaky anafylaxie prejavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Nežiaduce reakcie na kozmetické prípravky sa nemusia objaviť okamžite, ale môže byť prejavom dlhodobého užívania.

Ako sa vyvarovať nežiaducej alergickej reakcii?

Najlepšie by bolo poznať všetky možné ingrediencie, čo sa do kozmetiky pridávajú a dôkladne poznať zloženie. To je však nad možnosti väčšiny z nás. Preto vzniklo Repekum, aby vám pomôcť dátovej analýzy zloženia pomohlo. Pri výbere tej správnej kozmetiky odporúčame nasledujúci postup:

  1. Sledujte u produktov na Repekum skóre zdraví. Pre alergikov odporúčame minimálne hodnotu 95%.
  2. Pred použitím výrobku ho vyskúšajte na vnútornej strane predlaktia a počkajte pár minút na reakciu svojej pokožky.
  3. Pokiaľ ste s nejakou značkou kozmetiky spokojní z hľadiska funkcie a nemáte na produkty značky žiadne nežiaduce reakcie, tak nemá zmysel príliš experimentovať a pri značke zostaňte.

Čo robiť pri alergickej reakcii na kozmetiku?

Najprv sa snažte produkt zo seba šetrne zmyť vlažnou vodou. Pokiaľ sa situácia zhoršuje, tak radšej vyhľadajte lekársku pomoc. Tiež v lekárni môžete nájsť množstvo prípravkov, ktoré vám môžu uľaviť. Vždy sa však poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Aké sú najčastejšie alergie na kozmetiku?

Existuje niekoľko látok, ktoré sa všeobecne považujú za alergény. My si tie najčastejšie predstavíme.

Alergie na alkohol

Nielen ľudia s atopickým ekzémom alebo suchou citlivou pokožkou, ale aj ďalší alergici by sa mali vyhnúť alkoholu v kozmetike, pretože také prípravky môžu narušiť kožnú bariéru a uľahčiť tak prienik alergénov.

Články pre jednotlivé kategórie produktov

Dôveryhodné zdroje:

FDA: Allergens in Cosmetics

Tento článok napísal