Čo je to seborea a ako s ňou bojovať?

Starostlivosť o vlasy, ako o jeden z hlavných znakov našej identity, je veľmi dôležitá, málokto však už venuje takú pozornosť vlasovej pokožke. Tiež pod tými najhustejsimi a najlesklejšími vlasmi sa môžu skrývať problémy, ktoré nemusia byť na prvý pohľad vidieť, ale môžu ich nositeľovi pomerne komplikovať život.

Medzi časté ochorenia kože patrí seborea, vyskytujúca sa najmä práve pod korunou krásy. Podobne ako s lupinami si s ním dokážu poradiť najmä špeciálna seborea šampóny.

Čo je seborea?

Väčšina z nás sa už stretla s lupinami, ktoré sa môžu objaviť aj na zdravej pokožke v dôsledku premnoženia kvasiniek a prejaviť nevzhľadnými šupinkami. Veľakrát bývajú práve zamieňané so seboreou, ktorá na rozdiel od nich alebo vyrážky, ktorú tiež môže veľmi pripomínať, dokáže byť veľmi zákerná. Seborea je chronické ochorenie kože, ktoré patrí medzi tie vôbec najčastejšie a trápi veľkú časť populácie.

Seboreu má na svedomí kvasinka rodu Malssezia. Tá sa na koži bežne vyskytuje, živí sa jej mazom a produkuje olejové kyseliny. Problém však nastáva až v okamihu, keď sa premnoží a naša pokožka sa prirodzene bráni – vzniká zápal, rýchlo sa tvoria nové bunky a tie odumreté zostávajú v podobe nepekných šupín, lupín a krusty, ktoré sú dobre viditeľné aj pre obyčajné oko.

Všeobecne sú k seboree náchylnejší muži pre nadbytok testosterónu, jedinci so sklonmi k mastnej pokožke, s oslabenou imunitou a svoju rolu samozrejme hrajú aj genetické predpoklady. 

Ako na zdravú pokožku?

Starostlivosť o kožu nielen na hlave, ale po celom tele, by mala byť prirodzenou súčasťou zdravej životosprávy. Opäť platí, že prevenciou nemožno nič pokaziť. Dodržiavaním zásad zdravého životného štýlu, dostatočným príjmom vitamínu B, posilňovaním imunity, ale aj duševného zdravia môžeme pravdepodobnosť výskytu seborey výrazne znížiť. 

Niektorí z nás však majú pre toto ochorenie vyššie predpoklady, a aj napriek všetkej snahe sa mu nevyhnú. V tomto prípade je rozhodne na mieste navštíviť dermatológa, ktorý obvykle vykoná lokálnu liečbu postihnutých oblastí pomocou špeciálnych mastí a olejov, prípadne predpíše kortikoidy alebo antibiotiká vhodné skôr v prípade ťažšieho postihnutia celej vlasovej pokožky.

Pokiaľ chcete účinky predpísaných liekov ešte viac podporiť, môžete skúsiť aj seborea šampón, ktorý je na súčasnom trhu už dobre dostupný v niekoľkých variantoch. 

Ako pomáha šampón na seboreu?

Používanie šampónu na seboreu možno vnímať ako alternatívu lokálnej liečby, ktorú vykonáva lekár. Tieto prípravky majú také vlastnosti, vďaka ktorým je možné zastaviť zápal, potlačiť a zamedziť vzniku ďalších prejavov, ktoré seboroická dermatitída spôsobuje.

Ako najúčinnejšie prípravky sa prejavili tie s vysokým podielom antimikrobiálnych zložiek na gélovej báze, ktoré tak nemastia pokožku a vďaka nej sú tak seborea šampóny ešte efektívnejšie.  

Tento článok napísal