Ako na správne umývanie rúk?

Naša pokožka je každý deň vystavovaná celému radu škodlivých vonkajších vplyvov. Najmä v poslednom čase venujeme zvýšenú pozornosť hygiene rúk, ktoré sú ideálnym prostredníkom na prenos rôznych ochorení. Hovorí sa, že čistota je pol zdravia av prípade čistých rúk to platí dvojnásobne. Správne umývanie rúk je tak nevyhnutnou súčasťou každodennej hygieny.

Ako si správne umývať ruky?

Namočte ruky pod prúdom teplej vody, pridajte mydlo, ktoré rozotrite krúživými pohybmi dlaní o dlaň a následne cez chrbát ruky. Nezabudnite na dôkladné umytie prstov a usušenie rúk.

TOP Mydlá

Do svojej hygienickej rutiny môžete skúsiť zaradiť antibakteriálne mydlo na ruky a celý proces uzavrieť zotretím antibakteriálneho gélu, vďaka ktorému budú vaše dlane dokonale čisté.

Ako funguje antibakteriálne mydlo?

Mydlo v tuhej aj tekutej podobe funguje vďaka interakcii s vodou. Molekuly mydla sa po napenení nadväzujú na nečistoty, ktoré so sebou odnáša voda po spláchnutí. Princíp fungovania tohto kozmetického prípravku je vždy rovnaký. Antibakteriálne mydlo navyše obsahuje látky, ktoré priamo narúšajú membránu vírusov a baktérií, čím ich ničia a ruky zbavia škodlivých látok o niečo spoľahlivejšie.

Prečo je umývanie rúk také dôležité?

Pravidelná očista rúk je návyk, ktorý nám je vštepovaný už od útleho veku. Neumyté ruky sú totiž doslova rajom pre všetkých možných zástupcov živočíšnych druhov, ktorým dominujú baktérie, vírusy a parazity.

Najväčšou hrozbou je hepatitída typu A, nie nadarmo ľudovo nazývaná ako choroba špinavých rúk, ktorá býva sprevádzaná nepríjemným zápalom pečene. V súčasnosti je dôležitosť umývania rúk spájaná aj s rizikom prenosu vírusového ochorenia covid-19.

Prečo sú ruky plné baktérií?

Dotýkanie sa kľučiek, záchodovej dosky, alebo držadiel v hromadnej doprave je denným chlebom väčšiny z nás. Pri kontakte s okolitým svetom najčastejšie používame ruky, ktoré tak vystavujeme celej rade nebezpečenstva. Rôzne ochorenia sa oveľa častejšie prenášajú cez usadené baktérie na dlaniach a prstoch ako vzduchom.

Rozumieme tomu, že fyzickému styku napríklad s držadlami na nákupných vozíkoch či sedačkami v autobuse je obvykle veľmi ťažké sa vyhnúť – a bez displeja mobilného telefónu to nejde už vôbec. Dajte si ale pozor pri umývaní rúk napríklad na toaletách v práci, kde môže byť dávkovač mydla paradoxne ešte horšie ako samotné sedátko na WC. Napadlo vás niekedy, koľko ľudí sa ho denne dotýka? Možno je lepšie mať po ruke vlastné antibakteriálny gél, ktorý sa používa na ničenie mnohých baktérií (mikroorganizmov) na rukách.

Tento článok napísal