bez parabénov

Parabény sú síce lacným a účinným spôsobom, ako ochrániť kozmetiku pred množením baktérií, kvôli ktorým sa môže prípravok kaziť, ale je s nimi spájaných niekoľko hrozieb. Parabény sú totiž čisté chemické látky, ktoré sa v ľudskom tele prirodzene nevyskytujú. Nie sú telu vlastné, a tak na ne môže pokožka reagovať alergickou reakciou. Preto by sa mali mať na pozore jedinci s citlivou pleťou. Okrem toho sa chemické látky ťažko rozkladajú, a tak sú záťažou aj pre životné prostredie. Často sa objavujú v spojitosti s rakovinou prsníka, môžu sa chovať podobne ako hormóny. Ich opakovaná a častá aplikácia na telo sa neodporúča. Práve pre ich možnú estrogénnu aktivitu a negatívny vplyv na lymfatický systém. Na trhu nájdete množstvo kozmetických produktov, ktoré parabény neobsahujú a nie je pravdou, že by kozmetika bez parabénov vydržala kratší čas. Parabény sú síce svojimi vlastnosťami výhodnou konzervačnou látkou, ale nie jedinou. Existujú totiž aj prírodné konzervanty. Oddialiť skazu prírodnej kozmetiky bez množstva konzervantov však môžete aj správnym používaním. Takýto produkt môžete vložiť do chladničky a zbytočne doň nesiahať prsty.

Naše hodnotenie kozmetiky

Skóre zdravie

Pomocou vedeckej databázy EWG vyhodnocujeme bezpečnosť látok v produkte voči ľudskému telu. Skóre zdravie reprezentuje relatívnu mieru bezpečnosti produktu.

Prírodnosť

Je pomer počtu čisto prírodných látok obsiahnutých v produkte voči celkovému množstvu obsiahnutých látok. Zohľadňujeme tiež množstvo danej látky v produkte.