Prečo sa starať o vlasy bez sulfátov?

Aké sú výhody šampónu bez sulfátov?

  1. Zachováva vlhkosť a opravuje vlasy

Pokiaľ ste si vlasy farbili alebo chemicky ošetrovali, použite bezsulfátový šampón, ktorý vašim vlasom vráti trochu toho života. Bezsulfátové šampóny pomáhajú udržať prirodzenú vlhkosť vlasov, ktoré tak nestrácajú svoj prirodzený lesk a hebkosť.

  1. Zachováva farbu vlasov

Pokiaľ máte farbené vlasy, sú pre vás bezsulfátové šampóny požehnaním. Na rozdiel od svojich náprotivkov sú šetrné a nezbavia vaše vlasy farby príliš rýchlo.

  1. Znižuje podráždenie

Šampóny so sulfátmi sú drsné k pokožke hlavy a môžu spôsobovať podráždenie a svrbenie. Šampóny bez sulfátov sú oveľa jemnejšie a môžu vám pomôcť kontrolovať zápaly pokožky hlavy.

  1. Menej vám slzia oči

Šampóny bez sulfátov sú šetrné aj k vašim očiam. Nevyvolávajú nepríjemné pálenie, pokiaľ sa vám do oka dostane trocha šampónu.

  1. Ohľaduplnejšie voči životnému prostrediu

Šampóny bez sulfátov sú šetrné k životnému prostrediu, pretože sa vyrábajú prevažne z rastlinných derivátov.

  1. Dodáva vlasom vlhkosť

Šampóny bez sulfátov robia zázraky na vlasoch s nízkou pórovitosťou, čo znamená, že vaše vlasy ťažko získavajú vlhkosť. Pomáhajú vlasy hydratovať a skrotiť ich krepovateniu.

TOP Šampóny bez sulfátov

Môžete si umývať vlasy každý deň šampónom bez sulfátov?

Každodenné umývanie vlasov je nutné iba v prípade, že sa vaše vlasy extrémne mastia. To, či sú vaše vlasy suché alebo mastné, závisí od štruktúry vašich vlasov. Rovné a jemné vlasy sa obvykle viac mastia než husté a kučeravé vlasy.

Zatiaľ čo dlhodobé a každodenné používanie sulfátových šampónov môže spôsobiť, že vlasy budú drsné a lámavé, bezsulfátový šampón a kondicionér môžete spravidla používať každý deň bez toho, aby ste si vlasy poškodili.

Vyskúšať môžete napríklad tuhé šampóny, ktoré sú často práve bez obsahu sulfátov.

Prečo môžu byť vlasy po použití šampónu bez sulfátov mastné?

Pokiaľ máte pocit, že sa vám vlasy po použití bezsulfátového šampónu stále mastia, nie ste sami. To do značnej miery závisí od typu vašich vlasov a na sile oleja, ktorý pred umývaním používate.

Obvykle sú zložky bezsulfátových šampónov také jemné, že sa vám vlasy môžu zdať mastné aj po dôkladnom umytí. Veľa bezsulfátových šampónov obsahuje zložky, ako je decyl-glukozid alebo coco-glukozid, ktoré sú veľmi jemnými umývacími látkami. Vzhľadom na ich jemnosti nemusia byť schopné úplne odstrániť nánosy z vašich vlasov. Pokiaľ to chcete prekonať, budete musieť pridať trochu úsilia navyše, aby ste vytvorili penu a odstránili nánosy. V prípade potreby postup opakujte.

Okrem toho väčšina výrobcov pridáva vyššie koncentrácie povrchovo aktívnych látok, aby bol šampón odolný. To však ničí účel používania bezsulfátových šampónov, pretože vyššia koncentrácia spôsobuje mastnotu vlasov.

Čo sulfáty robia s vašimi vlasmi?

Sulfáty patria do triedy aniónových povrchovo aktívnych látok, ktoré čistia látky. Sú považované za dobré čistiace prostriedky. Hovorí sa, že majú najhlbšie čistiace vlastnosti v porovnaní s inými čistiacimi zložkami.

Väčšina šampónov obsahuje dva hlavné typy sulfátov. Tieto sulfáty vytvárajú penivý efekt, ktorý odstraňuje z vlasov olej a nečistoty. Sulfáty sú však agresívne čistiace prostriedky, ktoré môžu zbaviť vlasy a pokožku hlavy prirodzenej vlhkosti olejov, čím sa vlasy vysušujú a lámu. Pokiaľ máte citlivú pokožku hlavy, môžu sulfáty navyše spôsobiť podráždenie, začervenanie či vysušenie.

Hoci sulfáty môžu byť často považované za základnú zložku šampónov, nemusia byť vhodné pre každého, najmä ak si vlasy umývate každý deň. Tiež môžu byť škodlivé pre určité typy vlasov a u niektorých ľudí môžu dokonca spôsobiť podráždenie pokožky.

Sú sulfáty skutočne škodlivé pre vaše vlasy?

Kedysi sa malo za to, že sulfáty sú karcinogénne, ale zatiaľ nie je dostatok dôkazov, ktoré by to potvrdzovali. Väčšina výrobkov, ktoré obsahujú sulfáty, ich používa vo veľmi nízkej koncentrácii. Takže aj keď nie sú pre vaše vlasy príliš vhodné, nie sú pre vás až také zlé.

Sulfáty však skutočne môžu vaše vlasy vysušovať alebo byť pre vaše vlasy príliš drsné a pri nadmernom používaní môžu potenciálne spôsobiť poškodenie vašich vlasov.

Táto štúdia uvádza, že sulfáty môžu spôsobiť poškodenie vlasových bielkovín. Zatiaľ čo iná vedecká štúdia naznačuje, že sulfáty môžu u niektorých ľudí dokonca spôsobiť bolestivú alergickú vyrážku, kontaktnú dermatitídu. Preto je najlepšie sa poradiť s lekárom, ak sa s týmito problémami stretnete.

Kto by mal používať šampón bez sulfátov?

Ľudia s farbenými vlasmi by sa mali vyhnúť používaniu sulfátových šampónov, pretože sú to drsné čistiace prostriedky, ktoré farbu odstraňujú. Aj ľudia so suchými alebo kučeravými vlasmi by mali voliť bezsulfátové šampóny, ktoré udržujú prirodzené oleje na pokožke hlavy a vo vlasoch zachovávajú vlhkosť.

Sulfáty síce účinne pomáhajú odstraňovať olej a nečistoty, ale ľudia s problémami s pokožkou hlavy as citlivou pokožkou by sa mali snažiť sulfátovým šampónom vyhnúť, aby obmedzili podráždenie pokožky hlavy a ďalšie poškodenie vlasov.

Americká dermatologická akadémia odporúča bezsulfátový šampón ľuďom s rosaceou, ekzémami a kontaktnou dermatitídou.

Pokiaľ máte už skôr kožné problémy, sulfátové šampóny ich môžu ešte zhoršiť. Pokiaľ máte ekzém, kontaktnú dermatitídu, ružovku alebo iné kožné problémy, je skvelou alternatívou práve šampón bez sulfátov. Prípadné penivé účinky sulfátových šampónov by totiž mohli tieto kožné problémy ešte viac zhoršiť.

Čo sú sulfáty?

Sulfát je soľ, ktorá vzniká reakciou kyseliny sírovej s inými chemickými látkami. Hoci sa v rôznych priemyselných odvetviach používajú rôzne typy sulfátov, v oblasti starostlivosti o vlasy sa najčastejšie používajú sodium lauryl sulfate (SLS) a sodium laureth sulfate (SLES).

Tieto zlúčeniny sa vyrábajú z ropy a rastlinných zdrojov, ako je palmový a kokosový olej.

TOP Šampóny bez sulfátov

Tento článok napísal