Ústna voda s chlórhexidínom: Čo je dobré vedieť?

Ústna voda s chlórhexidínom je prípravok, ktorý pomáha udržiavať zdravé zuby a ďasná tým, že redukuje baktérie, ktoré môžu spôsobovať zubné kazy a ochorenia ďasien. Čo ďalšie je dobré vedieť o ústnej vode s chlórhexidínom?

Prečo používať ústnu vodu s chlórhexidínom?

Bolo preukázané, že chlórhexidín je účinný proti celému radu baktérií, ktoré sú zodpovedné za vznik zubného kazu a ochorení ďasien. Pri pravidelnom používaní môže pomôcť znížiť riziko vzniku zubného kazu, zápachu z úst a ďalších foriem ochorení ďasien. Bolo tiež zistené, že je účinný pri znižovaní tvorby zubného povlaku a zubného kameňa na zuboch.

Vďaka jeho vlastnostiam vie zamedziť tvorbe povlaku až na 12 hodín, kedy vytvára ochrannú vrstvu na zuboch a ďasnách. Čiastočne sa chlórhexidín vstrebáva do zubnej skloviny, takže skvele bráni množeniu baktérií.

Ústna voda s chlórhexidínom

Kedy používať ústnu vodu s chlórhexidínom?

Je vhodné ju používať, ak trpíte krvácaním alebo zápalmi ďasien, nadmernými problémami s aftami alebo ako starostlivosť po chirurgickom zákroku v ústnej dutine (napríklad po trhaní zubov). Tiež je výborná po hĺbkovom čistení zubov alebo odstraňovaní zubného kameňa v ordinácii. Pomôže aj pri ťažšom čistení zubov pri fixných strojčekoch, kedy stačí nižšia koncentrácia chlórhexidínu.

Vysoká koncentrácia chlórhexidínu (0,2 %) v ústnej vode pomôže udržať tvorbu plaku a baktérií pod kontrolou aj v čase, keď si zuby nemôžete pár dní čistiť kvôli zákroku u zubára.

Väčšinou by vám ju mal odporučiť zubný lekár pri konkrétnych problémoch, kedy zabráni množeniu baktérií spôsobujúcich ochorenie ďasien.

Ako používať ústnu vodu s chlórhexidínom?

Spôsob používania ústnej vody s chlórhexidínom sa môže líšiť podľa konkrétneho zloženia a problému, ktorý riešite. Preto si najskôr prečítajte pokyny pri vybranom produkte. Okrem toho môžete postupovať podľa bežného postupu na používanie ústnej vody, ktorú je dobré používať dvakrát denne. Najskôr si po vyčistení zubov a medzizubných priestorov vypláchnite ústa čistou vodou.

Je dobré počkať aspoň pol hodiny po čistení zubov, pretože sa môžu navzájom ovplyvňovať zložky z pasty. Potom nalejte ústnu vodu do čistej nádoby (najčastejšie ide o 2-3 čajové lyžičky, teda 10-15 ml). Ústnu vodu potom aktívne prevaľujte v ústach 60 sekúnd a všetko vypľujte. Obyčajnou vodou potom už pusu nevyplachujte a počkajte aspoň hodinu, kým budete piť, jesť alebo fajčiť.

Pokiaľ ústnu vodu s chlórhexidínom vynecháte alebo zabudnete použiť, mali by ste si pusu vypláchnuť hneď, ako si spomeniete. Pokiaľ je to ale blízko k ďalšej dávke alebo by ste ju mali zdvojnásobiť, už zabudnutú dávku úplne vynechajte.

Ústna voda s chlórhexidínom

Aké sú potenciálne vedľajšie účinky?

Pred použitím chlórhexidínu je potrebné zvážiť tri možné nežiaduce účinky:

  • Sfarbenie

Chlórhexidín môže spôsobiť zafarbenie povrchu zubov, výplní a jazyka. Dôkladné čistenie často dokáže prípadné škvrny odstrániť. Dôvodom sfarbenia je to, že sa chlórhexidín viaže na mäkké aj tvrdé tkanivá. Pravdepodobne sa u vás zafarbenie neobjaví, pokiaľ budete ústnu používať menej ako dva týždne.

Nežiaduce zafarbenie tiež môžete obmedziť tým, že sa počas používania tejto ústnej vody vyhnete potravinám zafarbujúcim zubnú sklovinu (ako je napríklad čaj, červené víno alebo káva). Škvrny sa kvôli používaniu chlórhexidínu viac robia aj na zubných korunkách, ktoré tvoria sklenený ionomér alebo kompozit.

Pokiaľ už sa škvrny objavili, môžete sa ich pokúsiť zbaviť dôkladným vyčistením za pomoci pasty a kefky. Ak zostanú aj potom, pomôžu vám ich odstrániť na zubnej hygiene.

  • Zmena chuti

Môžete sa tiež stretnúť s tým, že sa vám zmení vnímanie chuti alebo budete cítiť kovovú pachuť. Tento efekt môže pretrvávať až 4 hodiny po použití ústnej vody, ale pri dlhšom používaní by mal slabnúť. Akonáhle ústnu vodu s chlórhexidínom prestanete používať, vaša chuť sa vráti do normálu.

  • Sucho v ústach

Ak sa objaví suchosť v ústach, trochu sa napite alebo si vezmite žuvačku či cukrík bez cukru. Pokiaľ suchosť stále pretrváva, poraďte sa so svojím lekárom alebo v lekárni, kde vám odporučia špeciálne pomôcky proti suchosti v ústach. Pri prvom použití výrobku s chlórhexidínom sa môže objaviť mierne pálenie, mravčenie alebo pachuť v ústach. Tieto priznaky by pri ďalšom užívaní mali samy zmiznúť. Keby nie, obráťte sa na lekára kvôli vylúčeniu alergie. Pri akýchkoľvek závažnejších prejavoch používania okamžite prerušte a dajte vedieť svojmu lekárovi.

Čo je chlórhexidín?

Chlórhexidín je chemická zlúčenina,ktorá má antiseptické a dezinfekčné vlastnosti. Pôsobí proti širokej škále baktérií tak, že zastaví ich rast a šírenie. Dokáže zlikvidovať aj niektoré vírusy a plesne, ktoré sa najviac vyskytujú v ústach a na koži.  

Aké má chlórhexidín alternatívy?

Pri alergii na chlórhexidín alergiu alebo obavách z vedľajších účinkov sa na rad dostávajú náhrady za túto látku. Pretože je chlórhexidín medzi orálnymi antiseptikami považovaný za zlatý štandard, vlastnosti iného prostriedku by sa mu mali aspoň blížiť.

Ak máte užívať ústnu vodu s chlórhexidínom na pokyny lekára, môžete si najskôr ústnu vodu zriediť a vyskúšať kombináciu chlórhexidínu a účinných prírodných zložiek v ďalšej ústnej vode. Tie znížia koncentráciu chlórhexidínu a vďaka tomu sa vyhnete napríklad silnému zafarbeniu zubov.

V prírodných ústnych vodách k jedným z najúčinnejších prírodných látok patrí napríklad harmanček pravý. Ten urýchľuje hojenie aft, má protizápalové, dezinfekčné, sťahujúce a upokojujúce vlastnosti a vie uľaviť od akútnej bolesti zubov a ďasien. Rovnako zelený čaj prispieva k orálnemu zdraviu pre svoje antibakteriálne účinky a je obzvlášť vhodný na ochranu ďasien, keď dôjde k zápalu.

K ďalším skvele fungujúcim prírodným látkam patrí aj škorica, ktorá vie redukovať povlak a chráni ďasná, alebo kurkuma, ktorá je vďaka svojim protizápalovým, antiseptickým a antimikrobiálnym účinkom skvelá hlavne pre prevenciu ochorení ďasien.

Ak vám pre zníženie nežiaducich účinkov chlórhexidínu nepomôže ani kombinácia ústnej vody s chlórhexidínom a prírodnej ústnej vody, budete musieť prejsť na iný variant. V tomto prípade sa určite poraďte so svojim zubným lekárom. Voľte aspoň antiseptickú ústnu vodu, ktorá vám poskytne dostatočnú ochranu.

Ústna voda s chlórhexidínom

Dôveryhodné zdroje :

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20738456/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4312682/
  3. Healthline: Advantages a Disadvantages of Chlorhexidine Mouthwash

Tento článok napísal