Fluór v zubnej paste je pre vaše zuby skvelým pomocníkom, ale pri každej látke platí, že pri príliš veľkom množstve je škodlivá. Rozhodujúce je však práve ono kritické množstvo. Platí to aj v prípade fluóru v zubnej paste.
Pri rozhodovaní, či zvoliť zubnú pastu s fluórom alebo bez je dôležité zohľadniť dva hlavné faktory.
- Ak máte pod kontrolou správne množstvo fluóru, ktoré vaše telo prijíma a správne si čistíte zuby (teda pastu neprehĺtate), tak sa skôr odporúča zubná pasta s fluórom.
- Ak je pre vás komplikované strážiť si odporúčané množstvo fluóru, ktoré do svojho tela dostávate (nemáte pod kontrolou svoju stravu), tak môže pre vás byť preventívne lepšie siahnuť po zubnej paste bez fluóru.
Aby sme vám lepšie pomohli, tak si rozoberieme obvyklé množstvo fluóru v zubných pastách.
Aké je obvyklé množstvo fluóru v pastách na zuby?
Množstvo a typ fluóru sa v pastách rôznia. V bežne dostupných pastách by podľa platných regulácií nemal obsah fluóru presiahnuť 1500 ppm (parts per million), teda 0,15 % z celkového objemu. Bežná zubná pasta tak obsahuje v priemere 1000 ppm fluóru.
Rozlišujeme tiež detské pasty, kde sa obsah fluóru pohybuje medzi 250 – 400 ppm fluóru. U detských pást je množstvo fluoridov znížené práve z dôvodu, že niektoré deti pastu počas čistenia prehĺtajú.
Priemerné množstvo fluoridu v zubnej paste, ktoré sa spotrebuje za jeden deň, sa líši v závislosti od typu použitej zubnej pasty a množstva pasty, ktoré sa použije pri čistení zubov. Avšak ak si vezmeme priemerné hodnoty, tak všeobecne sa odporúča používať na jedno čistenie zubov 0,25 gramu zubnej pasty, to je 0,5 g denne. Ďalej sa uvádza, že deti do 3 rokov prehltnú priemerne 60% zubnej pasty a dospelí asi 10%. Nie sú to presne overené dáta skutočne vedeckého výskumu, ale lepšie dáta neexistujú.
Z týchto dát nám vyplýva, že:
- dospelí sú schopní cez zubnú pastu denne prijať priemerne 0,5 mg fluóru
- deti do 3 rokov sú schopné cez zubnú pastu denne prijať priemerne 0,2 mg fluóru
Koľko fluoridu potrebujeme?
Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu je odporúčaná denná dávka fluóru pre dospelých vo veku 25 – 51 rokov je 3,8 mg pre mužov a 3,1 mg pre ženy (táto hodnota platí aj pre tehotné a dojčiace ženy). Zároveň je toto množstvo závislé od vašej hmotnosti. Maximálne odporúčané množstvo denne je 0,04 – 0,07 mg/kg hmotnosti jedinca. Pre deti do 3 rokov by tak nemala hodnota denne prijímaného fluóru prekročiť 1 mg/deň.
Z vyššie uvedeného je zrejmé, že fluorid v zubnej paste môže tvoriť až 15 – 25% odporúčanej dennej dávky prijímaného fluóru. Treba totiž počítať, že fluór primárne dostávame do nášho tela z potravín.
Prečo je v zubných pastách fluór?
Fluór v zubných pastách sa objavuje v podobe fluoridov. Plní úlohu pri ochrane skloviny. Sklovinu posilňuje a zvyšuje jej odolnosť voči kyselinám v ústach. Ďalej pôsobíako prevencia proti zubnému kazu a zabraňuje demineralizácii zubov. Pre rast zubov a kostí je fluór nepostrádateľný. Nedostatok fluóru môže spôsobovať vyššiu kazivosť zubov. Naopak, s dlhodobým používaním fluóru je spojená predovšetkým tzv. zubná fluoróza.
Medzi najčastejšie formy fluoridov v zubných pastách patria:
- Sodium fluoride
- Stannous Fluoride
- Sodium Monofluorophosphate
- Aminofluoridy (Olaflur, Dectaflur)
Čo je to fluoróza?
V dôsledku nadmerného príjmu fluoridu môže dochádzať k poruche zvanej fluoróza. Stretávame sa s ňou predovšetkým u stáleho chrupu, ale objavujú sa aj varianty, kedy k fluoróze dochádza predtým, než sa zub prereže do ústnej dutiny.
Prejavuje sa bielymi až žlto sfarbenými a bohužiaľ nevratnými škvrnami na povrchu zuba.
Najväčším rizikom sú zuby v čase 6. až 36. mesiaca veku. Pri dočasných zuboch to nemusí byť taký problém. Deti by teda nemali používať zubnú pastu pre dospelých, kde je pre nich neadekvátne množstvo fluoridov.
Čo je fluorid?
Fluorid je minerál, ktorý sa prirodzene vyskytuje vo vode, pôde a vzduchu. Takmer každá voda obsahuje určité množstvo fluoridu, ale jeho obsah sa môže líšiť v závislosti od toho, odkiaľ voda pochádza.
Existujú alternatívy fluóru?
Áno, existujú aj iné účinné látky na podporu zubnej zdravej a kvalitnej skloviny. Použiť môžete ochranné krémy na zuby obsahujúce napríklad vápnik, fosfát alebo hydroxyapatit (minerál a hlavná zložka tvrdých zubných tkanív).
Zhrnutie
Ako sme už uviedli na začiatku, tak pri rozhodovaní, či zvoliť zubnú pastu s fluórom alebo bez je dôležité zohľadniť dva hlavné faktory.
- Ak máte pod kontrolou správne množstvo fluóru, ktoré vaše telo prijíma a správne si čistíte zuby (teda pastu neprehĺtate), tak sa skôr odporúča zubná pasta s fluórom.
- Ak je pre vás komplikované strážiť si odporúčané množstvo fluóru, ktoré do svojho tela dostávate (nemáte pod kontrolou svoju stravu), tak môže pre vás byť preventívne lepšie siahnuť po zubnej paste bez fluóru.
Je iba na vás, do ktorej kategórie spadáte. Zubná pasta bez fluoridov je však taká stávka na istotu. Pokiaľ však siahnete po paste s fluórom, tak sa určite pozrite na množstvo, ktoré obsahuje. Hlavne u detí vyberajte pasty určené predovšetkým pre nich, teda zubné pasty s nízkym alebo žiadnym obsahom fluóru.
Či už máte zubnú pastu s fluórom alebo bez, tak je potrebné mať na pamäti, že pri čistení zubov zohráva úlohu hlavne pravidelnosť a správna technika samotného mechanického čistenia.