Čo znamená SPF faktor pre opaľovacie krémy?

Neviete, čo znamená skratka SPF faktor pri opaľovacích krémoch?

Neviete, aké ultrafialové žiarenie je vlastne škodlivé a ako sa proti nemu brániť?

Stretli ste sa niekedy s označením UV faktor?

Ako nám pomáha SPF faktor?

Sun protection faktor alebo SPF je označenie na opaľovacích prípravkoch, ktoré udáva schopnosť produktu blokovať UVB žiarenie a dobu po ktorú sme pred týmto žiarením chránení. 

SPF faktor sa vypočíta vydelením dávky slnečného žiarenia potrebnej na vyvolanie začervenania kože dávkou potrebnou na vyvolanie začervenania bez opaľovacieho krému. Tento výpočet vychádza z aplikácie 2 miligramov (mg) opaľovacieho krému na každý štvorcový centimeter (cm) povrchu kože.

Čím vyššia SPF, tým lepšia ochrana pred spálením.

Teoreticky, ak by za určitých podmienok UV žiarenie trvalo 10 minút, kým by nechránená pokožka začala červenať, opaľovací krém s SPF 30 by tomu zabránil po dobu 300 minút alebo 6 hodín, čo je 30x dlhšie ako bez použitia opaľovacieho krému.

Opaľovacie krémy s SPF 30

Ako si vypočítať podľa SPF dĺžku ochrany?

SPF faktor neinformuje len o miere blokovania slnečných lúčov, ale aj o dobe, počas ktorej som pred nimi chránení, než sa nám pokožka spáli.

Keď viete, že bez opaľovacieho krému by ste sa spálili asi za 10 minút, tak vás napríklad SPF 15 chráni po dobu 15 x dlhšia teda 150 minút. Je to ale údaj orientačný záleží na množstve krému, na intenzite žiarenia a podobne.

Opaľovacie krémy s SPF 15

Aké sú hodnoty SPF?

Nech je hodnota SPF sebavyššia, žiadny z prípravkov vás stopercentne neochráni. Ak sa na tieto hodnoty pozrieme podrobnejšie, SPF 15 vás ochráni pred 93 % lúčov, SPF 30 vás ochráni pred 97 % a SPF 50 blokuje 98 % lúčov.Percentuálne hodnoty ochrany sa teda od seba veľmi nelíšia. A čím vyššia SPF, tým sa rozdiely zmenšujú.

Nemá teda veľký zmysel siahať po prípravkoch SPF hodnotou nad 50. Opaľovacie prípravky s vyšším faktorom môžu mať aj opačný efekt, dodajú vám falošný pocit maximálnej ochrany a zabudnete tak na správne zásady v opaľovaní.

Opaľovacie krémy s SPF 50

Akú hodnotu SPF faktora vybrať?

SPF faktor vyberáme s ohľadom na náš fototyp a podľa toho koľko času na slnku strávime.

Pokiaľ sa pohybujete v meste a vonku sa pohybujete len pri ceste do práce, tak vám stačí SPF 15. Ten býva často obsiahnutý aj v bežných krémoch alebo make-upoch. Pokiaľ sa budete slnku vystavovať pri mori alebo na horách, siahnite po vyššom faktore.

Čo je ultrafialové žiarenie?

Aby sme dokázali plne pochopiť, čo znamená SPF faktor, tak je najprv potrebné zamerať sa na ultrafialové žiarenie (skratka UV žiarenia vychádza z anglického ultraviolet).

Ide o elektromagnetické žiarenie, ktoré má kratšiu vlnovú dĺžku ako viditeľné svetlo, preto ho nemôžeme ľudským okom vidieť. Prirodzeným zdrojom UV žiarenia je slnko.

Príjem ultrafialového žiarenia je pre nás úplne bežný. Vystavovanie sa UV žiareniu má pozitívny efekt na produkciu vitamínu D a zlepšenie nálady. Zdravotné riziko je spojené nadmerným slnením alebo nadmerným sa vystavovaním UV žiareniu bez ochrany. To môže spôsobiť starnutie kože a podporu vzniku rakoviny kože.

Pre lepšie pochopenie SPF faktora je nutné si UV žiarenie rozdeliť na spektrálne oblasti.

UVB je spektrálna oblasť UV žiarenia prenikajúce do vonkajšej vrstvy kože. Dokáže zvýšiť riziko vzniku rakoviny a spôsobuje spálenie pokožky. Proti tejto spektrálnej oblasti je najdôležitejšie sa chrániť pomocou opaľovacích krémov.

Ďalej existuje spektrálna oblasť UVA, ktoré preniká hlbšie až do miest, kde sa tvorí kolagén a elastín. Je tak zodpovedné za predčasné starnutie pleti alebo za tvorbu pigmentových škvŕn, ale riziko rakoviny je v spojení s týmto žiarením nižšie, hoci stále existuje. UVA dodáva koži bronzový vzhľad, čo je obranný mechanizmus pleti voči slnečnému žiareniu. S týmto žiarením sa pracuje napríklad v soláriách.

Čo je UV faktor?

Niekedy sa môžete stretnúť s označením UV faktor. Keďže už viete, čo znamená SPF, tak vás pojem tento pojem nemusí trápiť, pretože sa tým v skutočnosti označuje vyššie popísané SPF. Označenie UV faktor vychádza zo snahy popísať silu opaľovacieho prípravku proti UVB žiareniu. Na opaľovacích prípravkoch sa však oveľa častejšie stretnete s označením SPF faktor.

Ako často sa mazať opaľovacím krémom so SPF faktorom?

Ochrannú bariéru musíte pravidelne obnovovať. Je dobré aplikovať novú vrstvu každé dve hodiny. Je to však iba orientačné údaje. Záleží na miere potenia, na tom ako dlho sa slnku vystavujete a tiež na tom, či s opaľovacím krémom plávate vo vode.

V prípade, že si ráno nanesiete opaľovací prípravok a potom strávite celý deň v uzavretom priestore, tak cestou domov bude bariéra pravdepodobne stále účinná.

Tento článok napísal