Ako efektívne na kruhy pod očami?

Kruhy pod očami môžu z rôznych dôvodov postihnúť každého človeka akéhokoľvek veku. Na vzniku tmavých kruhov pod očami sa podieľa genetika, starnutie a faktory životného štýlu. Tmavé kruhy pod očami vytvára smutný a unavený dojem, ktorým určite nezaujmete. Našťastie existuje množstvo metód, ktoré môže pomôcť s nežiaducimi kruhmi pod očami.

Ako na kruhy pod očami?

Tmavé kruhy pod očami je možné zmierniť jednoduchými krokmi. Hoci niektoré z týchto krokov nie sú vedecky dokázané, môžu stáť za vyskúšanie, pretože mnohé z nich sú lacné a nemajú žiadne vedľajšie účinky.

 • Očné krémy na kruhy pod očami

Na kruhy pod očami je potrebné používať špeciálny očný krém proti kruhom, pretože nie všetky krémy na oči fungujú rovnako.

Okrem toho, že očnému okoliu poskytujú potrebnú hydratáciu a pokožka je tak hladšia a vypnutejšia, jej vedia zaistiť aj ďalšie účinné látky. Tie dokážu pokožku posilniť alebo aj zosvetliť, vďaka čomu sú kruhy svetlejšie. Ak kruhy pod očami sprevádzajú alebo zhoršujú vrecia pod očami, účinné látky v kréme ich pomáhajú odbúrať.

Niekedy trvá aj pol roka, kým sa efekt očného krému proti kruhom naplno prejaví. Počítajte preto s pravidelným a dlhodobým používaním, ktoré vaše očné okolie viditeľne vylepší.

TOP Očné krémy na kruhy pod očami

 • Viac spánku

Dostatok kvalitného spánku každú noc môže pomoc predísť kruhom pod očami. Zdvihnutie hlavy vyššie na ďalšie vankúše môže pomôcť znížiť tmavé kruhy a opuchy okolo očí.

 • Prikladanie uhorky

Prikladanie plátkov uhorky na oči môže upokojiť unavené oči a znížiť opuchy. Vysoký obsah vody a vitamínu C v uhorke môže pomôcť vyživiť a hydratovať pokožku.

 • Studený obklad

Prikladanie studeného obkladu na oči môže stiahnuť cievy a znížiť výskyt tmavých kruhov.

 • Príklad čajových vreciek

Čajové vrecká môžu pomôcť zmierniť tmavé kruhy a opuchy pod očami. Kofeín má antioxidačné vlastnosti a stimuluje krvný obeh.

 • Pitie dostatočného množstva vody

Snažte sa piť dostatok vody. Hydratáciu vám môžu pomôcť udržať aj ďalšie tekutiny, vrátane mlieka, čaju a džúsov. K celkovému príjmu tekutín prispieva aj konzumácia ovocia a zeleniny.

 • Domáca maska ​​z kávovej usadeniny

Ak ste milovníkom dobrej kávy a doma vám zostáva kávová usadenina, tak ju môžete použiť v boji proti kruhom pod očami. Kávová usadenina funguje na predpoklade, že obsah kofeínu v káve pomáha rozširovať cievy, ktoré sú jednou z príčin na vznik tmavých kruhov. Jednoduchý recept na domácu masku proti kruhom pod očami.

V prípade, že vyššie uvedené postupy nepomáhajú a kruhy pod očami vás stále trápia, tak zvážte návštevu svojho lekára alebo dermatológa. Tí skontrolujú, či príčinou nie sú nejaké skryté zdravotné problémy.

Ako zakryť kruhy pod očami?

Make-up alebo korektor tmavé kruhy pod očami nevylieči, ale pomôže ich zakryť. Pokiaľ chcete kruhy pod očami skryť, môžete ich zakryť korektormi, takže splynú s typickou farbou vašej pleti. Rovnako ako pri každom lokálnom ošetrení alebo make-upe existuje možnosť podráždenia alebo alergickej reakcie. Ak zaznamenáte akékoľvek vedľajšie účinky, prestaňte ich používať a zvážte konzultáciu s lekárom.

Pamätajte, že tmavé kruhy nie sú niečo, čo sa nutne musí napraviť. Nie je nič zlé na tom, keď ich necháte byť. Nemali by ste pociťovať tlak na trvalú zmenu svojho vzhľadu.

TOP Korektory

Aké sú príčiny kruhov pod očami?

Koža okolo očí je najtenšia na celom tele, a preto stráca vlhkosť rýchlejšie ako na ostatných miestach a je viac náchylná na vysušenie, predchádzajúce prejavy starnutia a známky únavy. K tým najvýraznejším patria kruhy pod očami. Napriek tomu, že by sa mohlo zdať, že sa objavujú len pri nevyspaní, v skutočnosti je príčin veľa.

Na prvom mieste k nim prispieva oslabovanie kože kvôli strate kolagénu vplyvom starnutia. Pod krehkejšou kožou potom ľahšie presvitajú drobné tmavé cievky vytvárajúce tmavé kruhy.

Únava je tiež významným dôvodom pre vznik kruhov pod očami. K unaveným očiam telo privádza viac krvi, kde je množstvo drobných žiliek. Tie sa zväčšia, niekedy sa aj porušia a kvôli drobnému úniku krvi sú ešte nápadnejšie.

K ďalším významným príčinám patrí celkovo jemná koža, na ktorej idú kruhy vidieť viac. Väčšie tendencie k nim majú aj ľudia s tmavšou pokožkou a vystúpenými alebo opuchnutými očami, ktoré vytvára tieň. Prispievajú k nim aj niektoré ochorenia ako alergia alebo problémy so štítnou žľazou. Kruhy zhoršuje ich aj nezdravý životný štýl, predovšetkým fajčenie, a tiež vplyvy počasia. Preto by ste pri pohybe vonku nemali vynechať opaľovací krém na tvár.

Sú tmavé kruhy pod očami trvalé?

Tmavé kruhy pod očami môžu prichádzať a odchádzať. Ako dlho budú trvať, závisí od mnohých faktorov. Môžu nastať obdobia, kedy budú kruhy pod očami svetlejšie alebo tmavšie. Niektorí ľudia majú prirodzene tmavšie kruhy pod očami kvôli genetickým predispozíciám.

TOP Očné krémy na kruhy pod očami

Čo spôsobuje tmavé kruhy pod očami u detí?

Príčinou vzniku tmavých kruhov pod očami dieťaťa môže byť niektorá z nasledujúcich príčin:

 • Upchatý nos 

Keď je nos upchatý, spôsobí to, že sa žilky okolo nosa zväčšia a stmavnú. Upchatie nosa môže byť spôsobené buď nádchou, alebo alergiou. Pokiaľ má dieťa tmavšiu kožu okolo očí ako obvykle a má problém s upchatým nosom, môže to spolu súvisieť. Aj tak je ale dôležité poradiť sa s lekárom.

 • Genetika 

Ak máte tmavé kruhy pod očami, je vysoká pravdepodobnosť, že ich bude mať aj vaše dieťa. To platí najmä v prípade, že nemáte žiadne iné zjavné príznaky ako výskyt tmavej farby kože pod očami.

 • Astma či Alergia

Tmavé kruhy pod očami dieťaťa môžu byť tiež dôsledkom zablokovania a zúženia trubíc, ktoré vedú vzduch do pľúc az pľúc. Toto zablokovanie a zúženie je synonymom pre astmu.

 • Nedostatok spánku 

Tmavé kruhy pod očami sa môžu objaviť aj v prípade, že dieťa nie je dostatočne vyspalé. K tomu môže prispievať aj nedostatočný spánok alebo narušený spánkový režim. Je preto nevyhnutné zaistiť, aby vaše dieťa malo každú noc dostatok spánku.

 • Dehydratácia

Ak vaše dieťa neprijíma dostatok vody, jeho koža sa stenčí. Zmeny môžu byť viditeľné v okolí ich očí, kde sa tvorí tmavá farba. To je čiastočne spôsobené odhalením krvných ciev pod tenkou kožou očí.

Ako na tmavé kruhy pod očami u detí?

Tmavé kruhy okolo očí u detí často zmiznú samy od seba a nemusia vyžadovať liečbu. V niektorých prípadoch stačí na trvalú zmenu jednoduchá zmena životného štýlu vášho dieťaťa. Môžete skúsiť napríklad:

 • Zmeniť jedálniček 

Pokiaľ tmavé kruhy spôsobuje nedostatok výživy, môžete zaviesť zmenu stravy, aby ste zaistili dostatočnú konzumáciu vitamínov a minerálov. Nechajte ich jesť melón, uhorku, bobuľovité ovocie či paradajky. Tiež pridanie ďalších potravín s vysokým obsahom minerálov, ako sú pečeň, ružičkový kel a špenát, do jedálnička vášho dieťaťa môže pomôcť.

 • Pomôžte im dobre sa vyspať

Vytvorte dieťaťu také podmienky, aby sa mohlo pohodlne vyspať.

 • Zmiernite upchatie nosa

Ak sú príčinou tmavých kruhov alergie, zvážte odstránenie alergénu.

 • Udržujte dieťa hydratované

 Zaistite, aby vaše dieťa doma aj v škole konzumovalo dostatočné množstvo vody.

 • Vyhľadajte lekársku pomoc

Pokiaľ nič z vyššie uvedeného nepomáha, tak zvážte návštevu detského lekára.

TOP Očné krémy na kruhy pod očami

Dôveryhodné zdroje:

 1. Healthline: What Causes Dark Circles Under Your Eyes?
 2. Medical News Today: Aké príčiny tmavé kruhy pod očiami?
 3. WebMD: What to Know About Dark Circles Under a Child’s Eyes

Tento článok napísal