Ricínový olej: Aké má účinky v kozmetike?

Ricínový olej môže byť zdraviu prospešný pre pleť, pery aj vlasy. V tomto článku rozoberieme, ako ricínový olej pomáha v kozmetike.

Aké má ricínový olej vlastnosti?

Ricínový olej je bežnou súčasťou mnohých kozmetických produktov, pretože je bohatý na esenciálne mastné kyseliny, ktoré hydratujú pokožku, pričom dokáže preniknúť do hlbších vrstiev kože. Ricínový olej tiež podporuje rovnomerné rozloženie pigmentov v rôznych kozmetických produktoch (napríklad make-upu). Ďalej sa uvádza, že ricínový olej má protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti.

Aké výhody má ricínový olej pri použití na pleť?

  • Prevencia vrások

Ricínový olej obsahuje antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom vo vašom tele. Voľné radikály sú zodpovedné za urýchľovanie procesu starnutia a spôsobujú, že sa vrásky objavujú skôr.

  • Boj proti akné

Ricínový olej má antibakteriálne vlastnosti. Baktérie na tvári môžu upchávať póry a viesť k vzniku akné.

  • Zníženie opuchov

Ricínový olej má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť opuchy a opuchlosť. Mohol by tiež znížiť veľkosť zapálených pupienkov alebo očných vačkov.

  • Hydratácia

Vlhkosť udržuje vašu pleť mladú, lesklú a zdravú. Vlhkosť tiež zabraňuje tvorbe vrások.

  • Upokojuje spáleniny od slnka

Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam môže ricínový olej zmierniť bolesť spojenú so spálením od slnka. Jeho hydratačné vlastnosti môžu tiež obmedziť olupovanie.

Aké výhody má ricínový olej pri použití na pery?

  • Boj proti suchým perám

Ricínový olej je veľmi častou zložkou rúžov ​​aj leskov na pery. Pokiaľ máte suché pery, vynechajte farbu a použite ricínový olej. Možno ho ale budete chcieť zmiešať s nejakým lepšie chutiacim olejom, napríklad kokosovým.

Aké výhody má ricínový olej pri použití na vlasy?

Ricínový olej má údajne množstvo výhod, vrátane posilnenia prameňov, podpory rastu vlasov a výživy suchej pokožky hlavy. A aj keď olej sám o sebe pravdepodobne nedokáže spôsobiť rast vlasov, je obľúbený pre svoju schopnosť vytvárať zdravšie prostredie na pokožke hlavy, ktoré umožňuje oveľa lepší rast vlasov.

  • Výživa a posilnenie vlasov

Na rozdiel od väčšiny ostatných olejov, ktoré môžu byť prevažne mastné, ricínový olej má výživné zloženie zložené zo silnej zmesi bielkovín, vitamínov, mastných kyselín a antioxidantov.

  • Má antimikrobiálne vlastnosti

Ricínový olej má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu byť užitočné v boji proti premnoženiu baktérií alebo plesní na pokožke hlavy.

  • Chráni pred lámaním

Vychádza sa z toho, že vysoký obsah kyseliny ricinolovej môže pomôcť zlepšiť prekrvenie vlasovej pokožky, čo by mohlo viesť k výžive vlasových folikulov, posilneniu prameňov a menšiemu lámaniu. Ricínový olej je navyše zvlhčujúca látka, čo znamená, že je vynikajúcim prostriedkom na uzamknutie vlhkosti a lesku. A ako vieme, hydratované (teda nie suché, poškodené a náchylné na rozstrapkanie) vlasy môžu rásť zdravšie.

Čo je ricínový olej?

Ricínový olej je priesvitná kvapalina so žltým odtieňom. Ricínový olej je rastlinný olej získavaný zo semien ricinovníka obyčajného (Ricinus communis). Riciník sa pestuje predovšetkým v Afrike, Južnej Amerike a Indii. India je v skutočnosti známa ako svetový líder v produkcii ricínového oleja.

Ricínový olej sa vyrába lisovaním ricinovych semien za studena a následným zahrievaním. Nie je považovaný za jedlý olej a tvorí iba zlomok svetovej produkcie rastlinných olejov.

Dôveryhodné zdroje:

  1. Medical News Today: Benefits of castor oil for the face and skin
  2. Byrdie: Castor Oil for Hair

Tento článok napísal