Čo znamená abrazivita pri zubnej paste?

Čo vlastne znamená abrazívna zubná pasta?

Čo si predstaviť pod pojmom abrazivita zubných pást?

Ako má byť vysoké RDA pasty?

Abrazivita ovplyvňuje schopnosť pasty odstraňovať obrusovaním pigmentáciu usadenú na zuboch. Relatívna dentínová abrazivita alebo RDA (Radio Dentin Abrasion) je hodnota, vďaka ktorej sa môžete zorientovať, ako veľmi pasta zuby obrusuje a či je teda pre vaše zuby šetrná. Vyššia hodnota znamená vyššiu abrazivitu.

Nech už je abrazivita zubných pást akákoľvek, tak zubné pasty, zubné gély či zubné prášky sú iba doplnkom k zubnej kefke. Kefkou zuby vyčistíte mechanicky a zubné prípravky dodávajú benefity.

Pre s mechanickým vyčistením zubov vám môže významne pomôcť elektrická zubná kefka, pretože tá zvládne až 60 000 pohybov za minútu. Zatiaľ čo s klasickou kefkou na zuby zvládnete maximálne 1 000 čistiacich pohybov za minútu.

Abrazivita zubných pást

Abrazívna zložka je tvorená hrubšie mletými časticami napríklad kremičitanov alebo uhličitanu vápenatého. Vysokou abrazivitou sa bežne vyznačovali tzv. bieliace pasty. Tie nielen odstraňovali nežiaducu pigmentáciu, ale aj nešetrne obrusovali povrch zubov. Nešetrné obrusovanie môže viesť k zvýšeniu citlivosti zubov a narušeniu skloviny.

Dnešné bieliace pasty už pracujú na inom princípe. Ich abrazivita býva nízka a vsádzajú skôr na chemické „bielenie“ ako mikronizovaný kalcium peroxid alebo na remineralizáciu.

RDA pasty

Abrazivita nie je údaj, ktorý je povinný udávať na obaloch zubných pást, na rozdiel od obsahu fluoridu. Táto hodnota sa zisťuje nielen u zubných pást, ale aj iných prípravkoch určených na čistenie zubov ako napríklad tablety.

Škála RDA rozlišuje: 

  • nízku abrazivitu 0 – 50 RDA
  • strednú (bežnú) abrazivitu  50 – 80 RDA
  • abrazivita vysoká 80 – 150 RDA

PAsta s nízkym 50 RDA sú vhodné pre citlivé zuby, prípadne zuby po bielení. Bežnou hodnotou je práve 70 RDA, sú to zubné pasty vhodné na každodenné používanie, ktoré nepoškodzujú zubnú sklovinu.

TOP Zubné pasty s nízkou abrazivitou (do 50 RDA)

Je abrazívna zubná pasta na každodenné použitie?

Jednoducho povedané, nie!

S pastou s vysokou abrazivitou je potrebné pracovať veľmi opatrne a nemali by sa používať na dennej báze. Neoddeliteľnou súčasťou zubnej pasty je zubná kefka a správna technika, ale aj tak je dobré pri jej výbere venovať pozornosť. Pasty s nízkou abrazivitou sú šetrné ako k zubom, tak aj k ďasnám.

TOP Zubné pasty s vysokou abrazivitou (nad 80 RDA)

Tento článok napísal