Slnečné lúče nesú nielen radosť a teplo, ale aj potenciálne riziká pre našu pokožku. Aby sme si mohli užívať slnko bez obáv, je kľúčové poznať správne postupy pre zdravé opaľovanie. V tomto článku sa zameriame na praktické tipy a osvedčené stratégie, ktoré vám pomôžu udržať pokožku chránenú a zároveň si užívať slnečné dni plnými dúškami.
Ako opaľovanie funguje?
Slnečné svetlo sa skladá zo širokej škály rôznych vlnových dĺžok žiarenia. Niektoré z nich môžeme vnímať – teplo, ktoré pri slnečnom žiarení cítime, pochádza z infračerveného žiarenia a svetlo, ktoré vidíme, pochádza zo žiarenia vo viditeľnom spektre.
Ďalšie vlnové dĺžky slnečného svetla nevidíme a patria medzi ne predovšetkým vlny ultrafialovej skupiny. Existujú najmenej tri rôzne typy ultrafialového žiarenia, ktoré sa všeobecne označujú ako UVA, UVB a UVC.
Pri pobyte na slnku na nás pôsobia hlavne UVA a UVB lúče. UVB žiarenie spôsobuje vznik opálenia po pobyte na slnku. Deje sa tak tým, že stimuluje tvorbu pigmentu melanínu v hlbších vrstvách kože. Žiarenie UVA potom sfarbuje pokožku do tmavšieho odtieňa.
Ako sa opaľovať zdravo?
Niektorí dermatológovia tvrdia, že pokiaľ nemáte komplikácie pri bežnom slnení, môžete sa opaľovať bez opaľovacieho krému až 20 minút denne. Aby ste znížili riziko spálenia, je lepšie zostať u 5 až 10 minút.
Pokiaľ tak plánujete byť vonku dlhšie ako 20 minút, používajte opaľovací krém s ochranným faktorom 30 alebo vyšším. Opaľovací krém by mal byť vodeodolný a chrániť pred UVA a UVB žiarením. Pravidelne sa znovu natierajte, a to približne každé dve hodiny.
Dbajte na to, aby ste sa nespálili. Spálenie na slnku je spojené so zvýšeným rizikom vzniku melanómu. Ak cítite, že vaša koža začína byť teplejšia ako obvykle bez toho, aby ste boli na slnku, tak s opaľovaním prestaňte.
Pre zdravé opaľovanie je teda potrebné dodržiavať nasledujúce zásady:
- bez opaľovacieho krému zostať na slnku maximálne 20 minút
- s vhodne zvoleným opaľovacím krémom zostať na slnku maximálne 2 hodiny
- vyberte si opaľovací krém s vhodným SPF faktorom
- opaľovací prípravok použite minimálne 20 minút pred vaším pobytom na slnku
Ale nie je to iba o používaní opaľovacieho krému, určite tiež:
- dodržujte pitný režim, aby ste vašu pokožku zbytočne nevysušovali
- akonáhle opaľovanie skončíte, tak použite vhodný prípravok po opaľovaní
- dobu opaľovania prispôsobte UV indexu
Ako vybrať opaľovaciu kozmetiku pre zdravé opaľovanie?
Vyberte opaľovací prípravok s SPF zodpovedajúcim vašim potrebám. Pre bežné aktivity môže byť SPF 30 dostatočný, ale pre dlhšiu expozíciu slnku alebo citlivú pokožku zvážte vyššiu SPF.Naopak pre nízky UV index (1-2) môže byť aj SPF 15 dostačujúce.Uistite sa, že opaľovací prípravok poskytuje ochranu pred UVA i UVB žiarením.
Pokiaľ plánujete plávanie alebo budete vystavení potu, zvoľte vodeodolný opaľovací prípravok. Aj keď je váš opaľovací krém vodeodolný, tak sa odporúča pravidelne obnovovať vrstvu opaľovacieho prípravku po kontakte s vodou alebo potom.
Pokiaľ máte citlivú pokožku, ste alergickí alebo máte radi prírodnú kozmetiku, vyberajte opaľovacie prípravky s vysokým obsahom prírodných látok. Také prípravky často majú šetrnejšie účinky na pokožku.
Ako sa o seba starať po opaľovaní
Ošetrovanie pokožky po opaľovaní je kľúčové pre obnovu a prevenciu možných negatívnych účinkov vystavenia sa slnečnému žiareniu. Po opaľovaní je dôležité pokožku ochladiť a hydratovať. Aplikujte tak krém po opaľovaní, ktorý podporuje obnovu pokožky. Zároveň nezabudnite doplniť tekutiny aj pitím dostatočného množstva vody.
Čím môže byť slnko nebezpečné?
UVC žiarenie má najkratšiu vlnovú dĺžku, a hoci je potenciálne veľmi škodlivé pre našu pokožku, je úplne odfiltrované zemskou atmosférou, a preto na nás nepôsobí.
UVB žiarenie zohráva kľúčovú úlohu pri vzniku rakoviny kože a tiež pri starnutí kože. Toto žiarenie môže spôsobiť spálenie.
Žiarenie UVA je potenciálne najškodlivejší formou UV žiarenia, pretože preniká hlboko do kože, kde môže spôsobiť zmeny živých buniek v bazálnej vrstve. V súčasnej dobe je známe, že tieto zmeny živých kožných buniek sú hlavnou príčinou najzávažnejších foriem rakoviny kože. uVA žiarenie tiež poškodzuje kolagén a elastín, čo sú hlavné príčiny vrások a predčasného starnutia kože, ktorá je často vystavená slnečnému žiareniu.
Aké výhody má zdravé opaľovanie?
Slnečné žiarenie pomáha telu prirodzene vytvárať vitamín D. Tento vitamín je nevyhnutný, ale mnoho ľudí ho nemá dostatok.
Vitamín D sa dá len ťažko získať z potravy. Vyskytuje sa v niektorých rybách a vaječných žĺtkoch, ale väčšina z neho sa prijíma prostredníctvom obohatených výrobkov, ako je mlieko. K dispozícii sú aj doplnky stravy.
Po pobyte na slnku je možné zaznamenať menej príznakov depresia. Slnečné svetlo vyvoláva v mozgu uvoľňovanie hormónu serotonínu, ktorý môže zlepšiť náladu a podporiť pocit pokoja. Aj bez depresie je pravdepodobné, že pobyt na slnku zlepší náladu.
Opaľovanie môže pomôcť regulovať váš cirkadiánny rytmus a vaše telo začne byť pri západe slnka spoľahlivo ospalé.
Vitamín D pomáha telu vstrebávať vápnik, čo vedie k posilnenie kostí a môže pomôcť predchádzať osteoporóze a artritíde. Zároveň môže tiež chrániť pred predčasným pôrodom a infekciami spojenými s pôrodom.
Dôveryhodné zdroje:
- Healthline: Is Sunbathing Good for You? Benefits, Side Effects, and Precautions
- City of Hope: Is there such a thing as a safe suntan?