Aký je rozdiel medzi deodorantom a antiperspirantom?

Posledná aktualizácia: 21.05.2022

Deodorant alebo antiperspirant?

Aký je rozdiel medzi deodorantom a antiperspirantom?

Vyzerajú rovnako a v obchode ich nájdete hneď vedľa seba. Je tu však podstatný rozdiel. Na obale by malo byť uvedené, či ide o deodorant alebo antiperspirant, ale nemôžete sa na to úplne spoľahnúť. Ak však výrobok obsahuje obávané zlúčeniny hliníka, pravdepodobne ide o antiperspirant, pretože práve tie zabraňujú procesu potenia.

Pozrite sa, ako oba prípravky fungujú a na čo slúži.

Ako funguje deodorant?

Ak vás trápi len zápach, tak siahnite po deodorantu. Deodorant má za úlohu svojou vôňou blokovať zápach množiacich sa baktérií na pokožke a čiastočne pohlcovať vlhkosť. Po použití deodorantu sa teda budete stále potiť, ale váš pot nebude zapáchať a budete voňať.

Najčastejšie obsahuje dezinfekčné látky s antibakteriálnymi účinkami a alkohol pre podporu vône. Účinok deodorantu je krátkodobý, môžete ho však použiť niekoľkokrát počas dňa. A najčastejšie je dostanete v podobe spreja.

TOP Deodoranty

Ako funguje antiperspirant?

Ak máte problém s nadmerným potením a chcete vzniku potu brániť, tak vyberte antiperspirant. Ten pôsobí v mieste aplikácie na potné žľazy, ktoré uzatvára a bráni tak tvorbe potu. Baktérie potom nemajú, čo na povrchu tela rozkladať. To je zásadný rozdiel medzi deodorantom a antiperspirantom.

Práve antiperspiranty najčastejšie obsahujú toľko skloňované zlúčeniny hliníka. Nájdete ich v podobe guľôčky (roll-on), tuhé varianty alebo spreje. Ich účinnosť sa líšia. Môžete nájsť aj také, ktoré lokálne dokážu potenie úplne zastaviť.

Aký je rozdiel medzi deodorantom a antiperspirantom?

Aké sú hlavné rozdiely medzi deodorantom a antiperspirantom?

Rozdiely medzi deodoranty a antiperspiranty nie sú len v ich zložení a účinkoch, ale aj v spôsobe nanášania (aplikácie). 

Antiperspirant potrebuje viac času, aby mohol začať účinkovať, a tak je najlepšie ho naniesť večer po sprche na čistú a riadne osušenú pokožku. Nemá cenu antiperspirant nanášať pred aktivitou alebo ráno. Keď nedáte antiperspirantu dostatok času, tak vám bude slúžiť podobne ako dezodorant a bude len zmierňovať zápach. 

Deodorant naopak môžete nanášať opakovane aj niekoľkokrát denne, ale aj to má svoje úskalia. Vždy ho nanášajte na čistú a suchú pokožku, teda nie bezprostredne po sprche a ani na predchádzajúcu vrstvu deodorantu. Pred opakovanou aplikáciou z pokožky zmyte predchádzajúcej vrstvu, pokožku osušte a potom naneste ďalšiu dávku. 

Ako ešte zmierniť potenie?

Potenie môžete znížiť nielen používaním deodorantu alebo antiperspirantu, ale aj dodržiavaním niektorých zásad v každodennom živote. Odporúčame vyskúšať nasledujúce aktivity a zistiť, čo vám vyhovuje.

  • obmedzte konzumáciu alkoholu a kávy
  • noste voľnú spodnú bielizeň z prírodných (priedušných) materiálov
  • skúste piť šalviový čaj, pretože pomáha stimulovať potné žľazy.
  • nepoužívajte ostré korenie ani príliš veľa soli

Mám si vybrať deodorant alebo antiperspirant?

Ak naozaj netrpíte nadmerným potením, stačí vám deodorant. Nie je zdravé za každú cenu brániť potenie, pretože sa jedná o prirodzený proces nášho tela. Ak máte citlivú pokožku, tak čítajte zloženie a otestujte produkt najskôr na predlaktí.

Autor: Richard