Ako vybrať šampón pre alergikov?

Ako vybrať vhodný šampón pre alergikov?

Ako vyzerá alergia na šampón?

Spoločne zodpovieme tieto otázky a vyberieme šampón vhodný pre alergikov.

Husté, lesklé a silné vlasy sú naozaj korunou krásy. Aby bola krásna, treba sa o ňu starať nielen zvonka, ale aj zvnútra – aj tie najkrajšie kučery môžu skrývať silne podráždenú pokožku. Je to spôsobené šampónmi, ktoré obsahujú celý rad škodlivých chemikálií, ktoré môžu dokonca vyvolať alergie spojené s celým radom problémov.

Na zmiernenie nepríjemného svrbenia a začervenanej pokožky hlavy môžeme napríklad použiť špeciálny šampón pre alergikov, ktorý si teraz spoločne vyberieme.

Čo spôsobuje alergie na šampón?

Šampónová alergia sa vo svojej podstate veľmi nelíši od iných alergií – prejavuje sa priamym kontaktom pokožky hlavy s dráždivou látkou. Je však špecifická a zároveň zložitá, pretože reakcia organizmu môže trvať až dva týždne. Okrem pokožky hlavy môžu trpieť aj naše oči, pokožka na ramenách a chrbte alebo dokonca dýchacie cesty.

Za všetko môžu chemikálie v bežných šampónoch, ktoré často viac škodia ako pomáhajú. Zvyčajne ide o povrchovo aktívne látky, ktoré pomáhajú čistiť vlasy od kožného mazu, penivých látok, konzervačných látok, silikónov alebo farbív. Prírodné zložky zvyčajne nie sú na vine – musíme vedieť, že napríklad med nám v ústach nerobí dobre, a preto by sme sa mu pri výbere šampónu mali logicky vyhnúť.

Ako sa starať o citlivú pokožku hlavy?

Je teda zrejmé, že ak sa chceme vyhnúť červeným očiam a svrbeniu pokožky, musíme sa vyhnúť aj čo najväčšiemu množstvu chemických látok. V súčasnosti je veľmi obľúbenou alternatívou tuhý šampón. Možno vyzerá skôr ako mydlo, ale stále má všetky dôležité vlastnosti šampónu – a keďže je tuhý, nepotrebuje tradičné konzervačné látky.

Je teda oveľa pravdepodobnejšie, že ak siahneme po kocke šampónu, hľadáme prirodzenejšie zloženie, ktoré je kľúčom k úspechu. A čo viac? Vďaka absencii plastových obalov šetríme prírodu aj našu peňaženku – tuhý šampón vydrží napriek svojej veľkosti mnohonásobne dlhšie.

Trochu pozoruhodnejším trendom, hoci má dlhé korene v histórii, je umývanie vlasov úplne bez šampónu. Takzvaná metóda No Poo zahŕňa umývanie len prírodnými zložkami, najčastejšie jedlou sódou, ražnou múkou alebo bylinnými odvarmi.

Je vôbec možné nahradiť klasický šampón?

Prechod od silne parfumovaných šampónov plných farbív a iných chemikálií nemusí byť príliš jednoduchý. Všadeprítomné sulfáty, silikóny a parabény vám síce na prvý pohľad poskytnú bohatú penu a lesklú hrivu, ale to nie je cesta k zdravej pokožke hlavy. Na nevýraznú vôňu a slabú penivosť si možno budete musieť chvíľu zvykať, ale vaše vlasy a pokožka hlavy sa vám čoskoro odvďačia.

Ako používať šampón proti alergii?

Ak vaša pokožka skutočne trpela silnými príznakmi alergie na šampón, opatrnosť je pri novom výrobku určite na mieste. Aj keď je na obale uvedené, že ide o šampón proti alergii – každé telo je iné a nikdy neviete, ako bude reagovať na nové podnety. Skúste si ho najprv naniesť na ruku a počkajte niekoľko dní, než začnete zbytočne riskovať.

Ako vybrať najlepší šampón pre alergikov? 

Pri výbere šampónu pre alergikov je dôležité klásť osobitný dôraz na neškodné zloženie. Preto je potrebné venovať pozornosť skôr tomu, čo vo výrobku nie je, než tomu, čo v ňom je. Medzi najškodlivejšie látky patria silikóny, ktoré okrem pokožky zbytočne zaťažujú aj vlasy. Čo sa môže prejaviť aj v boji proti lupinám.

Parabény, o ktorých odborníci tiež predpokladajú, že môžu spôsobovať rakovinu, okrem konzervácie neprinášajú veľa výhod.

Sulfáty, ktoré podporujú odstraňovanie nečistôt, kokamidy na tvorbu peny, zahusťovadlá, syntetické vosky alebo látky, ktoré dodávajú šampónu vôňu a farbu, nie sú pre zdravie pokožky hlavy prospešné.

Tento článok napísal