Je lepšia zubná pasta bez fluóru?

Posledná aktualizácia: 05.01.2022

Je fluór je toxický? Nie je lepšie používať zubnú pastu bez fluóru?

Na tieto otázky sa vám pokúsime odpovedať. S každou látkou je to tak, že pri príliš veľkom množstve je škodlivá. Rozhodujúce je však práve ono kritické množstvo. Preto si rozoberieme obvyklé množstvo fluóru v zubných pastách.

Existujú alternatívy fluóru, ktoré tiež posilňujúce zubnú sklovinu? 

Vyplatí siahnuť po zubnej paste bez fluoridu?

Prečo je v zubných pastách fluór?

Fluór v zubných pastách sa objavuje v podobe fluoridov. Plní úlohu pri ochrane skloviny. Sklovinu posilňuje a zvyšuje jej odolnosť voči kyselinám v ústach. Ďalej pÚsobí v prevencii zubného kazu a zabraňuje demineralizácii zubov. Pre rast zubov a kostí je fluór nepostrádateľný. Na bielenie sú však vhodné iné zubné pasty.

Medzi najčastejšie formy fluoridov v zubných pastách patria:

  • Sodium fluoride
  • Stannous Fluoride
  • Sodium Monofluorophosphate
  • Aminofluoridy (Olaflur, Dectaflur)

Záleží na značke akú zložku má patentovanú a súčasne sa v jednej paste môžu vyskytovať rôzne formy fluoridov.

Aké je obvyklé množstvo fluóru v pastách na zuby?

Množstvo a typ fluóru sa v pastách rôznia. V bežne dostupných pastách by podľa platných regulácií nemal obsah fluóru presiahnuť 1500 ppm (parts per million), teda 0,15 % z celkového objemu.

Podľa množstva fluoridov môžeme zubné pasty rozdeliť na terapeutické, s vyšším obsahom od 1800 do 2500 ppm F, takú pastu sa odporúča používať raz týždenne.

Na každodenné použitie sú však určené pasty kozmetické s obsahom fluoridov až 1500 ppm F.

Ďalej rozlišujeme detské pasty,v ktorých sa obsah fluóru je medzi 250 až 400 ppm F. V detských pást, že množstvo fluoridu je znížená práve preto, že niektoré deti prehltnúť pastu pri čistení. 

Môže byť fluór škodlivý?

Problémom nie je fluór ako taký, ale množstvo fluoridu, ktoré človek prijíma. Fluór však do nášho tela nedostávame len prostredníctvom zubných pást, ale aj z potravín.

Maximálne odporúčané množstvo denne je 0,04 – 0,07 mg/kg hmotnosti jedinca.

Nedostatek fluór môže spôsobiť vyššiu kazivosť zubov. Pri správnom používaní pasty by žiadne riziko hroziť nemalo. Zubná pAsta Čistí zuby povrchu priJIM prehĺtanie by dochádzať nemalo. 

Naopak, s dlhodobým používaním fluóru je spojená predovšetkým tzv. zubná fluoróza.

Čo je to tá fluoróza?

V dôsledku nadmerného príjmu fluoridu môže dochádzať k poruche zvanej fluoróza. Stretávame sa s ňou predovšetkým u stáleho chrupu, ale objavujú sa aj varianty, kedy k fluoróze dochádza predtým, než sa zub prereže do ústnej dutiny.

Prejavuje sa bielymi až žlto sfarbenými a bohužiaľ nevratnými škvrnami na povrchu zuba.

Najväčším rizikom sú zuby v dobe 6. až 36. mesiaca veku. Pri dočasných zuboch to nemusí byť taký problém. Deti by preto nemaly použitie zubnej pasty pre dospelých, ktoré je pre nich nedostatočné množstvo fluoridu. 

Existujú alternatívy fluóru?

Áno, existujú aj iné účinné látky na podporu zubnej zdravej a kvalitnej skloviny. Použiť môžete ochranné krémy na zuby obsahujúce napríklad vápnik, fosfát alebo hydroxyapatit (minerál a hlavná zložka tvrdých zubných tkanív).

Je teda lepšia zubná pasta bez fluóru?

Môže a nemusí. Sú dve možnosti:

  1. Máte pod kontrolou množstvo fluóru, ktoré vaše telo prijíma a správne si čistíte zuby (teda pastu neprehĺtajte), tak môže byť fluór v zubnej paste pre vaše zuby skvelým pomocníkom.
  2. Pokiaľ je pre vás komplikované strážiť si odporúčané množstvo fluóru, ktoré do svojho tela dostávate, tak je preventívne lepšie siahnuť po zubnej paste bez fluóru.

Je iba na vás, do ktorej kategórie spadáte. Zubná pasta bez fluoridu je však taká stávka na istotu.

Pokiaľ však siahnete po paste s fluórom, tak sa určite pozrite na množstvo, ktoré obsahuje. Hlavne u detí vyberajte pasty určené predovšetkým pre nich, teda zubné pasty s nízkym alebo žiadnym obsahom fluóru.

Fluorid však v boji proti zubnému kameňu nie je v paste nutný.

Či už máte zubnú pastu s fluórom alebo bez, tak je potrebné mať na pamäti, že pri čistení zubov zohráva úlohu hlavne pravidelnosť a správna technika samotného mechanického čistenia.

Zubné pasty bez fluóru

Autor: Richard