Alergia na deodorant: Ako vybrať ten správny?

Trápi vás alergia na dezodorant?

Potom pre vás nie je vôbec jednoduché vybrať ten správny dezodorant.

V tomto texte nájdete predovšetkým tipy, ktoré sú nápomocné pri výbere toho správneho dezodorantu tým, čo majú citlivú pokožku, alergie, alebo trpia napríklad ekzémami, pretože alergia na dezodorant môže byť veľmi otravná a nebezpečná. Rovnako tak môže poslúžiť aj tým, čo nechcú svoje telo (pokožku) zbytočne zaťažovať.

Prejdite si s nami, ako sa vyhnúť alergii na dezodorant. Súčasne treba spomenúť, že nie sme tím dermatológov, a tak tento článok neberte ako lekársku radu.

Ako vybrať vhodný deodorant pre alergikov?

Väčšina značiek na jedincov s citlivou pokožkou alebo alergikmi myslí, a tak okrem množstva atraktívnych vôní a garantovaných hodinových výdrží, zaraďujú aj tzv. šetrné varianty.

Ako sa v tom však vyznať a spoznať, že takýto dezodorant naozaj neobsahuje alkohol, parfumáciu či ďalšie potenciálne alergény?

Samozrejme čítajte zloženie a tiež sledujte nášho sprievodcu, pretože my sme pre vás vybrali takých dezodorantov pre alergikov na základe dátovej analýzy zloženia.

Avšak pri výbere dezodorantu vždy zvážte vaše osobné potreby. V prípade alergií nemožno o žiadnom produkte povedať, že je bezpečný pre úplne všetkých. Takže aj vaša alergia na dezodorant môže byť veľmi špecifická. Keď kupujete nový produkt, skúste ho najskôr na predlaktí a pozorujte zmeny.

Aké sú najčastejšie prejavy alergie na deodorant?

Medzi najčastejšie alergické reakcie na deodoranty môže patriť sčervenanie kože, olupovanie kože a vyrážky, pálenie a svrbenie a v najhorších prípadoch aj pľuzgiere alebo pupienky.

Nežiaduce reakcie na tieto prípravky sa nemusia objaviť okamžite, ale môžu byť prejavom dlhodobého užívania.

Aké sú obvyklé alergény v deodorantoch?

Propylénglykol

Jednou z týchto látok môže byť aj propylénglykol, čo je umelo vytvorený alkohol, ktorý sa získava z ropy alebo rastlinných zdrojov. Jeho funkciou je zabraňovať vysychaniu produktu a má schopnosť na seba viazať vodu. V kozmetike sa môže objavovať aj v koncentrácii 98%, ale už pri 2% koncentrácia môže podráždiť pokožku a u tej citlivej môže vyvolať alergickú reakciu, žihľavku alebo kontaktnú dermatitídu. Alergia na propylénglykol nie je žiadna výhra.

Doporučujeme sa teda vyhýbať dezodorantom obsahujúci propylénglykol.

Má typ aplikácie deodorantu vplyv?

Určite môže byť. Ak je vaša alergia výraznejší pri vdýchnutí, než pri použití na pokožku, tak preferujte tuhé, guličkové či krémové varianty a vyhýbajte sa sprejové variante.

Sprej totiž vytvára aerosól, ktorého vedľajším následkom môže byť vdýchnutie, a to nechcete. Preto by sa mal deodorant dostať do styku len s pokožkou, nie s vaším dýchacím ústrojenstvom.

Tento článok napísal