UV index na opaľovanie: Čo je dôležité vedieť

UV index predpovedá intenzitu ultrafialového (UV) žiarenia pre daný deň. Tento index nám tak pomáha zistiť, ako sa daný deň chrániť proti slnku, aby sme sa vyhli spáleniu alebo inému poškodeniu kože v dôsledku príliš dlhého pobytu na slnku. Čo je dôležité o UV indexe na opaľovanie vedieť?

Čo je UV index?

UV index je meradlom sily ultrafialového žiarenia vyžarovaného Slnkom. Ide o štandardný medzinárodný spôsob merania UV žiarenia. Index začína na hodnote 0 a stúpa až k hodnote 10. Hodnota 3-5 je mierna a hodnota nad 6 je vysoká alebo veľmi vysoká. V extrémnych prípadoch môže úroveň UV žiarenia dosiahnuť až 11. Jedná sa o medzinárodné štandardné meranie, takže sa meria a uvádza rovnakým spôsobom bez ohľadu na to, kde sa nachádzate.

Ako sa opaľovať s ohľadom na UV index?

0 až 2: Pre daný deň sa očakáva nízke vystavenie UV žiareniu. V jasných dňoch noste slnečné okuliare blokujúce UV žiarenie a zakrývajte si pokožku, pokiaľ sa ľahko spália. Sneh a voda môžu odrážať slnečné lúče a zvyšovať intenzitu UV žiarenia. Pri dlhšom pobyte na slnku sa odporúča na všetku holú pokožku naniesť opaľovací krém s ochranným faktorom SPF aspoň 15.

3 až 5: Pre tento deň sa očakáva mierne vystavenie slnečnému žiareniu. Pokiaľ budete vonku, nevystavujte pokožku zbytočne slnku, noste pokrývku hlavy a slnečné okuliare blokujúce UV žiarenie. Medzi 11. a 15. hodinou sa zdržujte v tieni. Pokiaľ budete na slnku, naneste na holú pokožku opaľovací krém s ochranným faktorom SPF aspoň 30.

6 až 7: Pre tento deň sa očakáva vysoká expozícia. K ochranným opatreniam patrí pokrývka hlavy a slnečné okuliare blokujúce UV žiarenie. Medzi 11. a 15. hodinou je lepšie sa zdržiavať v tieni a na holú kožu používať opaľovací krém s ochranným faktorom SPF aspoň 30.

8 až 10: Na tento deň sa očakáva veľmi vysoké vystavenie slnečnému žiareniu. Obmedzte čas strávený vonku medzi 11. a 15. hodinou. Zakryte si oblečením holú pokožku, noste pokrývku hlavy a slnečné okuliare blokujúce UV žiarenie. Medzi ďalšie ochranné opatrenia patrí pobyt v tieni a používanie opaľovacieho krému s ochranným faktorom SPF aspoň 30 na holú pokožku.

11+: Pre tento deň sa očakáva extrémna expozícia. Vyvarujte sa pobytu na slnku medzi 11. a 15. hodinou, nechránená pokožka sa môže spáliť v priebehu niekoľkých minút. Každý by sa mal zakryť, nosiť pokrývku hlavy a slnečné okuliare blokujúce UV žiarenie. Biely piesok a iné svetlé povrchy odrážajú UV žiarenie a zvyšujú jeho expozíciu. Zdržujte sa čo najviac v tieni a na holú pokožku používajte opaľovací krém s ochranným faktorom SPF ideálne 50.

Za všetkých okolností sa potom odporúča dodržiavať zásady zdravého opaľovania.

Aký UV index je najlepší na opaľovanie?

Vaša pokožka potrebuje na opaľovanie ako UVA, tak UVB žiarenie. Je to preto, že UVA svetlo stmavuje pigmentové bunky, ktoré sú už v koži, zatiaľ čo UVB svetlo spôsobuje, že koža vytvára viac pigmentových buniek.

Pokiaľ je vaším cieľom bezpečné opaľovanie, odporúčame opaľovať sa iba pri miernom UV žiarení, teda pri UV indexe v rozmedzí 3 až 5.Jedná sa o všeobecné odporúčanie, ktoré sa líšia v závislosti na vašej lokalite, nadmorskej výške a tóne pleti.

Čím vyšší je UV index, tým rýchlejšie sa vaša pokožka môže spáliť, preto je dôležité mať na pamäti, ako dlho plánujete zdržiavať sa vonku, aby ste minimalizovali riziko poškodenia pokožky.

Ako vybrať opaľovací prípravok podľa UV indexu?

Pri výbere opaľovacej kozmetiky je kľúčové brať do úvahy aktuálnu úroveň UV indexu, pretože tomu môže zodpovedať aj hodnota SPF na vašom kréme. Všeobecne platí, že čím vyššia je UV index, tým vyššia by mal byť aj SPF.

Pre nízky UV index (1-2) môže byť SPF 15 dostačujúca.

Prípravky na opaľovanie SPF 15

Pre vyšší UV index (3 až 10) je vhodné používať opaľovacie krémy so SPF 30 alebo vyššie.

Prípravky na opaľovanie SPF 30

Pre extrémnu hodnotu UV indexu (11) je vhodné použiť kozmetiku so SPF 50 a vyššou.

Prípravky na opaľovanie SPF 50

Čo ovplyvňuje UV index?

Sila ultrafialového žiarenia sa líši v závislosti od viacerých faktorov:

  • Lokalita
  • Ročné obdobie
  • Poveternostné podmienky, napríklad množstvo oblačnosti

UV index nie je viazaný na teplotu. Úroveň UV žiarenia môže byť rovnako vysoká v jarný deň ako na vrchole leta.

Dôveryhodné zdroje:

  1. Tropic Labs: What UV Index Is Best For Tanning
  2. Skn: What UV Index is Best for Tanning?

Tento článok napísal