Deodoranty obsahujú účinné látky, ktorých cieľom je vytvoriť prostredie vášho podpazušia príliš kyslé či slané tak, aby sa zamedzilo kvaseniu baktérií. deodoranty môžu obsahovať aj antimikrobiálne látky, ktoré bránia rastu baktérií v podpazuší. Okrem týchto zložiek obsahujú niektoré deodoranty aj sladko voňajúce zlúčeniny, ktoré sa snažia telesný zápach prebiť.
V čom sa líši pánsky deodorant od dámskeho?
Jediný funkčný rozdiel medzi pánskym a dámskym deodorantom je vo vôni, ktorou sa deodorant snaží prebiť zápach. Pánsky deodorant obsahuje voňavé látky ktoré sú bližšie predstavám tomu, ako by mal muž voňať. Naopak dámsky deodorant, obsahuje voňavé látky ktoré sú bližšie predstavám tomu, ako by mala žena voňať voňať. Unisex deodoranty sa snažia o vôňu, ktorá je spoločensky akceptovaná pre ženy aj mužov. Účinné látky, ktoré slúžia na neutralizáciu zápachu sú však vo všetkých deodorantoch rovnaké (podobné). Neexistujú špeciálne látky pre mužský pot alebo špeciálne látky pre ženský pot.
Aké existujú konzistencie deodorantov?
Voľba konzistencie a typu aplikácie je primárne o tom, ako sa vám pohodlne deodorant aplikuje. Funkčnosť závisí skôr od kompatibility produktu s vašou pokožkou a telom. Typ aplikácie deodorantu a jeho konzistencie tak nemá veľký vplyv na jeho funkciu.
Zaujímavým variantom je deodorant kryštál, pretože spravidla obsahuje len jednu ingredienciu, ktorou je antibakteriálna minerálna soľ (Potassium Alum). deodorant kryštál vám naozaj dlho vydrží a môžete ho nájsť aj pod označením deodorant kamenec, respektíve prirodzený deodorant.
Soľ v krystalovom deodorante pomáha ničiť baktérie, ktoré spôsobujú zápach z podpazušia. Aj keď sa stále môžete potiť, zápach sa môže znížiť alebo odstrániť. Kryštálový deodorant má spravidla veľmi jednoduché zloženie, takže jeho používaním sa môžete vyhnúť celému radu syntetických látok, ktoré sa nachádzajú v bežných deodorantoch.
Najlepší čas na aplikáciu deodorantu je hneď po sprchovaní alebo kúpaní, kedy máte podpazušie čerstvo umyté a ešte mierne vlhké. Na začiatku vás môže sklamať jeho menšia účinnosť. Treba však brať na vedomie fakt, že pokožka si na tento typ deodorantu musí dlhšie zvykať a potom by mal fungovať parádne.
Tuhý deodorant predstavuje deodorant v pevnej podobe. Výhodou tuhých deodorantov je ich menšia spotreba a sú vhodné aj na cestovanie. Je tiež jednoduché ich aplikovať na verejnosti, pretože aplikácia je pomerne diskrétna. Medzi tuhými deodorantmi nájdete aj celý rad skutočne prírodných deodorantov.
U tuhého deodorantu vám nehrozí rozliatie deodorantu a pokiaľ ho nemáte na priamom slnku (alebo veľmi horúcom prostredí), tak pekne drží svoj tvar. Zároveň vám stačí pomerne malé množstvo na jeho aplikáciu, takže môžete ušetriť dosť miesta v batohu.
Veľkou výhodou tuhého deodorantu je, že by sa naň nemalo vzťahovať obmedzenie 100 ml v prípade jeho vloženia do príručnej batožiny v lietadle, pretože deodoranty v tuhom stave nie sú považované za tekutiny. Tuhý deodorant je tak do lietadla stávkou na istotu.
Tuhý deodorant sa aplikuje na suchú pokožku. Tuhé deodoranty je nutné pri aplikácii nechať na pokožke pritisnutý niekoľko sekúnd. Nestačí teda len potrieť, ako je to potrebné pri guličkovom deodorante. Tuhý deodorant totiž pôsobením telesného tepla ľahko povolí a bude sa lepšie aplikovať. Pri aplikácii je tiež vhodné vyvíjať na tuhý deodorant jemný tlak. Na správnu aplikáciu stačí len malé množstvo deodorantu.
Pod označením deodorant v spreji si môžeme predstaviť, ako natlakovanú plechovú fľašu, tak sklenenú fľaštičku s pumpičkou a rozprašovačom. Oba varianty sú obľúbené pre svoju bezkontaktnú aplikáciu. Produkt jednoducho a rýchlo nanesiete, necháte niekoľko sekúnd zaschnúť a môžete začať.
Krémové deodoranty majú často zloženie šetrné k pokožke, a dokonca sa môžu o pokožku aj starať. Mnoho z nich sa dá aplikovať aj bezprostredne po oholení. Ďalej schnú a preto je potrebné počkať, kým sa oblečiete. Tým zabránite prenosu deodorantu na odev.
Guľôčkový alebo aj roll-on deodorant má ľahkú a krémovú konzistenciu. Je potrebné ho nanášať na suchú pokožku a počkať, kým zaschne. Pokiaľ úplne nezaschnú, tak môžu pri obliekaní priľnúť na odeve a tým sa zotrú z podpazušia.
Aké existujú typy deodorantov?
- Bio deodorant
Bio deodorant by nemal obsahovať parfumáciu, pretože parfumácia je veľmi často syntetického pôvodu. Ďalej by bio deodorant nemal obsahovať alkohol, pretože tiež alkohol nie je čisto prírodná látka, ale iba derivát prírodných látok. Rozhodne by tiež nemal obsahovať toľko skloňovaný hliník, parabény a propylénglykol. Aby sme nejaký deodorant mohol označiť ako BIO, tak musí tiež obsahovať minimálne 80% čisto prírodných látok a na takéto hodnoty dosiahne naozaj len pár deodorantov.
Pokojne berte našu definíciu bio deodorantu s rezervou. Rozhodne to nie je jediná správna definícia. Jednoducho sme sa len snažili vám zjednodušiť výber deodorantu podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia.
Parfumácia sa do deodorantov pridáva, aby svojou vôňou zamaskovali pach potenia. Látky schované pod názvami Parfum/Aroma/Fragrance však môžu spôsobovať alergické reakcie, astmu či problémy s hormonálnou rovnováhou. Ak si zvolíte deodorant bez parfumácie (deodorant bez vône), tak sa vyhnete potenciálnym problémom a navyše vám to umožní použiť váš obľúbený parfém bez toho, aby sa kryl s vôňou deodorantu.
- Deodorant na intímne partie
deodorant na intímne partie dodáva intímnym partiám pocit pohody a sviežosti.
- Deodorant na nohy
deodorant na nohy chráni chodila pred nepríjemným potom a pachom.