Základným rituálom osobnej hygieny, ktorý vykonávame niekoľkokrát denne, je umývanie rúk. A k tomu neodmysliteľne patrí mydlo. Či už preferujete tuhé alebo tekuté v pumpičke, každý z nás ho za celý život spotrebuje až tisíce kíl. Čo je dobré o mydle vedieť?
Ako vyzerá a funguje bežné mydlo?
Mydlo tak ako ho poznáme dnes, sa v priemysle vyrába procesom saponifikácie prírodných alebo chemicky upravených tukov za pôsobenia hydroxidu sodného. Zahrievaním zmesi pri teplote až 100 °C vzniká hmota, ktorá musí ešte nejaký čas zrieť a potom sa tvaruje obvykle do kocky, teda podoby, ktorá je určená na predaj.
Princíp fungovania tohto kozmetického prípravku, ktorého hlavnou úlohou je očista pokožky od škodlivých látok, spočíva v narušení membrán baktérií a vírusov. Deje sa tak vďaka interakcii s vodou, ktorá vďaka napojeniu na olejovú zložku vytvorí umývaciu emulziu a zničí všetko, čo jej stojí v ceste.
Každá koža však potrebuje prirodzenú bariéru, ktorá je tvorená predovšetkým tukom a mikroorganizmami. Preto nie je žiaduce používať mydlo príliš často.
Je lepšie, keď mydlo bohato pení?
Mnohí očakávajú od mydla, že bude krásne a bohato peniť. Niektorí sú dokonca presvedčení, že aby mydlo fungovalo, tak musia poriadne peniť.
Pena však nie je to, čo čistí. Množstvo peny tak nie je indikátor funkčnosti umývacieho prípravku. To však neznamená, že pena nemá svoju funkciu. Pena má tieto výhody:
- umožňuje kontrolu množstva naneseného prípravku
- uľahčuje aplikáciu do zákerných miest
Bohužiaľ však sú penidlá často syntetického pôvodu a môžu spôsobovať vysušovanie pokožky hlavy.
Z čoho sa vyrába mydlo?
Výroba mydla za dlhé stáročia prešla významným vývojom, ale základ zostal rovnaký. Najdôležitejšou zložkou je tuk – živočíšny alebo rastlinný, ktorý v mydle funguje ako kyselina. Zjednodušene je možné proces výroby popísať ako spojenie tuku s hydroxidom sodným, ktoré spolu vytvoria neutrálnu zmes. Tá však po pridaní ďalších surovín, ako je napríklad farbivo alebo aróma, potrebuje najmenej mesiac na dozretie.
Hotové mydlo by malo byť pevné a schopné peniť, čistiť aj vyživovať pokožku – voda v procese umývania funguje ako katalyzátor, ktorý aktivuje jeho funkciu a zároveň po opláchnutí zbavuje povrch baktérií.
-
Skóre zdravie: 87 %
Prírodnosť: 50 %
Cereus Soľné deo mydlo – srdiečko (cca 250 g)
-
Skóre zdravie: 95 %
Prírodnosť: 76 %
UpCircle Beauty Mydlo fenikel a kardamón 100 g
-
Skóre zdravie: 90 %
Prírodnosť: 59 %
Lavera Basis Tuhé mydlo 2v1 na telo aj vlasy 50 g
tuhé mydlo – olivové
Ako si vyrobiť mydlo doma?
Pre prvé pokusy sa ponúka hotová mydlová hmota rôznych vôní a farieb, ktorú stačí rozpustiť, pridať ďalšie ingrediencie a preliať do formičiek.
Tí šikovnejší z vás sa môžu pustiť do výroby z olivového alebo marseillského mydla, ktoré sa skladajú prevažne z rastlinných olejov a sú bez syntetických prípad. Mydlo stačí nastrúhať do starého kastróla, pridať destilovanú vodu a za stáleho miešania opatrne zahrievať. Na záver pridáme sušené kvety, pár kvapiek vonnej esencie a originálny darček pre vašich blízkych je na svete.
Na výrobu marseillského mydla sa skvele hodí napríklad levanduľa, takéto mydlo môžete najčastejšie kúpiť napríklad aj na Vianočných trhoch. Mydlo z levandule krásne vonia a sušené kvety levandule aj levanduľové koncentráty sú ľahko dostupné v množstve obchodov.
Aké existujú mydlá podľa konzistencie?
Tuhé mydlo je všeobecne vyrobené z mydlového základu, ktorý je zmiešaný s rôznymi prísadami, ako sú éterické oleje, krémy a konzervanty. Je obľúbené najmä pre svoju dlhovekosť a skladnosť pri cestovaní, pretože nezaberá toľko miesta ako tekuté mydlo.
Bežné tekuté mydlá sa väčšinou skladajú z vody, parfumov, soli a penidla. Tekuté mydlá majú ľahšiu manipuláciu.
S penovými mydlami sa často stretnete na verejných miestach ako sú školy, kancelárie alebo obchodné centrá. Hlavným kladom týchto mydiel je ich ekologická stránka. Tým, že nemusíte penu vytvárať vy v dlaniach, ale zaistí vám ju mechanizmus dávkovača, tak spotreba takého mydla je oveľa menšia.
Aké existujú mydlá podľa receptúry?
Aleppské mydlo je tradične vyrobené z olivového oleja, kokosového oleja a sódy. Má mierne pH, takže je vhodné na citlivú pokožku. Aleppské mydlo podľa tradičnej receptúry neobsahuje žiadne syntetické prísady ani parabény. Aleppské mydlo môže mať mnoho pozitívnych účinkov na pokožku a môže pomôcť s problémami s akné, suchou pokožkou alebo podráždením.
Glycerínové mydlo má spravidla protizápalové, upokojujúce a hydratačné účinky. Jeho antioxidačné vlastnosti oceňujú najmä alergicky a ľudia, ktorých pokožka je náchylná na rôzne kožné ochorenia. Glycerín tiež potláča proces starnutia a eliminuje vznik vrások, ktoré dokážu potrápiť najmä zrelé ženy. Glycerín, často označovaný aj ako glycerol, je číra tekutina bez arómy. Súčasnej dobe dominuje 100% rastlinný glycerín, ktorý je možné získať z rastlinných olejov. Jeho hlavná výhoda spočíva v odbúrateľnosti a obnoviteľnosti.
-
Skóre zdravie: 95 %
Prírodnosť: 76 %
UpCircle Beauty Mydlo fenikel a kardamón 100 g
-
Skóre zdravie: 85 %
Prírodnosť: 67 %
Urtekram Mydlo ružové 100 g
-
Skóre zdravie: 90 %
Prírodnosť: 59 %
Lavera Basis Tuhé mydlo 2v1 na telo aj vlasy 50 g
tuhé mydlo – olivové
Olivové mydlo je vyrobené z olivového oleja. Je považované za veľmi jemné a vhodné na každodenné použitie na všetky typy pleti, vrátane citlivej pokožky. Olivové mydlo má hydratačné a upokojujúce účinky.
Aké existujú mydlá podľa ich vlastností?
- Antibakteriálne mydlo
Antibakteriálne mydlo obsahuje látky, ktoré pomáhajú zabíjať baktérie. Je všeobecne považované za účinnejšie pri čistení rúk ako bežné mydlo, ale jeho účinnosť proti vírusom sa líši. Treba si uvedomiť, že antibakteriálne mydlá sa nemá používať prehnane.
Prírodné mydlo musí podľa nás obsahovať aspoň 80 % čisto prírodných látok. A to veru nie je málo.
Ako vyzerá priemyselná výroba mydla?
Hoci sa môže proces výroby mydla zdať ako banálna záležitosť, s chemikáliami si doma radšej nezahrávajte. Proces saponifikácie tukov pomocou roztoku hydroxidu sodného alebo draselného je základ toho, z čoho sa vyrába mydlo v súčasnom priemysle. A pre amatérov to rozhodne nie je sranda. Hydroxid sodný je silne žieravá látka, ktorá môže spôsobiť veľmi nepríjemné hlboké poleptanie tkanív.
Celá zmes prechádza zahrievaním v tlakových nádobách, kde pri premiešavaní vzniká tzv. mydlový glej viskóznej konzistencie. Hmota sa následne pomocou rôznych nástrojov formuje do typických tvarov, v ktorých je mydlo v predaji – kocky, oválky, srdiečka a mnohé ďalšie.