Koenzým Q10: Aké má účinky v kozmetike?

Koenzým Q10 má v kozmetike podporiť správnu funkciu kože a urýchliť jej hojenie v prípade zápalov či ekzémov. Ďalej pomáha bunkám tvoriť kolagén a elastín.

Pre popísané účinky Q10 si našiel svoje miesto v kozmetike na denné použitie ako zubné pasty, sprchové gély, šampóny, ale aj v kozmetike ošetrujúce. Tam môžeme zaradiť telové a pleťové krémy, masky alebo séra. Svoje zastúpenie má aj v kozmetike dekoračné. Nájdete ho napríklad v make-upoch, rúžoch a odličovačoch.

Účinky koenzýmu Q10 na pleť

Koenzým Q10 vďaka tomu, že pomáha bunkám tvoriť kolagén a elastín, tak znižuje výskyt vrások. Preto je známy ako látka bojujúca proti starnutiu. Objavuje sa tak často v prípravkoch určených pre skupinu 35+.

Ďalej koenzým Q10 pleť vyhladzuje, rozjasňuje, eliminuje tvorbu pigmentových škvŕn a bráni pred negatívnym vplyvom UV žiarenia. Je tiež vhodný aj na problematickú pleť.

Pleťová kozmetika s koenzýmom Q10

Účinky koenzýmu Q10 na ďasná

Používanie zubnej pasty s obsahom Q10 môže pomôcť obnoviť prirodzenú rovnováhu mikroorganizmov v ústach. To udržuje ďasná zdravé.

Čo je koenzým Q10?

Koenzým Q10 je zlúčenina podobná štruktúrou vitamínu K aj keď o vitamín nejde. Nachádza sa vo všetkých ľudských bunkách a je tak súčasťou pokožky. Jeho funkciou je bunková ochrana a tvorba energie. S vekom jeho obsah klesá. V 40 rokoch už ho máme v tele iba polovicu pôvodného množstva.

Doplňovať ho možno nielen prostredníctvom kozmetických prípravkov, ale aj doplnkov stravy alebo z vhodných potravín. Prirodzene sa vyskytuje napríklad v hovädzom mäse, sardinkách, sójovom oleji alebo arašidoch.

Je možné získať koenzým Q10 prirodzene z potravín?

Množstvo Q10 v potravinách je oveľa nižšie ako v doplnkoch stravy. Medzi dobré potravinové zdroje však patria:

  • ryby (tuniak, losos, makrela a sardinky)
  • rastlinné oleje
  • mäso

Je koenzým Q10 veganský?

Či je Q10 vegánsky, závisí od toho, odkiaľ pochádza. Aj keď môže pochádzať z rôznych zdrojov, bežne sa získava z fermentovaných kvasníc. Pri nákupe výrobkov obsahujúcich Q10 hľadajte na etikete potvrdenie, že všetky zložky sú vegánske.

Pleťová kozmetika s koenzýmom Q10

Dôveryhodné zdroje:

  1. Nourish: Coenzyme Q10: CoQ10

Tento článok napísal