Ako na správnu dezinfekciu rúk?

Posledná aktualizácia: 09.06.2023

Pandemická doba nás naučila mnohých. Najmä sme si uvedomili, aké je dôležité dbať na dôkladnú hygienu rúk. Tie sú pri styku s okolitým svetom každý deň vystavované špine, baktériám a vírusom, ktoré môžu spôsobiť celý rad menej či viacerých závažných zdravotných problémov. Udržiavať dlane v čistote je to najmenšie, čo môžeme robiť.

Ako sa prenáša choroby?

Hovorí sa, že čistota je pol zdravia. Túto frázu sme počúvali už od veľmi útleho veku, kedy nám začali byť vštepované základné hygienické návyky, a to predovšetkým tie spojené s čistotou rúk. Práve špinavé ruky sú jedným z najčastejších spôsobov prenosu rôznych ochorení.Viete, čím všetkým sa môžete nakaziť?

Pri zanedbaní hygieny nielen po použití toalety, nákupného vozíka alebo hromadnej dopravy hrozí celý rad zdravotných problémov. Postihnúť nás môžu napríklad norovírusy spôsobuje vírusovú gastroenteritídu, opary, rôzne kvapôčkové infekcie vrátane ochorenia covid-19, alebo dokonca žltačka typu A. Deti sa tiež veľmi často stretávajú s tzv syndrómom ruky-nohy-ústa, nazývaný ako siedma detská choroba, ktorú sprevádza hlavne nepríjemná vyrážka po celom tele.

Ako na správnu hygienu rúk?

Fyzickému styku s predmetmi, ktoré sú doslova rajom pre špinu, ako sú kľučky, tyče v MHD alebo mince, je takmer nemožné sa vyhnúť. Pokiaľ si však čoskoro starostlivo očistíme ruky, nedávame baktériám takmer žiadnu šancu a riziko ochorenia infekčnými chorobami znižujeme na minimum.

O čistotu rúk by sme sa mali najviac zaujímať pred konzumáciou jedla, po návšteve toalety, ceste hromadnou dopravou alebo keď prídeme z nákupu. Je dôležité sa venovať správnej hygiene rúk aj pri manipulácii s malými deťmi, obzvlášť pred a po prebaľovaní. K správnej hygiene počas prebaľovania môžu pomôcť aj jednorazové prebaľovacie podložky.

Správne umývanie rúk spočíva v dôkladnom pretretí celej dlane, jej chrbta aj prstov a obvykle nezaberie viac ako niekoľko desiatok sekúnd, rovnako ako dezinfekcia rúk. Tá celý proces urobí ešte viac efektívnym, nikdy však nenahradí samotné umývanie – pre to je skutočne potrebné mydlo a voda.

Umývať alebo dezinfikovať?

Aký je tedarozdiel medzi umývaním a dezinfikovaním? Tieto dva pojmy bývajú dosť často zamieňané. Zatiaľ čo pri umývaní sú baktérie a vírusy vymývané v priebehu reakcie účinných mydlových zložiek na vodu, dezinfekcia ich zabíja priamo na pokožke. Trochu inak fungujú tekuté mydlá, a to na princípe pôsobenia detergentov, ktoré rozpúšťajú tukové obaly vírusov a majú tak čiastočne aj dezinfekčný účinok.

Vždy je teda rozhodne lepšou voľbou mydlo a voda – pokiaľ sa ale napríklad na cestách k umývadlu nedostanete, dezinfekčný gél je rozhodne lepší ako nič.

V ideálnom prípade zaraďte do svojej hygienickej rutiny tekuté, prípadne tuhé dezinfekčné mydlo, ak ste zástancovia klasiky. Nakoniec ešte rozotrite do dlaní spomínaný dezinfekčný alebo antibakteriálne gél a môžete si byť istí, že ste pre svoje zdravie urobili maximum.

Autor: Richard