Aké čaje sú najlepšie na pleť?

Rôzne čaje majú rôzne účinky. Niektoré vám pomôžu uvoľniť sa, iné nabudia, upokoja trávenie alebo uľavia od bolestí hlavy. A potom sú tu tie, ktoré zlepšujú stav pleti. Obsahujú totiž veľké množstvo zdraviu prospešných látok a antioxidantov, ktoré dokážu výrazne uľaviť od množstva problémov s pleťou. 

Aké účinky má zelený čaj na pleť?

Zelený čaj je jeden z najobľúbenejších vôbec a je doslova živou vodou na pleť. Obsahuje totiž obrovské množstvo antioxidantov a nielenže spomaľuje proces starnutia, ale zvyšuje aj elasticitu pokožky. Niet sa čomu diviť, že je po celé tisícročia považovaný za „elixír dlhovekosti“. Dokáže vyhladiť vrásky a postará sa aj o zacelení jaziev.

Dlhodobé užívanie zeleného čaju je tiež skvelým pomocníkom pri starostlivosti o pleť so sklonmi k akné a zabraňuje navyše rozvoju zapálených ložísk. Obsahuje polyfenoly, ktorých úlohou je chrániť pokožku pred voľnými radikálmi a sú tak skvelou prevenciou pred vznikom rakoviny. V neposlednom rade poskytuje zelený čaj pleti hydratáciu, takže dokáže uľaviť, keď sa spálite od slniečka. 

Aké účinky má čierny čaj na pleť?

Rovnako ako zelený čaj, obsahuje ten čierny voľné radikály, ktoré spomaľujú starnutie pokožky. A kedy po ňom určite siahnuť? Napríklad vtedy, ak má vaša pleť tendencia k začervenaniu. Pridajte do kúpeľa pár vrecúšok čierneho čaju. Nielenže krásne prevonia vodu, vyhladí pokožku a dodá jej prirodzený farebný tón. Oproti ostatným čajom obsahuje mnohonásobne viac kofeínu, takže vám navyše pomôže postaviť sa ráno na nohy. 

Aké účinky má černicový čaj?

Bobuľoviny sú spravidla plné vitamínu C a antioxidantov. Bolo preukázané, že černicový čaj má protirakovinové aj antimikrobiálne účinky. Okrem toho sa černicové čajové lístky dokonca používajú na liečbu kožných ochorení, ako je psoriáza a kožné vredy.

Aké účinky má biely čaj?

Biely čaj má síce nevýraznú chuť, ale pôsobí proti známkam starnutia. Výskumy zistili, že biely čaj dokáže zmierniť zápaly a pomáha predchádzať vráskam alebo ich minimalizovať. Pitie bieleho čaju pomáha zastaviť rozpad elastínu aj kolagénu v koži (zložiek, ktoré pomáhajú udržiavať pevný a mladistvý vzhľad pokožky). Kozmetické produkty, ktoré obsahujú výťažok z bieleho čaju, môžu tiež pomôcť znížiť poškodenie, ktoré na vašej pleti spôsobuje oxidačný stres.

Aký čaj použiť na akné?

Medzi najodporúčanejšie čaje na akné patrí ten zelený. Konzumácia alebo lokálna aplikácia zeleného čaju môže pomôcť zlepšiť lézie, začervenanie a podráždenú pokožku, ktoré akné spôsobuje. Pitie zeleného čaju je možné vhodne skombinovať s kozmetikou na akné.

TOP Kozmetika na akné 

Aký čaj použiť na kožné ochorenia a ekzémy?

Pri liečbe kožných ochorení a ekzémov je jednou z najúčinnejších byliniek harmanček. Obsahuje totiž flavonoidy, ktoré pomáhajú pokožke zbaviť sa oxidačného stresu. V neposlednom rade je skvelý na čistenie pleti, krásne ju rozjasní a zlepšuje jej farebný tón. Dokáže tiež zmierňovať produkciu kožného mazu a tým aj tvorbu akné.

Ak ste mali náročnejšiu noc a ráno si pri pohľade do zrkadla všimnete tmavé kruhy pod očami, nezúfajte a uvarte si harmančekový čaj. Priložte na viečka vylúhované vrecúška a nechajte ich chvíľu pôsobiť. Možno budete prekvapení, ako tento jednoduchý recept funguje.

Tip: Ešte než si čaj priložíte na oči, nechajte ho ochladiť aspoň 30 minút v chladničke.

Aký čaj použiť na mastnúpleť?

Mätový čaj je známy predovšetkým pre svoje schopnosti upokojiť rozbúrený žalúdok a trávenie. Ale to nie je zďaleka všetko. Skvele sa hodí na mastnejšiu pleť, pomáha ju zmatniť a redukovať produkciu kožného mazu. Je ale tiež skvelým pomocníkom na prekonanie letných horúčav, pomáha totiž vnútorne aj zvonka ochladzovať telo. Prirodzene sťahuje rozšírené póry, upokojuje pleť a svoju úlohu zohrá aj v boji proti akné.

Ako vybrať kvalitný čaj?

Nie je čaj ako čaj. Či už dáte prednosť jeho popíjaniu alebo si ho pridáte napríklad do pleťovej masky, nezabudnite sa zamerať aj na kvalitu. Zaujímajte sa o jeho pôvod, dobu zberu, ale aj o to, či pochádza z jednej plantáže, alebo ide o tzv. blend alebo zber z rôznych plantáží. Najkvalitnejšie sú bezpochyby čaje sypané a nemenej dôležitá je aj jeho príprava, ktorá môže byť u každého čaju iná. 

Nájdite sa v čaji aj vy a poďte sa pozrieť, aké účinky na pleť má, a ktorý z nich je vhodný práve na tú vašu. 

Tento článok napísal