Suchá tvár: Ako efektívne hydratovať pleť?

Suchá pokožka je častým problémom, najmä v chladných a veterných mesiacoch. Existujú však spôsoby, ako suchej tvári zabrániť. Prečítajte si naše tipy, ako udržať pokožku tváre jemnú, pružnú a hydratovanú po celý rok.

Ako hydratovať pleť?

 1. Používajte jemné čistiace prostriedky

Veľa voľnopredajných prípravkov na čistenie pleti je k pleti drsná. Obsahujú zložky, ako je benzylalkohol, sulfáty a umelé vône. Tieto zložky odstraňujú z pokožky prirodzený olej a spôsobujú jej vysušenie. Niekedy drsné chemické látky v čistiacich prostriedkoch dráždia pokožku a znižujú prirodzenú rovnováhu pH pokožky, ktorá by mala byť približne 4,7 až 5.

TOP Mydlá na tvár

 1. Odstráňte odumreté kožné bunky

Pravidelné umývanie pleti z nej iba odstraňuje nečistoty a prach, na odumreté kožné bunky nepôsobí. Odumreté kožné bunky odstraňuje peeling na tvár. Odumreté kožné bunky sa časom hromadia na povrchu pokožky a upchávajú kožné póry. Kvôli tomu má vaša pokožka šupinatú a suchú štruktúru.

TOP Peeling na tvár

 1. Používajte hydratačný krém

Nájdite si hydratačný krém, ktorý vašej pokožke vyhovuje, a používajte ho pravidelne, najmä po sprchovaní. Jeho použitie po sprchovaní môže pomôcť vašej pokožke udržať vlhkosť.

TOP Pleťové krémy

 1. Používajte balzam na pery

Balzam na pery môže pomôcť zmierniť suché, popraskané alebo popraskané pery. Uistite sa, že je pri nanášaní príjemný na dotyk a nespôsobuje brnenie pier. Ak áno, vyskúšajte iný výrobok.

TOP Balzamy na pery

 1. Pite dostatok vody

Dehydratácia je často hlavnou príčinou suchosti pleti. Vonkajšia vrstva vašej pokožky je tvorená takmer 15 až 20% vody. Váš pravidelný príjem vody zohráva dôležitú úlohu v hydratácii pokožky. Štúdie totiž preukázali, že zvýšený príjem vody môže zlepšiť hydratáciu vašej pleti.

 1. Dbajte na dostatok vitamínov a minerálov

Okrem dehydratácie môže byť ďalšou veľkou príčinou vašej suchej pleti nedostatok vitamínov a minerálov. Nedostatok železa a zinku, nedostatok vitamínu A a D môže viesť k suchosti pokožky.

Ako preventívne zabrániť suchej tvári?

Na zabránenie suchej tváre môžete vyskúšať niekoľko jednoduchých vecí, ktoré zmiernia suchosť pleti. Väčšinou sa jedná o základné zmeny životného štýlu, ktoré možno spoločne použiť na zmiernenie vašich príznakov.

 1. Nepoužívajte príliš horúcu vodu

Mnoho ľudí používa na umývanie tváre príliš teplú vodu. Pretože je však pokožka tváre jemnejšia ako ostatné časti tela, môže používanie horúcej vody narušiť prirodzenú kožnú bariéru. Pokiaľ je kožná bariéra poškodená, vytvára sa cesta pre všetky zárodky, baktérie a ďalšie vonkajšie hrozby, ktoré sa dostanú do vašej pokožky. Vaša pokožka potom trpí vysušením či prepuknutím akné.

 1. Pozor na nadmerné čistenie

Umývanie pokožky je nevyhnutné na odstránenie nečistôt, prachu a baktérií. Nadmerné čistenie alebo nadmerné umývanie však môže spôsobiť poškodenie pokožky. Povrch pokožky je tvorený olejom a určitými molekulami, ktoré prispievajú k prirodzenému hydratačnému faktoru pokožky. Nadmerné umývanie narúša prirodzený hydratačný faktor tým, že odstraňuje práve olej a tieto molekuly.

 1. Pozor na nadmerný peeling

Aj keď je odstránenie odumretých kožných buniek (exfoliácia) zásadným a nevyhnutným krokom v starostlivosti o pleť, prílišná exfoliácia môže vyvolať podráždenie pleti a nepríjemné pocity. Pri nadmernej exfoliácii sa z pokožky odčerpáva prirodzený olej a pokožka je potom veľmi suchá. V takejto situácii môže vaša pleť vykazovať známky silnej suchosti, hoci sa ju snažíte hydratovať.

 1. Chráňte tvár pri chladnom a veternom počasí

Vystavenie chladnému a veternému počasiu môže spôsobiť suchú pokožku. Skúste si okolo tváre uviazať šatku, aby ste predišli vysušovaniu. Majte však na pamäti, že vaša pokožka môže reagovať na materiály v šatke a na pracie prostriedky, ktoré používate na jeho pranie.

Kedy je potrebná návšteva lekára?

Vaša pokožka odráža váš celkový zdravotný stav. Ak nie ste zdraví zvnútra, vaša pokožka bude vyzerať bledo a sucho. Je známych niekoľko základných zdravotných stavov, ktoré spôsobujú suchosť kože. Diabetes, štítna žľaza a HIV sú také choroby, ktoré narúšajú hydratáciu vašej pokožky a veľmi s tým neurobíte.

Ďalej existujú kožné ochorenia, ktoré spôsobujú suchú pokožku. Môže to byť atopická dermatitída, kontaktná dermatitída či psoriáza.

Vyššie uvedené problémy spôsobujúce suchú pokožku je nutné riešiť s lekárom.

Čo spôsobuje suchú tvár?

Suchosť tváre vzniká, keď vaša pleť nemá dostatok vody alebo oleja.Suchá pokožka sa v lekárskom svete označuje ako xeróza alebo xerodermia. Obvykle vzniká stratou tukov, ktoré udržujú vlhkosť pokožky. Môže k nej dôjsť aj v dôsledku nedostatku prirodzených hydratačných faktorov, ako je kyselina mliečna, cukry a močovina.

Suchá pokožka môže postihnúť kohokoľvek a zvyčajne sa netýka len tváre. Suchú pokožku môžete mať celoročne alebo len v chladných mesiacoch, keď klesajú teploty a znižuje sa vlhkosť vzduchu.

Dôveryhodné zdroje:

 1. Pubmed: Natural skin surface pH is on average below 5, which is beneficial for its resident flora
 2. Pubmed: Natural moisturizing factors (NMF) in the stratum corneum (SC). I. Effects of lipid extraction and soaking
 3. Healthline: Dry Skin on the Face: Causes, Treatments, and More

Tento článok napísal