Ekzém na rukách: Ako zmierniť jeho prejavy?

Posledná aktualizácia: 17.05.2022

Atopický ekzém je veľmi nepríjemný a nie vždy je možné sa vyhnúť príčinám jeho vzniku. Krém na ruky je ale dôležitou prevenciou na to, aby ruky zostali čo najviac odolné. Pozrite sa preto na najpodstatnejšie informácie o tom, ako vie krém na ruky atopický ekzém čo najviac obmedziť, ako ho správne používať a vybrať.

Aké má atopický ekzém na rukách príčiny a prejavy?

Atopický ekzém je chronické a opakujúce sa ochorenie a najviac sa prejavuje u detí. Atopický ekzém, ktorý pretrvá až do dospelosti, zasahuje v tomto veku práve najviac ruky. Na namáhanej pokožke rúk sa tento nepríjemný stav ľahko objaví po vystavení určitým podmienkam.

Spúšťače sú pre každého odlišné, ale spoločná je narušená kožná bariéra. Kvôli tomu z kože vyprcháva rýchlejšie voda a nadmerne sa vysušuje. Nemôže sa potom brániť prieniku najrôznejších alergénov spúšťajúcich ekzém. Medzi najčastejšie alergény patria látky šíriace sa vzduchom (peľ, prach, zvieracia srsť), kozmetické a umývacie výrobky vrátane parfumov, baktérie, pot i stres.

Na rukách sa atopický ekzém prejavuje ohraničenými ložiskami so suchou, olupujúcou sa kožou, začervenaním a časté býva aj svrbenie. Koža môže popraskať a tieto stavy tiež bolí. V horšom prípade sa objavuje aj mokvanie, ktoré si vyžaduje liečbu.

Ako môže upokojiť krém na ruky atopický ekzém?

Koža na rukách najviac trpí práve na vysušovaní, ktoré zhoršuje aj samotný atopický ekzém. Ruky majú totiž veľmi tenkú kožu, obzvlášť na ich chrbtoch. Je preto náchylnejší na poškodenie.

Krém na ruky atopický ekzém pomôže udržať pod kontrolou a zlepšiť celkovú kondíciu rúk. Obsahuje v sebe totiž tri druhy zložiek starajúcich sa o zvýšenie a udržanie hydratácie. Okluzívne látky zadržujú vlhkosť vo vnútri kože vytvorením bariéry, humektanty priťahujú vodu z okolia a hlbších vrstiev a emolienty vypĺňajú drobné štrbiny a zaisťujú aj zmäkčenie kože.

Krém na ruky tak napomáha svojou ochrannou funkciou bojovať aj proti horším prejavom atopického ekzému, ako je svrbenie, ktoré vedie k škrabaniu a zavlečeniu infekcie do kože.

Ako krém na ruky atopický ekzém obmedzí pri správnom používaní?

Hoci nejde atopickému ekzému úplne predísť, veľmi ho ovplyvňuje vysušená koža. Preto by ste ju mali pravidelne premazávať, aspoň ráno, večer a aj pri každej záťaži. Pravidelná rutina premazávania krémom na ruky je pre zvládnutie atopického ekzému zásadná.

Pri zhoršení ekzému môžete kožu mazať veľmi často, použitie krému na ruky pre atopický ekzém nevadí ani 10x denne. Pretože je koža najtenšia na chrbtoch rúk, je najlepšie naniesť krém sem a rozmazať ho chrbtom druhej ruky. Potom pokračujte jemnou masážou na prstoch, medzi prstami a na dlaniach. Na problémové oblasti sa ho nebojte dať trochu viac a dôkladne ho rozmažte.

Výborne funguje, keď necháte krém na ruky na atopický ekzém pôsobiť intenzívnejšie. Stačí namazať hrubšiu vrstvu a nechať ju aspoň 20 minút pôsobiť a zvyšok potom vmasírovať do kože. Ešte lepšie pôsobí v kombinácii s bavlnenými rukavicami, ktoré si na bohato natretých rukách necháte cez noc alebo aspoň pri večernej relaxácii. 

TOP Krémy na ruky pre atopický ekzém

Autor: Richard