Retinol: Aké má účinky v kozmetike?

Retinol je vyrobený z vitamínu A a v kozmetike sa používa predovšetkým v prípravkoch na pleť, ktoré slúžia na zmiernenie akné a na zmiernenie prejavov starnutia.

Prečítajte si ďalšie informácie o výhodách retinolu pre pleť a jeho možných vedľajších účinkoch.

Čo robí retinol pre pleť?

Retinol môže pomôcť riešiť rôzne problémy pleti, od akné až po poškodenie slnkom.

  • Zmierňuje akné

Retinol pomáha udržiavať čisté póry tým, že znižuje hromadenie kožných buniek. Navyše dokáže blokovať zápalové cesty v pokožke. V skratke to znamená, že retinol nepomaha iba znižovať počet výtokov. Dokáže tiež minimalizovať začervenanie a opuchy, ktoré sú s nimi spojené.

  • Anti-aging efekt

Kožné bunky sa prirodzene obmieňajú. S pribúdajúcim vekom sa to však deje menej často, čo môže viesť k mdlejšiemu vzhľadu pleti. Môžete si tiež začať všímať jemné linky a vrásky – tie sa môžu objaviť v každom veku.

Retinol pomáha tento proces výmeny buniek urýchliť a podporuje hladšiu pleť. Dostáva sa aj hlbšie do pokožky, kde podporuje tvorbu kolagénu a ďalej pleť vypína.

  • Zlepšuje pleť po poškodení slnkom

Rýchlejšia výmena kožných buniek môže tiež pomôcť zlepšiť tón pleti. To môže mať zvláštny prínos, ak máte známky poškodenia spôsobené slnkom, ako napríklad vrásky alebo jemné linky.

Ako retinol funguje?

Retinol je druh retinoidu, ktorý sa vyrába z vitamínu A. Neodstraňuje odumreté kožné bunky, ako to robí mnoho iných prípravkov na zrelú pleť. Namiesto toho sa malé molekuly, ktoré tvoria retinol, dostávajú hlboko pod epidermis (vonkajšiu vrstvu pokožky) do dermis (stredná vrstva kože).

Akonáhle sa retinol dostane do tejto strednej vrstvy kože, pomáha neutralizovať voľné radikály. To pomáha zvýšiť produkciu elastínu a kolagénu.

Aj keď sa retinol niekedy používa aj na liečbu akné a súvisiacich jaziev, závažné akné sa zvyčajne lieči prostredníctvom retinoidu na predpis spolu s ďalšími liekmi, ktoré pomáhajú pôsobiť proti zapalu a baktériám.

V neposlednom rade má retinol exfoliačný účinok na povrch pokožky, ktorý môže pomôcť zlepšiť jej štruktúru a tón.

Aké môže mať retinol nežiaduce účinky?

Aj keď je retinol schválený Úradom pre kontrolu potravín a liečiv, neznamená to, že je bez vedľajších účinkov. Ľudia, ktorí používajú retinol, bežne pociťujú suchú a podráždenú pokožku, najmä po použití nového výrobku. Medzi ďalšie nežiaduce účinky môžu patriť:

  • začervenanie
  • svrbenia
  • olupovania pokožky

Ak sa u vás podráždenie pokožky objavuje po použití retinolu, tak je vhodné sa poradiť s dermatológom.

Riziko nežiaducich účinkov môže byť vyššie, ak používate viac prípravkov obsahujúcich retinol súčasne. Starostlivo čítajte etikety výrobkov – najmä ak používate kombináciu výrobkov označených ako „proti starnutiu“ alebo „na akné“, ktoré s väčšou pravdepodobnosťou obsahujú retinol.

Používanie retinolu môže zhoršiť ekzémy. Vyhnite sa jeho používaniu, ak s tým máte problém.

Môže retinol používať každý?

Retinoidy vrátane retinolu sa neodporúčajú, ak ste tehotná alebo dojčíte. Opatrne by ste mali postupovať aj v prípade, že máte:

  • citlivú alebo suchú pokožku
  • ekzém
  • závažné akné

Dôveryhodné zdroje:

  1. Healthline: How Does Retinol Work on the Skin?

Tento článok napísal