Urea: Aké má účinky v kozmetike?

S ureou alebo močovinou sa stretnete v pleťových krémoch, maskách, očných krémoch, tonikách, balzamoch po holení či v balzamoch na pery. Urea je pridávaná aj do šampónov či kondicionérov. Jej využitie však nachádzame aj v dezodorantoch, antiperspirantoch či v riasenke, rúži av starostlivosti po opaľovaní.

Prejdime si podrobne úlohu močoviny v kozmetických produktoch.

Aké má urea vlastnosti?

Urea alebo močovina je zvlhčujúca látka. Pokožku udržuje pružnú a vypnutú tým, že v nej zadržuje vlhkosť. Urýchľuje obnovu buniek, a tak podporuje hojenie.

Urea alebo močovina je súčasťou rôznych kozmetických prípravkov, pretože môže zvyšovať priepustnosť pleti pre niektoré látky používané v kozmetike a tie tak môžu prestúpiť do pokožky. Ďalej urea udržuje správnu hodnotu pH. Pretože ide o látku nám prirodzenú, tak na ňu nevznikajú alergie a je vhodná aj na problematickú či ekzematickú pleť.

Aké má urea účinky na pleť?

Urea sa používa v rôznych prípravkoch na starostlivosť o pleť, ktoré sú zamerané na celkovú suchosť pleti, pretože pokožku zvlhčuje a dokáže zmäkčovať suchú, hrubú a popraskanú kožu. Urea sa tak využíva ako látka v boji proti starnutiu kože.

Aké veľké dávky urea nájdeme v kozmetike?

V kozmetickom priemysle sa využíva močovina (urea) vyrábaná synteticky a jej účinky sú závislé na jej použitom množstve. Existujú nasledujúce tri rozdelenia:

  • 1 – 5 % obsahu pre hydratačné účinky
  • 5 – 10 % obsahu pre hydratačné a zmäkčujúce účinky, uľahčuje viazanie vody
  • 10 % a viac obsahu pre exfoliačné účinky – schopnosť odstraňovať zrohovatenú kožu

Je urea bezpečná?

Mnoho štúdií ukazuje, že močovina je bezpečná prísada, ktorú väčšina ľudí dobre znáša. Väčšina ľudí, ktorí používajú výrobky obsahujúce močovinu, nepociťuje negatívne vedľajšie účinky. Ľudia by však nemali močovinu používať v okolí citlivých miest, ako sú oči a pery, pretože môže spôsobiť podráždenie.

Dôveryhodné zdroje:

  1. Medical News Today: Benefits and use of urea in skin care

Tento článok napísal