Vegan kozmetika: Čo je dobré vedieť?

Vegan kozmetika nie je len otázkou módy alebo netradičného životného štýlu. Živočíšne zložky sú nahraditeľné tými rastlinnými a minerálnymi. Možno nie stopercentne. Nie je ale dôvod, prečo by výrobou kozmetiky mali trpieť zvieratá. Vegánska kozmetika je teda taká, ktoré neobsahuje žiadne živočíšne látky av celom procese výroby neboli trápené zvieratá.

Je vegan kozmetika funkčná?

Krátko a výstižne, ANO.

Žiadna živočíšna zložka nie je pre kozmetiku natoľko zásadná a výnimočná, že by nemohla byť nahradená. Je to len o správnej kombinácii nosných a účinných zložiek.

Prečo má zmysel používať vegan kozmetiku?

Zaobstarať si vegánsku kozmetiku má svoje opodstatnenie. A môžete sa na to pozerať z viacerých uhlov pohľadu. Ak si nechcete na seba nanášať na svoju kožu ovčí maz, rybie bunky, chrobáky, kolagén a iné začnite si kupovať vegánsku kozmetiku.

Vegánska kozmetika označuje za menej komplikovanú pre našu pokožku, avšak ako pravidlo to brať nemôžeme, pretože mnoho alergénov nájdete aj medzi rastlinnými zložkami.

Aké sú certifikácie na vegánskej kozmetike?

Pre ľahkú orientáciu v kozmetike vám majú napomáhať certifikáty na obaloch. Majte však na pamäti, nie všetky značky si certifikát vybavujú, a to že má nejaký produkt jednej značky označenie vegan neznamená, že táto skutočnosť platí pre celé portfólio výrobkov.

Britská organizácia Vegan Society udeľuje certifikát Vegan. Na výrobkoch vyrobených v USA môžeme nájsť certifikát Cruelty free v podobe králika. Chvália sa ním produkty ktorých zložky neboli testované na zvieratách a kozmetika s vegánskym variantom tohto certifikátu Cruelty free vegan neobsahuje ani živočíšne ingrediencie.

Všetky uvedené certifikáty majú zaručovať, že kozmetika neobsahuje živočíšne látky ani jednotlivé zložky na zvieratách netestuje.

Čo sú časté živočíšne zložky v kozmetike?

Možno by ste ani netušili koľko živočíšnych zložiek je v kozmetike. Príkladom je lanolín, ten sa získava z ovčej vlny. Lisuje sa z ostrihanej vlny, do ktorej sa dostáva vylúčením z mazových žliaz. Je súčasťou krémov a má podobné vlastnosti ako vazelína. V tomto prípade je diskutovaný proces strihania oviec. V kozmetike ho možno nahradiť napríklad bambuckým maslom.

V šampónoch a kondicionéroch môžete zase nájsť keratín. Ten môže byť ako rastlinný, tak živočíšny, ktorý sa získava z rohov, kopiť, srsti alebo peria. Boli doby kedy ste v krémoch našli kolagén z kravských buniek choroba šialených kráv však zapríčinila to, že dnes sa kolagén získava z buniek rybích. Tento kolagén má množstvo výhod, avšak podporiť tvorbu kolagénu môžete aj rastlinným pleťovým olejom lisovaným za studena.

Včelia ríša nám poskytuje zložky ako med, vosk alebo propolis. Včelí tmel, čiže propolis, sa objavuje v zubných pastách, šampónoch, krémoch ale aj inde. Včelí vosk sa pridáva do balzamov na pery alebo krémov, med sa do nich môže dať za účelom hydratácie a zjemnenia. Aj tieto látky je možné nahradiť rastlinným variantom napríklad kokosovým alebo jojobovým olejom.

V kozmetike nájdete aj masť, na získanie ktorej musíte zviera usmrtiť a potom ho vyškvariť z tukových tkanív.

Čo sú časté živočíšne zložky v šampóne?

cetylalkohol

Tento vosk, ktorý sa často vyskytuje v lakoch na vlasy, pleťových vodách a šampónoch, sa nachádza v spermacete (hlavovej dutine) veľrýb, delfínov a ďalších veľrýb.

želatína

Pokiaľ ste to ešte nepočuli, väčšina želatíny sa vyrába varením vyradených zvieracích kostí, kože a väzov. Výrobkom dodáva hustú, hladkú, želatínovú štruktúru. To platí aj pre šampóny.

Kyselina hyalurónová

Táto bielkovina je známa tým, že dodáva vlahu a poddajnosť matným, suchým alebo nevýrazným vlasom. Bohužiaľ sa obvykle získava z pupočnej šnúry a synoviálnej tekutiny obklopujúcej kĺby zvierat.

Keratín

Keratínové kúry sú v dnešnej dobe pomerne populárne, pretože sľubujú obnovu poškodených vlasov, posilnenie vlasov a dokonca aj udržanie kučeravých alebo kučeravých vlasov rovných. Keratín si vyrábame sami. Je to jedna z hlavných zložiek ľudskej kože, vlasov a nechtov. Nachádza sa aj v kopytách, perí, rohovine a vlasoch zvierat.

Hodvábny prášok

Hodváb sa používa v mnohých obľúbených výrobkoch pre starostlivosť o vlasy. Hodvábny prášok môže byť súčasťou šampónov, krémov na vlasy, pomád alebo kondicionérov. Prirodzená lesklá vlastnosť hodvábu je to, čo dodáva vlasom lesklý vzhľad.

TOP Vegan šampóny

Čo sú časté živočíšne zložky v dezodorante?

Najčastejším živočíšnym produktom v dezodorantoch je včelí vosk. Ten sa pridáva primárne za účelom hydratácie a zjemnenia. Je to aj prostriedok na úpravu pokožky, ktorý pomáha znižovať stratu vlhkosti. Včelí vosk je možné často nahradiť kokosovým alebo jojobovým olejom. Včelí vosk možno nepôsobí ako veľké trápenie zvierat, ale vegán to jednoducho nie je.

Tento článok napísal