Ako sa správne starať o svoje pery?

Rovnako ako o inú časť tela sa treba starať aj o pery, ktoré čelia mnohým nepríjemnostiam. Či už chrániť pery pred mrazom, slnkom, vysušením, popraskaním, oparmi alebo im len chcete dodať zdravší vzhľad či hydratáciu navyše.

V čom je starostlivosť o pery špecifická?

Na rozdiel od pokožky na zvyšku tela, tak pery nemajú mazové žľazy, ktoré sú zodpovedné za produkciu oleja, ktorý udržuje pokožku jemnú a hydratovanú. Preto sa často stáva, že máte pery suché či dokonca popraskané, a to najmä v chladnom, extrémne horúcom alebo veternom počasí.

Čo je potrebné pre zdravé pery?

Pravidelná starostlivosť o pery vám pomôže udržať ich jemné a hladké,pričom starostlivosť o pery môžeme rozdeliť do štyroch hlavných aktivít:

  • hydratácia pier
  • ochrana pier pred vonkajšími vplyvmi
  • peeling pier
  • zlepšenie vzhľadu

Starostlivosť o pery je predovšetkým o hydratácii a ochrane pred vonkajšími vplyvmi. Exfoliáciu (peeling) je potrebné vykonávať iba v prípade, že sú vaše pery náchylné na popraskanie a praskanie. Ak máte zdravé pery, peeling nie je nutný.

Tiež je dôležité dbať na správnu hydrataciu tela. Pokiaľ telo nie je hydratované, môže to mať negatívny dopad aj na pery. Preto je dôležité piť dostatok tekutín a vyberať potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály.

Aké produkty si vybrať pre starostlivosť o pery?

Balzam na pery je najčastejšie používaným produktom pre starostlivosť o pery. Jeho hlavnou úlohou je chrániť pery pred vonkajšími vplyvmi a hydratovať ich. Balzam na pery väčšinou obsahuje vosky, ktoré zabraňujú odparovaniu vlhkosti z hornej vrstvy pier

Olej na pery pomáha udržiavať pery mäkké a hydratované. Olej pery však iba hydratuje, ale nezabraňuje strate vlhkosti. Za nepriaznivého počasia je tak vhodné kombinovať olej na pery s balzamom na pery.

Scrub na pery sa používa na odstránenie odumretých kožných buniek (peelingu) a zlepšenie prekrvenia pier.

Pomáda na pery zvyčajne menej mastná ako balzam na pery a často obsahuje pigment, aby poskytovala perám určitú farbu alebo lesk. Je to kozmetický produkt, ktorý slúži na zlepšenie vzhľadu pier. Pomáda na pery môže mať aj hydratačné zložky, ale jej hlavnou funkciou je poskytnúť perám farbu alebo lesk.

Prečo si neolizovať pery?

Olizovanie pier môže byť na moment príjemné a pery môžu byť dočasne vlhké, ale v skutočnosti tento zvyk spôsobuje ich vysušovanie.

Keď si pery olizujete,pokrývate je slinami. Nielenže sa sliny veľmi rýchlo odparujú a zanechávajú pery suchšie ako predtým, vaše sliny sú tiež plné enzýmov, ktoré sú pre jemnú pokožku pier príliš drsné. Tieto enzýmy môžu na perách zostať a tiež spôsobiť ich vysušenie.

Dôveryhodné zdroje:

  1. Healthline: Lip Care Routine 101
  2. Nivea: How to Get Healthy-looking Lips
  3. Well+Good: What the Heck Should You Be Using on Your Lips This Winter?

Tento článok napísal