Kyselina hyalurónová: Aké má účinky v kozmetike?

Kyselina hyalurónová dokáže hydratovať pleť. Najmä s pribúdajúcim vekom sa z pleti môže vytrácať prirodzená pružnosť a pevnosť, ktoré v koži zadržujú vodu. V tomto článku rozoberieme, ako s tým môžete bojovať pomocou kyseliny hyalurónovej.

Prečo sa kyselina hyauluronová pridáva do kozmetiky?

Kyselina hyalurónová je dôležitou látkou, ktorá sa prirodzene vyskytuje v tele, a to najmä v pokožke, do ktorej priťahuje vodu a tým ju neustále hydratuje. Vyznačuje sa svojou jedinečnou vlastnosťou, ktorá spočíva v schopnosti zadržania až 1000x násobku svojej hmotnosti v podobe vlhkosti. 

Práve fakt, že kyselina hyalurónová sa v ľudskom tele vyskytuje v inej podobe ako ju skutočne potrebuje, a nemusí jej vždy mať dostatok, stala sa táto látka obľúbenou prísadou do rôznych kozmetických produktov a doplnkov stravy.

Aké má kyselina hyalurónová výhody pri použití na pleť?

Kyselina hyalurónová dokáže hydratovať pleť ako máloktorá látka. Pozvoľným uvoľňovaním molekúl vody dochádza k intenzívnej hydratácii a výžive kože, kde navyše stimuluje rast kožných buniek, a zároveň podporuje tvorbu kolagénu a elastínových vlákien tak dôležitých pre pevnosť, pružnosť a jemnosť pokožky.

Ako používať produkty s kyselinou hyalurónovou?

Štúdie preukazujú, že do prevencie starnutia pleti je vhodné ju zaradiť už okolo 25. roku života.  

Produkty obsahujúce túto látku fungujú na princípe nadväzovania vody, a to na základe doplňovania zvonku práve pomocou rôznych krémov, sér či pleťových vôd. Pre ideálnu hydratáciu sa tiež oplatí dodržiavať pitný režim av starostlivosti o pleť kombinovať viacero produktov.

Najprv dôkladne očistite pleť pomocou odličovacieho mlieka alebo micelárnej vody a pokračujte tonikom, ktorý všetky nečistoty rozpustí a pripraví pleť na príjem prospešných látok. Následne naneste prípravok s kyselinou hyalurónovou.

Ako vždy sa oplatí trpezlivosť a pravidelnosť. Jedine tak môžete dosiahnuť požadované výsledky a dostať z kyseliny hyalurónovej maximum.

Účinky klasického gélového krému môžete podporiť napríklad pleťovou hmlou, ktorej praktické balenie oceníte najmä na cestách. Možností, ako pleti dopriať túto účinnú látku, je samozrejme viac – záleží len a len na vás, ktorú cestu zvolíte. Kozmetické prípravky môžete doplniť ešte kapsulami napríklad s morským kolagénom, ktorý sa na čisto prírodnej báze postará o intenzívnu hydratáciu a vyplnenie jemných vrások.

Aké môže mať nežiaduce účinky?

  • Stvrdnutie kože

Použitie kyseliny hyalurónovej na koži môže zhoršiť kožné vredy u ľudí, ktorí trpia ochorením zvaným sklerodermia. Ak trpíte sklerodermiou, nepoužívajte na koži kyselinu hyalurónovú.

Kde sa berie kyselina hyalurónová?

Ako sme už spomínali, táto látka je prirodzene sa vyskytujúcim glykozaminoglykánom, a to iba v silne kyslom prostredí. V organizme sa s ňou preto stretneme skôr v podobe soli. Ľudskému telu dominuje skôr mierne kyslé až alkalické prostredie, a preto túto látku je tu vhodné nazývať skôr ako hyaluronan a označenie kyselina hyaluronová prenechať pre pomenovanie v medicínskej a kozmetickej sfére.

Dôveryhodné zdroje:

  1. Healthline: Why Science Says Hyaluronic Acid Is Holy Grail na Wrinkle-Free, Youthful Hydration
  2. WebMD: Hyaluronic Acid – Uses, Side Effects, And More

Tento článok napísal