Ako často si umývať vlasy?

Neexistuje všeobecne správna frekvencia umývania vlasov. Ľudia majú rôzne typy vlasov a životný štýl, čo ovplyvňuje početnosť umývania vlasov. 

Príliš časté umývanie vlasov môže odstrániť maz, ktorý je nevyhnutný pre zdravé a lesklé vlasy. Naopak nedostatočné umývanie vlasov môže na pokožke hlavy hromadiť olej. To môže spôsobiť zápach vlasovej pokožky a vlasov. Neumyté vlasy tiež vyzerajú nezdravo.

Je tak dôležité si nájsť tú správnu frekvenciu umývania vlasov. V tomto článku vám pomôžeme.

Čo ovplyvňuje, ako často si umývať vlasy?

 • Maz z vlasov

Maz z vlasov je najväčším vinníkom toho, čo považujeme za „špinavé“ vlasy. Môže spôsobiť, že sú vlasy zľahnuté a zlepené. Množstvo mazu, ktoré vaše vlasy produkujú, závisí od veku, genetiky, pohlavia a prostredia. Deti a starší dospelí neprodukujú toľko mazu ako tínedžeri alebo dospelí medzi 20 a 30. 

 • Typ vlasov

Rovné a tenké vlasy treba umývať častejšie ako vlasy kučeravé alebo vlnité. Rovné vlasy sa ľahko obaľujú vlasovým mazom, čo znamená, že sa oveľa rýchlejšie mastia. Vlnité alebo kučeravé vlasy majú tendenciu byť suché, pretože maz sa nedostane ku končekom tak ľahko. 

 • Pot

To, ako veľmi sa potíte, má veľký vplyv na to, ako často si musíte umývať vlasy umývať. Pot môže šíriť kožný maz a spôsobiť, že vaše vlasy vyzerajú špinavé. Pot môže tiež spôsobiť, že vaše vlasy nebudú príliš voňať.

 • Špina a prach

Záhradničenie, upratovanie a ďalšie špinavé práce môžu byť dôvodom na umytie vlasov. Na vlasoch sa totiž môže zachytiť špina alebo prach ľahko zachytiť.

 • Stylingové prípravky

Stylingové prípravky sa môžu usadzovať na vlasoch a viesť k poškodeniu vlasov. Časté alebo intenzívne používanie stylingových prípravkov môže znamenať, že si budete musieť vlasy umývať častejšie, než keby ste stylingové prípravky vynechali.

TOP Šampóny

Ako určiť správnu frekvenciu umývania vlasov?

Vlasy potrebujú umyť, ak spĺňajú niektorú z nižšie uvedenú podmienok:

 • vlasy majú mastný vzhľad
 • vlasy vyzerajú špinavé
 • na pokožke hlavy sú zrejmé zvyšky špiny či prachu

Len malá skupina ľudí si musí umývať vlasy každý deň. Ide o tých, ktorí majú veľmi jemné vlasy, veľa sa potia vo vlasoch a žijú vo veľmi prašnom prostredí. Umývať si vlasy každý deň by mali aj tí, ktorí si každý deň vlasy zašpiní tak, že je to na ich vzhľade vidieť.

Ak máte bežný typ vlasov, príliš sa nepotíte, nepoužívate stylingové prípravky a nežijete v príliš špinavom prostredí tak priemerne stačí umývať si vlasy každý tretí deň.

Čím hustejšie vlasy máte a čím menej mazu vaša pokožka hlavy produkuje, tým menej často si potrebujete umývať vlasy, treba len raz za päť dní.

Všeobecne platí, že ľudia s mastnými vlasmi si môžu potrebovať umývať vlasy častejšie ako ľudia so suchými vlasmi. Ľudia, ktorí vo vlasoch používajú prípravky, si tiež môžu potrebovať umývať vlasy pravidelnejšie, aby odstránili zvyšky týchto stylingových prípravkov.

TOP Šampóny

Aké sú prínosy pravidelného umývania vlasov?

Pravidelné umývanie vlasov má niekoľko nasledujúcich výhod:

 • Pomáha udržiavať vlasy a pokožku hlavy v čistote, čo môže zabrániť tvorbe lupín a ďalších ochorení pokožky hlavy.
 • Môže pomôcť zlepšiť celkové zdravie vašich vlasov tým, že odstráni maz a ďalšie nečistoty, ktoré môžem vaše vlasy poškodiť.
 • Pomáha udržiavať vlasy lesklé

Je príliš časté umývanie vlasov škodlivé?

Šampón je určený na čistenie pokožky hlavy a odstraňovanie prebytočného mazu. Ak ho však používate príliš často, môže šampón vaše vlasy poškodiť. Šampón zbavuje vlasy dôležitých olejov, ktoré pokožka hlavy produkuje, a môže tak vlasy a pokožku hlavy príliš vysušiť. 

TOP Šampóny

Dôveryhodné zdroje:

 1. WebMD: How Often I Do Need to Shampoo?
 2. Healthline: How Often Should You Wash Your Hair?
 3. Medical News Today: How often should a person wash their hair?

Tento článok napísal