Bezoplachový kondicionér je vlasový prípravok, ktorý sa nanáša na vlasy po ich umytí a pred úpravou účesu. Používa sa predovšetkým na úpravu vlasov a na ich ochranu pred teplom spôsobeným stylingovými prípravkami, znečistením či vetrom.
Pokiaľ ste sa stretli s názvom leave-in kondicionér, tak sa jedná len o anglický názov bezoplachového kondicionéra.
Čo dokáže bezoplachový kondicionér?
Bezoplachový kondicionér vlasom dodáva potrebnú vlhkosť a chráni ich ako štít pred nepriaznivými vplyvmi. Ďalej dodáva vlasom extra vlhkosť a uľahčuje rozčesávanie nepoddajných vlasov.
Nedostatočná vlhkosť vo vlasoch vedie k tomu, že sú náchylné k poškodeniu, lámaniu a rozstrapkaným končekom. Rovnako poveternostné podmienky, farbenie alebo pevné účesy vlasy vyčerpávajú. Použitie bezoplachového kondicionéra na vlasy je tiež skvelé ako ochrana pred teplom v prípade, keď si vlasy treba žehlíte alebo vlníte.
Pre aké vlasy je bezoplachový kondicionér vhodný?
Bezoplachový kondicionér je vhodný pre všetky typy vlasov, ale obzvlášť z neho majú prospech suché, poškodené a krepovité vlasy.
Aké výhody má bezoplachový kondicionér?
Výhodou tohto kondicionéra je to, že ho nemusíte po niekoľkých minútach zmyť, ale môžete ho nechať vo vlasoch až do ďalšieho umývania. Bezoplachový kondicionér je v porovnaní s bežnými kondicionérmi ľahší. Nemusíte sa teda obávať, že by vlasy zaťažoval alebo nadmerne mastil.
Ako používať a nanášať bezoplachový kondicionér?
Bezoplachový kondicionér na vlasy môžete nanášať buď na vlhké vlasy, jemne vysušené uterákom, alebo aj do suchých vlasov. Je lepšie celú aplikáciu vykonávať šetrne, aby ste si vlasy zbytočne nestrapatili alebo nevytrhali. Votrite menšie množstvo kondicionéra do dĺžky vlasov a snažte sa nevynechať žiadne úseky. Na jemnejšie vlasy je potrebné menšie množstvo ako u tých silných.
Potom vlasy jemne prečešte prstami alebo hrebeňom so širokými zubami. Hlavne pri vlhkých vlasoch je dobré byť po nanesení opatrnejší a postupovať pomaly. Potom už môžete vlasy nechať uschnúť alebo si ich upraviť tak, ako ste po umývaní zvyknutí. V prípade potreby môžete bezoplachový kondicionér používať aj denne. Len je nutné dať pozor v prípade, keď po používaní sa vlasy viac mastia alebo sú zľahnuté. Potom ho používajte menej často.
Ako často používať bezoplachový kondicionér?
Všeobecne platí, že sa snažte používať kondicionér bez oplachovania raz týždenne. Pokiaľ sú vaše vlasy kučeravé, suché alebo poškodené, môže byť pre vás užitočné ho používať častejšie.
Bezoplachový kondicionér je určený na to, aby ste ho nechali vo vlasoch až do budúceho umývania. Tento typ kondicionéra sa používa na hydratáciu mierne až stredne suchých vlasov a na opravu poškodených vlasov.
Aké zloženie by mal mať bezoplachový kondicionér?
Bezoplachový kondicionér by mal zodpovedať vášmu typu vlasov aj tomu, na aký účel ho používate (napríklad ochranu pred teplom). Ďalej by ste sa mali snažiť vyberať produkty, ktoré v sebe nemajú nadbytočnú chémiu (ako parabény a sulfáty). Hlavne silikóny sú nežiaduce, pretože pri dlhodobom používaní vlas nepriepustne obalí a nepustí k nemu potrebné živiny.
Bezoplachový kondicionér by mal obsahovať vitamíny E a F (vyživujú a obnovujú) a skupiny B (hydratujú a dodávajú elasticitu). Povrch vlasov je potom krásne uhladený a chránený pred poveternostnými vplyvmi. Vďaka tomu sú vlasy aj na pohľad zdravšie, lesklejšie a ľahšie sa rozčesávajú.
V čom sa líšia bezoplachový kondicionér?
Hlavný rozdiel medzi bezoplachovým a oplachovým kondicionérom spočíva v spôsobe ich použitia.
Oplachový kondicionér sa používa tesne po šampóne, ktorý vlas otvára. Kondicionér sa potom postará o pokrytie vlasu a vyplnenie vlasovej kutikuly, vďaka čomu sa vlasy posilňujú a zlepšuje sa ich poddajnosť.
Bezoplachové kondicionéry sú ďalším krokom starostlivosti, ktorá sa postará o uzamknutie vlhkosti vo vnútri vlasu. Výrazne tak uľahčuje starostlivosť o vlasy, pretože im dodáva na pružnosti a poddajnosti pri úprave. Líši sa aj štruktúra oboch typov kondicionérov. Zatiaľ čo oplachový je hutnejší, vlasy viac zaťažuje a musí sa preto vypláchnuť, bezoplachový kondicionér má ľahšie zloženie.
Dôveryhodné zdroje:
[1] Wow Skin Science: How Often Should You Use Leave-in Conditioner?
[2] Healthline: How Often Should You Condition Your Hair?