Ako na zdravé opaľovanie?

Posledná aktualizácia: 06.06.2023

Napriek tomu, že sa odporúča používanie opaľovacích krémov dokonca aj v zime či počas zamračených dní, tak opaľovanie, teda sedenie alebo ležanie na slnku môže mať pri správnom vykonávaní určité zdravotné účinky.

Ako vlastne opaľovanie funguje?

Slnečné svetlo sa skladá zo širokej škály rôznych vlnových dĺžok žiarenia. Niektoré z nich môžeme vnímať – teplo, ktoré pri slnečnom žiarení cítime, pochádza z infračerveného žiarenia a svetlo, ktoré vidíme, pochádza zo žiarenia vo viditeľnom spektre.

Ďalšie vlnové dĺžky slnečného svetla nevidíme a patria medzi ne predovšetkým vlny ultrafialovej skupiny. Existujú najmenej tri rôzne typy ultrafialového žiarenia, ktoré sa všeobecne označujú ako UVA, UVB a UVC.

Pri pobyte na slnku na nás pôsobia hlavne UVA a UVB lúče. UVB žiarenie spôsobuje vznik opálenia po pobyte na slnku. Deje sa tak tým, že stimuluje tvorbu pigmentu melanínu v hlbších vrstvách kože. Žiarenie UVA potom sfarbuje pokožku do tmavšieho odtieňa.

Čím môže byť slnko nebezpečné?

UVC žiarenie má najkratšiu vlnovú dĺžku, a hoci je potenciálne veľmi škodlivé pre našu pokožku, je úplne odfiltrované zemskou atmosférou, a preto na nás nepôsobí.

UVB žiarenie zohráva kľúčovú úlohu pri vzniku rakoviny kože a tiež pri starnutí kože. Toto žiarenie môže spôsobiť spálenie.

Žiarenie UVA je potenciálne najškodlivejší formou UV žiarenia, pretože preniká hlboko do kože, kde môže spôsobiť zmeny živých buniek v bazálnej vrstve. V súčasnej dobe je známe, že tieto zmeny živých kožných buniek sú hlavnou príčinou najzávažnejších foriem rakoviny kože. uVA žiarenie tiež poškodzuje kolagén a elastín, čo sú hlavné príčiny vrások a predčasného starnutia kože, ktorá je často vystavená slnečnému žiareniu.

Aké výhody má zdravé opaľovanie?

Slnečné žiarenie pomáha telu prirodzene vytvárať vitamín D. Tento vitamín je nevyhnutný, ale mnoho ľudí ho nemá dostatok.

Vitamín D sa dá len ťažko získať z potravy. Vyskytuje sa v niektorých rybách a vaječných žĺtkoch, ale väčšina z neho sa prijíma prostredníctvom obohatených výrobkov, ako je mlieko. K dispozícii sú aj doplnky stravy.

Po pobyte na slnku je možné zaznamenať menej príznaky depresia. Slnečné svetlo vyvoláva v mozgu uvoľňovanie hormónu serotonínu, ktorý môže zlepšiť náladu a podporiť pocit pokoja. Aj bez depresie je pravdepodobné, že pobyt na slnku zlepší náladu.

Opaľovanie môže pomôcť regulovať váš cirkadiánny rytmus a vaše telo začne byť pri západe slnka spoľahlivo ospalé.

Vitamín D pomáha telu vstrebávať vápnik, čo vedie k posilnenie kostí a môže pomôcť predchádzať osteoporóze a artritíde. Zároveň môže tiež chrániť pred predčasným pôrodom a infekciami spojenými s pôrodom.

Ako prevádzkovať zdravé opaľovanie?

Niektorí dermatológovia sa domnievajú, že pokiaľ nemáte komplikácie pri bežnom slnení, môžete sa opaľovať bez opaľovacieho krému až 20 minút denne. Aby ste znížili riziko spálenia, je lepšie zostať u 5 až 10 minút.

Niektoré výskumy naznačujú, že škodlivejšie je vystaviť sa veľkému množstvu slnečného žiarenia naraz, než sa mu vystavovať pomaly v priebehu času.

Pre zdravé opaľovanie je potrebné dodržiavať nasledujúce:

  • bez opaľovacieho krému zostať na slnku maximálne 20 minút
  • s vhodne zvoleným opaľovacím krémom zostať na slnku maximálne 2 hodiny
  • vyberte si opaľovací krém s vhodným SPF faktorom
  • opaľovací prípravok použite minimálne 20 minút pred vaším pobytom na slnku

TOP Prípravky na opaľovanie

Ale nie je to iba o používaní opaľovacieho krému, určite tiež:

  • dodržujte pitný režim, aby ste vašu pokožku zbytočne nevysušovali
  • akonáhle opaľovanie skončíte, tak použite vhodný prípravok po opaľovaní
  • dobu opaľovania prispôsobte UV indexu

TOP Prípravky po opaľovaní

Čo je UV index?

UV index je meradlom sily ultrafialového žiarenia vyžarovaného Slnkom. Ide o štandardný medzinárodný spôsob merania UV žiarenia. Index začína na hodnote 0 a stúpa až k hodnote 10. Hodnota 3-5 je mierna a hodnota nad 6 je vysoká alebo veľmi vysoká. V extrémnych prípadoch môže úroveň UV žiarenia dosiahnuť až 11. Ide o medzinárodné štandardné meranie, takže sa meria a uvádza rovnakým spôsobom bez ohľadu na to, kde sa nachádzate.

Sila ultrafialového žiarenia sa líši v závislosti od viacerých faktorov:

  • Lokalita
  • Ročné obdobie
  • Poveternostné podmienky, napríklad množstvo oblačnosti

UV index nie je viazaný na teplotu. Úroveň UV žiarenia môže byť rovnako vysoká v jarný deň ako na vrchole leta. Dobré pravidlo znie: “Ak je váš tieň kratší ako vy, ste vystavení vyššej úrovni UV žiarenia.”

Pri zdravom opaľovaní teda sledujte aj UV index a pokiaľ je príliš vysoký, tak použite silnejší opaľovací krém a jeho vrstvu obnovujte častejšie.

Dôveryhodné zdroje:

Healthline: Is Sunbathing Good for You? Benefits, Side Effects, and Precautions

Autor: Richard