Čo môže zhoršovať akné?

V článku nájdete

Nakúpili ste si hromadu kozmetických prípravkov proti akné, ale aj tak sa vám zhoršuje?

Tento pocit beznádeje v boji s akné pociťuje veľa ľudí. Možno za to nemôžu iba vaše hormóny alebo genetika. Pripravili sme zoznam životných návykov, ktoré môžu zhoršovať akné.

1. Neustále vytláčanie akné

Väčšina ľudí má tendenciu akné neustále vytláčať, ale pamätajte si, že kedykoľvek akné vytláčate, tlačíte časť obsahu akné dovnútra do pokožky. Môže to byť hnis, baktérie alebo odumreté kožné bunky. To môže viesť k novej infekcii, čo vedie k vzniku ďalšieho akné.

Bez ohľadu na to, aké silné máte nutkanie akné vytláčať, tak sa ho radšej nedotýkajte.

2. Utieranie potu počas cvičenia

Pri cvičenie si možno neustále utierate tvár uterákom a stierate kvapky potu. Viete ale, že neustále utieranie tváre môže dráždiť pokožku a viesť k tvorbe vyrážok?

Namiesto toho sa vyhnite utieraniu tváre a pot uterákom iba osušte. Vždy používajte čistý a mäkký uterák.

3. Umývanie tváre v priebehu dňa

Je rozšíreným omylom, že umývanie tváre v priebehu dňa zaženie akné. Je síce nevyhnutné udržiavať pleť čistú, ale časté umývanie môže pleť podráždiť. To môže viesť k častejšiemu výskytu vyrážok.

Namiesto toho si tvár umývajte dvakrát denne, raz ráno po prebudení a raz, keď sa chystáte ísť spať. Pokiaľ ste si však zacvičili, naniesli make-up alebo sa všeobecne potíte, umyte si tvár tiež, aby ste ho udržali čistú.

Čistenie pleti

4. Používanie make-upu, ktorý upcháva póry

Ak používate make-up alebo akékoľvek prípravky na starostlivosť o pleť/vlasy, ktoré môžu upchávať kožné póry, okamžite ich prestaňte používať. Pokiaľ ich budete používať aj naďalej, môžu póry upchávať a spôsobiť ďalšie pupienky.

Namiesto toho prejdite na kvalitnejší make-up a produkty starostlivosti o pleť. Nezabudnite čítať etikety. Všetky výrobky, na ktorých je uvedené slovo nekomedogénne, sú pre vás vhodné.

5. Častá zmena prípravku na akné

Mnohí sa často zúfalo snažia zbaviť akné a majú tendenciu skúšať rôzne nové krémy na akné. Vedzte však, že príliš časté striedanie krémov môže vašu už aj tak citlivú pleť podráždiť. Navyše prípravku trvá nejakú dobu, než začne pôsobiť.

Namiesto častého striedania krémov na akné používajte výrobok aspoň 3-4 mesiace, aby ste zistili, či funguje, alebo nie. Pokiaľ nie, prejdite na iný výrobok.

Kozmetika na akné

7. Zdieľanie make-upu

Akné síce nie je nákazlivé, ale keď používate cudzie aplikátory alebo make-up, môžu sa baktérie akné, olej a odumreté bunky z cudzej pleti dostať na vašu pleť. To môže upchať póry vašej pleti a spôsobiť akné a škvrny. Namiesto cudzích výrobkov vždy používajte iba svoj make-up a aplikátor na make-up.

8. Nečistenie make-upu

Akýkoľvek make-up môže upchať póry, pokiaľ ho nosíte dlhšiu dobu. Namiesto toho si pred spaním dôkladne umyte tvár a vyčistite make-up kvalitným čistiacim prípravkom.

Odličovače

9. Nečistenie displeja telefónu

Nečistenie obrazovky telefónu môže zhoršiť stav vášho akné. Na nečistenom displeji sa nachádza veľké množstvo baktérií a jeho pritlačenie na pokožku môže viesť k vzniku vyrážok. Nezabudnite tak pravidelne čistiť obrazovku telefónu.

10. Nevhodné stravovanie

O žiadnej potravine nemožno s určitosťou tvrdiť, že zhoršuje akné. Na to v súčasnosti neexistujú dôveryhodné štúdie. Pokiaľ vás však trápi zhoršujúce sa akné, tak určite stojí za vyskúšanie sa niektorým potravinám vyhnúť. Ide predovšetkým o cukor, biele pečivo či mliečne výrobky.

Napríklad presladené jedlá zvyšujú hladinu inzulínu v krvi, čo stimuluje zvýšenú produkciu kožných buniek, kožného mazu a androgénov. A to je ukážkový predpoklad pre vznik akné. Ponúka sa tak vyskúšanie nízkosacharidové diéty, Ktorá redukuje množstvo sacharidov (teda cukrov), ktoré v potravinách prijímame.

Dôveryhodné zdroje:

  1. https://www.dietdoctor.com/low-carb/benefits/acne

Tento článok napísal