Ako na správnu hygienu rúk?

Pandemická doba nás naučila mnohých. Najmä sme si uvedomili, aké je dôležité dbať na dôkladnú hygienu rúk. Prečítajte si, ako na správnu hygienu rúk.

Prečo je hygiena rúk dôležitá?

Ruky sú pri styku s okolitým svetom každý deň vystavované špine, baktériám a vírusom, ktoré môžu spôsobiť celý rad menej či viacerých závažných zdravotných problémov. Fyzickému styku s predmetmi, ktoré sú doslova rajom pre špinu, ako sú kľučky, tyče v MHD alebo mince, je totiž takmer nemožné sa vyhnúť.

Pokiaľ si však čoskoro starostlivo očistíme ruky, nedávame baktériám takmer žiadnu šancu a riziko ochorenia infekčnými chorobami znižujeme na minimum.

Kedy sa starať o hygienu rúk?

  • Pred, počas a po príprave jedla
  • Pred a po konzumácii jedla
  • Pred a po starostlivosti o chorého s zvracaním alebo hnačkou
  • pred a po ošetrení reznej rany alebo poranenia
  • po použití toalety
  • po výmene plienok alebo po upratovaní dieťaťa, ktoré použilo toaletu
  • po smrkaní, kašli alebo kýchnutí
  • po dotyku zvieraťa, krmiva alebo zvieracieho odpadu
  • po manipulácii s krmivom pre domáce zvieratá alebo maškrty pre domáce zvieratá
  • po dotyku odpadkov

Umývanie rúk ako základ

Je dôležité si uvedomiť, že správne a pravidelné umývanie rúk je základným krokom v hygiene rúk. Správne umývanie rúk spočíva v dôkladnom pretretí celej dlane, jej chrbta aj prstov a obvykle nezaberie viac ako niekoľko desiatok sekúnd.

Pri bežnom umývaní rúk sú baktérie a vírusy zmývané v priebehu reakcie účinných mydlových zložiek na vodu. Trochu inak fungujú tekuté mydlá, a to na princípe pôsobenia detergentov, ktoré rozpúšťajú tukové obaly vírusov a majú tak čiastočne aj dezinfekčný účinok.

TOP Mydlá na ruky

Kedy použiť prípravky na dezinfekciu rúk?

Používanie ďalších prípravkov na ruky by malo byť skôr doplnkové a nemalo by nahradiť bežné umývanie rúk, ak je k dispozícii mydlo a voda. Niekoľko situácií, kedy sa odporúča použiť hygienický (dezinfekčný) prostriedok na ruky:

  • Nedostupnosť vody a mydla: Pokiaľ nie je k dispozícii voda a mydlo, čo môže nastať napríklad pri cestovaní, vonkajších aktivitách alebo v núdzových situáciách, je vhodné použiť dezinfekčný prostriedok na ruky.
  • Pri riziku prenosu infekcie: V situáciách, kde existuje zvýšené riziko prenosu infekcií, napríklad pri starostlivosti o chorého alebo staršieho člena rodiny, po návšteve verejných priestorov alebo potom, čo prídete do kontaktu s potenciálne kontaminovanými povrchmi.
  • Prevencia šírenia infekcie verejne: V dobách epidémií alebo pandémií, kedy sa odporúča zvýšené opatrenie na prevenciu šírenia chorôb, môže byť dezinfekcia rúk častejšie odporúčaná.

Ako použiť dezinfekciu rúk?

  1. Dezinfekciu naneste na dlaň jednej ruky (správne množstvo podľa produktu).
  2. Následne dezinfekciu rozprestrite na celý povrch oboch rúk.
  3. Trite ruky a prsty o seba, kým nie sú suché. To by malo trvať približne 20 sekúnd.

TOP Hygiena na ruky

Ako sa prenáša choroby?

Hovorí sa, že čistota je pol zdravia. Túto frázu sme počúvali už od veľmi útleho veku, kedy nám začali byť vštepované základné hygienické návyky, a to predovšetkým tie spojené s čistotou rúk. Práve špinavé ruky sú jedným z najčastejších spôsobov prenosu rôznych ochorení.

Pri zanedbaní hygieny nielen po použití toalety, nákupného vozíka alebo hromadnej dopravy hrozí celý rad zdravotných problémov. Postihnúť nás môžu napríklad norovírusy spôsobujúce vírusovú gastroenteritídu, opary, rôzne kvapôčkové infekcie vrátane ochorenia covid-19, alebo dokonca žltačka typu A. Deti sa tiež veľmi často stretávajú s tzv syndrómom ruky-nohy-ústa, nazývaný akosiedma detská choroba, ktorú sprevádza hlavne nepríjemná vyrážka po celom tele.

Dôveryhodné zdroje:

  1. CDC: When and How to Wash Your Hands

Tento článok napísal