Detské vlásky: Ako sa o ne starať?

Prečo deti potrebujú svoj vlastný detský šampón?

Šampóny pre dospelých často obsahujú syntetickú parfumáciu, farbivá a konzervačné látky, na ktoré môžu byť deti citlivé. Deti navyše nemajú umývanie vlasov nijako zvlášť v obľube. Jedným z hlavných dôvodov je, že sa im môže dostať voda aj šampón do očí a nevhodný šampón ich štípe.

Deťom tak nestačia rovnaké výrobky, ako používajú dospelí. Naopak im ešte môžu uškodiť a okrem podráždenia môžu viesť aj k nepríjemnej dermatitíde.

Ako často sa má šampón pre deti používať?

Pri výbere šampónu môžete zvažovať aj veľkosť balenia, teda ako dlho vám doma detský šampón vydrží. Preto je dobré vedieť, ako často by si mali deti umývať vlasy.

U novorodencov a batoliat je to jednoduché, vlasy stačí umyť raz týždenne. Predškoláci si vystačia s umývaním každých 7–10 dní. Záleží ale aj na tom, ako veľmi sa dieťa zašpiní alebo či sa venuje nejakému športu. V tom prípade je potrebné častejšie umývanie.

Školákom pred pubertou by sa mala frekvencia umývania vlasov zvýšiť na 1-2 x týždenne. Deti v puberte potrebujú umyť vlasy niekoľkokrát do týždňa. Vo všetkých vekových kategóriách ide o všeobecné pravidlá, umývanie treba prispôsobiť aj podľa typu vlasov (u suchších menej často).

TOP Detské šampóny

Kondicionér pre deti pomáha detským vlasom dodať potrebnú vlhkosť a vláčnosť, čím ich pomáha uhladzovať. Detské vlásky sú potom poddajnejšie a lepšie sa rozčesávajú. Detský kondicionér je dôležitým krokom starostlivosti o detské vlasy, pretože uzatvára vlasové vlákna, ktoré sa pri umývaní vlasov šampónom otvárajú.

Prečo je potrebné používať kondicionér pre deti?

Starostlivosť o vlasy tých najmenších by rozhodne nemala skončiť pri detskom šampóne, ale mal by ju doplniť aspoň kondicionér. Detské vlasy sú totiž jemné a ľahko sa strapatia. Kondicionér pre deti pomáha detským vlasom dodať potrebnú vlhkosť a vláčnosť, čím ich pomáha uhladzovať. Detské vlásky sú potom poddajnejšie a lepšie sa rozčesávajú. Detský kondicionér je dôležitým krokom starostlivosti o detské vlasy, pretože uzatvára vlasové vlákna, ktoré sa pri umývaní vlasov šampónom otvárajú. Zároveň je dobré zaradiť kondicionér pre deti do umývacej rutiny čo najskôr, pretože si dieťa tento postup osvojí a starostlivosť o vlasy bude preňho jednoduchá aj v budúcnosti.

Kedy začať s kondicionérom pre deti?

Vlásky novorodencov sú také krátke a jemné, že extra údržbu väčšinou nepotrebujú, ale väčšiu pozornosť by ste mali začať detským vlasom venovať v čase, keď prvé velusové vlasy nahrádzajú intermediálne vlasy. K tomu dochádza najčastejšie medzi tretim mesiacom až prvým rokom dieťaťa. V tejto dobe sa už treba začať o detské vlásky viac starať, aby nedochádzalo k ich poškodeniu a ľahšie sa upravovali (1).

TOP Kondicionéry pre deti

Ako kondicionér pre deti správne používať?

Po umytí vlasov šampónom z detských vlasov trochu vytlačte vodu, aby neboli nasiaknuté a kondicionér hneď nasledujucu hodinu. Naneste malé množstvo do dlane a premiešajte vlasy oboma rukami tak, aby ste kondicionér naniesli po celej dĺžke až ku končekom.

Zapracujte kondicionér pre deti do vlasov pomocou prstov. Nechajte chvíľku pôsobiť a dobre vypláchnite, zvyšky kondicionéra by detským vlasom neprospeli. Vlasy tesne pri hlave vynechajte.

Pri dlhých detských vláskoch je dobré ich rozčesať hneď po nanesení kondicionéra, aby sa dostal ku každému vlasu. Je ale potrebné postupovať jemne, pretože mokré vlasy sú náchylné na poškodenie apolámanie. Preto by ste mali mať na rozčesávanie mokrých vlasov špeciálny hrebeň.

Čo hľadať v zložení detského kondicionéra?

Pretože sú detské vlásky jemné, zloženie detského kondicionéra na vlasy by tomu malo zodpovedať. Aj preto, že nie je vhodné deti zaťažovať nadbytočnou chémiou, je najlepšie voliť kondicionér s prírodným zložením. Rozhodne je lepšie sa vyhnúť silným chemickým zložkám, ako sú parabény (nepriaznivo pôsobia na koži), sulfáty (patria k najdráždivejším zložkám), silikóny (postupne vybudujú na vlasoch obal neprepúšťajúci žiadnu starostlivosť) a tiež parfumáciu.

Pre lepšie rozčesávanie sa pozerajte po zložkách, ako je vitamín B a rastlinný glycerín, ktoré pomáhajú narovnávať a uhladzovať vlasy. Udržať vo vlasoch vlhkosť vie napríklad vitamín E, aloe vera, prírodný kokosový alebo jojobový olej.

Dôveryhodné zdroje:

  1. Green People: When to start conditioning children’s hair?

Tento článok napísal