Prečo sa starať o vlasy bez silikónov?

Silikóny sa vo vlasovej kozmetike objavujú dosť často. Sú totiž lacnou a rýchlou cestou pre okamžitý efekt zdanlivo pekných vlasov, ale po dlhšej dobe môžu spôsobovať problémy.

Prečo sú silikóny vo vlasovej kozmetike?

Silikóny používané v kozmetike sú chemické zlúčeniny, ktoré sa skladajú z kremíka a kyslíka.Pretože sú molekuly silikónov príliš veľké, aby mohli preniknúť do vlasu, vytvára na ňom film. Vďaka tomu je povrch vlasov viac kĺzavý, takže sa ľahšie rozčesáva, upravuje, je mäkší, lesklejší a nekrepatí sa. Také účinky vyzerajú skvele, kým sa na pôsobenie silikónov na vlasy nepozrieme zblízka.

Pri hrubých, kučeravých alebo suchých typoch vlasov môžu silikóny tiež pomôcť skrotiť nepoddajné pramene tým, že zvýšia ich celkovú hladkosť a upraviteľnosť a zároveň pomôžu poháňať a uzamknúť vlhkosť.

TOP Šampóny bez silikónov

Sú silikóny zdravotne nezávadné?

Môžeme odpovedať, že áno. Silikóny sa v kozmetickom priemysle používajú už desiatky rokov, pretože sa opakovane ukázalo, že ich použitie je bezpečné a účinné, a to vo všetkých zložkách od umývacích prostriedkov na telo cez starostlivosť o vlasy až po hydratačné krémy na tvár.

Na rozdiel od niektorých prírodných olejov sú silikóny extrémne stabilné, čo znamená, že sa v teple alebo UV svetle nerozkladajú a nestávajú sa niečím neznámym alebo nežiaducim. To je obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o prípravky na vlasy, pretože tie sú často vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

To však neznamená, že nám vždy iba prospievajú.

Ako môžu byť silikóny pre vlasy škodlivé?

Silikóny iba pokrývajú vlasy, nijako nezlepšujú ich stav. Silikón do vlasov nepreniká. Namiesto toho vytvára na povrchu film, ktorý môže zabrániť tomu, aby sa k vlasovému stvolu dostali ďalšie užitočné zložky.

Ak nepoužívate kondicionér bez silikónov alebo aj ďalšie prípravky na vlasy bez nich, môžete si zarobiť na poriadny problém. Pri dlhodobom používaní totiž na vlasoch vytvára nepriepustnú vrstvu, ktorá vlasy zaťažuje a vlasy vyzerajú bez života. Navyše táto záťaž vedie k rozstrapkaným končekom a lámaniu vlasov, niekedy aj k tvorbe lupín. Vrstva silikónov dokonca môže pôsobiť ako magnet a priťahovať špinu a ďalšiu záťaž pre vlasy.

Túto vrstvu vytvárajú hlavne nerozpustné silikóny. Majú toľko druhov, že sa v nich ťažko orientuje a zle sa rozoznávajú.

V prípade používania silikónov záleží aj na type vlasov, kedy sa silikónová bariéra najviac prejavuje na kučeravých a vlnitých vlasoch a zaťažkáva vlny. Jemné vlasy tiež zaťažuje a môžu pôsobiť ako mastné.

Prečo používať aj kondicionér bez silikónov?

Vzhľadom na množstvo negatívnych účinkov, ktoré pravidelné používanie kozmetiky so silikónmi na vlasy má, je určite lepšie používať kondicionér bez silikónov. Nebudete sa musieť zaoberať ich ťažkým vymývaním a k vlasom sa dostane plnohodnotná starostlivosť.

Našťastie existujú prírodné alternatívy, ktoré vlasom dokážu dodať presne to dobré, čo vedia aj silikóny. V kondicionéry nahrádzajú funkciu silikónov prírodné oleje, ako jojobový, arganový, avokádový, olivový, mandľový, ricínový alebo kokosový. Dodávajú podobný efekt ochrannej bariéry, lesk, hebkosť a pomáhajú s rozčesávaním. Na rozdiel od silikónov sa ale dajú ľahko vymyť.

Pre dlhodobú dobrú kondíciu vlasov je dôležitá správna a poriadna výživa. Tá sa cez vrstvu silikónov k vlasom ťažko dostane.

TOP Kondicionéry bez silikónov

Ako spoznať kozmetiku bez silikónov?

Okrem toho najjednoduchšieho, teda že je kozmetika označená ako bez silikónov priamo výrobcom alebo napríklad e-shopom, sa dá spoznať prítomnosť silikónov vo výrobku podľa zloženia. V kozmetike sa používa mnoho druhov silikónov, a tak môže byť ťažšie sa v nich vyznať.

Najľahšie je zamerať sa na koncovky ich názvov, medzi ktoré patria: -cone, -xane, -conol, -silicate Medzi silikóny patria aj zložky obsahujúce slovo -silane-. K najčastejším silikónovým zložkám patrí dimethicone, ktorý na vlasoch buduje veľmi silnú vrstvu, alebo cyclomethicone, ktorý sa vymýva ľahšie.

My v rámci našej dátovej analýzy taktiež sledujeme výskyt silikónov v jednotlivých produktoch. Preto pri každom šampóne alebo kondicionéri, ktorý neobsahuje silikóny, uvidíte benefit bez silikónu.

Ako sa zbaviť nánosu silikónov?

Silikóny vo vlasovej kozmetike sú skoro úplne alebo aspoň čiastočne nerozpustné vo vode, a preto na vlasoch vytvárajú ďalšie a ďalšie vrstvy. Tých sa iba opláchnutím vodou nejde zbaviť. Jednou z možností je zveriť sa do rúk kaderníka, ktorý vykoná celú čistiacu kúru.

Zvládnete to ale aj doma. Najlepší je takzvaný čistiaci šampón. Funguje aj jedlá sóda, ktorá sa vmasíruje do dĺžok vlasov a vypláchne. Tieto prípravky by sa mali používať len raz mesačne. Vzhľadom na použitie pomerne agresívnych látok na čistenie je nutné vlasy potom veľa regenerovať pomocou ošetrujúcich kondicionérov alebo masiek.

Musíte počítať s tým, že v závislosti od zaťaženia vlasov môže zbavenie sa silikónov trvať až osem vymytí. Vlasy navyknuté na silikón sa môžu zdať v horšej kondícii. Je potrebné vytrvať, používať šampón bez silikónov a kondicionér bez silikónov presne pre váš typ vlasov.

Čo sú silikóny vlastne zač?

Silikóny sú polyméry odvodené od prírodného minerálu oxidu kremičitého. Silikóny môžu mať mnoho rôznych názvov, ale zvyčajne končí na „-kon“ (napr. „dimetikón“). Sú typom polyméru, ktorý sa chová podobne ako plast v tom zmysle, že ide o pružný materiál, ktorý je možné tvarovať na rôzne účely.

Tento článok napísal