Ekzém na rukách: Ako zmierniť jeho prejavy?

Atopický ekzém je veľmi nepríjemný a nie vždy je možné vyhnúť sa príčinám jeho vzniku. Krém na ruky môže byť ale dôležitý pre prevenciu, aby ruky zostali čo najviac odolné.

Aké má atopický ekzém príčiny a prejavy?

Atopický ekzém je chronické a opakujúce sa ochorenie a najviac sa u detí prejavuje. Atopický ekzém, ktorý trvá až do dospelosti, zasahuje v tomto veku práve najviac ruky. Namáha sa pokožke rúk sa tento nepríjemný stav ľahko objaví po vystavení určitým podmienkam.

Spúšťače sú pre každého odlišné, ale spoločná je narušená kožní bariéra. Kvôli tomu z kože vyprcháva rýchlo voda a nadmieru sa vysušuje. Nemôžeme sa potom brániť prieniku rôznych alergenov spúšťajúcich ekzém. Medzi najčastejšie alergeny patria látky šíriace se vzduchem (pyly, prach, zvierací srst), kosmetické a mycí výrobky včetně parfémů, bakterií, pot i stres.

Na to, že sa atopický ekzém vyskytne ohraničenými ložiskami sa suchou, olupuje sa, zarudnutím a častou rukou býva i svedčenie. Môžeš popraskať a tieto stavy tiež bolí. V horšom prípade sa objavuje aj mokvanie, ktoré vyžaduje liečbu.

Ako môže pomôcť krém na ruky?

Koža na rukách najviac trpí práve na vysušovanie, ktoré zhoršuje aj samotný atopický ekzém. Ruce totiž majú veľmi tenkú kožu, obzvlášť na ich hrbetech. Je preto náchylnejší k poškodeniu.

Krém na ruky atopický ekzém pomôže udržať pod kontrolou a zlepšiť celkovú kondici rúk. Obsahuje totiž v sebe tri druhy zložiek starajúcich sa o zvýšenie a udržiavanie hydratácie. Okluzívne látky zadržiavajú vlhkosť vnútri kože vytvorenie bariéry, humektanty priťahujú vodu z okolia a hlbších vrstiev a zmäkčujú drobné steny a zabezpečujú a zmäkčujú kožu.

Krém na ruky tak napomáha svoju ochranu funkcií bojovať proti horším prejavom atopického ekzému, ako je svedčenie, ktoré vedie ku škrabaniu a zavlečeniu infekcie do kože.

Jak krém na ruce atopický ekzém omezí?

Hoci nejde atopickému ekzému úplne zabrániť, veľa ho spôsobiť kožu. Preto by ste ich mali pravidelne promazávať, aspoň ráno, večer a tiež pri každej záťaži. Pravidelná rutina premazávanie krémom na ruky je pre zvládnutie atopického ekzému zásadný.

Pri zhoršení ekzému môžete mazat často, použiť krém na ruky pre atopický ekzém nevadí ani 10x denne. Pretože je koža nejtenčí na hrbetech rúk, je najlepšie naniesť krém sem a rozmazať jej hrbetom druhej ruky. Potom pokračujte jemnou masážou na prstoch, medzi prstami a na dlaniach. Na problémové oblasti sa nebojte dať trochu viac a znova ju rozmažte.

Výborne funguje, keď necháte krém na ruky na atopický ekzém pôsobiť. Stačí namazať silnejšiu vrstvu a nechať aspoň 20 minút pôsobiť a zvyšok potom vmasírovať do. Ešte lepšie pôsobí v kombinácii s bavlnenými rukavicami, ktoré si na bohatú namazanú ruku necháte cez noc alebo aspoň pri večernej relaxácii.

Tento článok napísal