Ako zastaviť krvácanie po holení?

Čo robiť, keď začne krvácať z porezania pri holení? 

Pokiaľ sa holíte pravidelne, iste ste sa počas holenia mnohokrát porezali. Možno ste potom skúšali na ranku priložiť náplasť alebo ste sa snažili krvácanie zastaviť pomocou papierovej vreckovky.

Pre drobné rezné rany pri holení vám predstavujeme niekoľko jednoduchých spôsobov na zastavenie krvácania po holení.

Upozorňujeme, že nie každý uvedený spôsob bude pre vás efektívny. Preto vyskúšajte, ktorý vám funguje najlepšie.

Ako zastaviť krvácanie po holení?

1. Prípravok po holení

Väčšina prípravkov po holení obsahuje alkohol, ktorý pomáha zastaviť prietok krvi tým, že zužuje cievu. Alkohol v vode po holení navyše pomáha čistiť ranu a zabraňuje šíreniu prípadnej bakteriálnej infekcie.

Po holení s alkoholom

2. Kocky ľadu

Kocky ľadu sú ľahko dostupné v mrazničke. Vezmite teda niekoľko kociek ľadu a priložte ich na reznú ranu a trochu na ne zatlačte. To pomôže stiahnuť cievy a rýchlo zastaviť prietok krvi.

3. Použite kávu alebo čaj

Áno, vaša bežná káva alebo čaj sa hodí na zastavenie krvácania z rezných rán po holení. Kofeín je tzv. vazokonstriktor, čo znamená, že zužuje cievy a zastavuje krvácanie. Pokiaľ máte doma mletú kávu, vezmite si z nej štipku a priložte ju tlakom na reznú ranu. Prípadne môžete na rovnaký účel vyskúšať vychladené čajové vrecká.

4. Balzam na pery

Na rany po holení naneste balzam na pery. Vytvoríte tak bariéru, ktorá zabráni odtoku krvi a zabráni vniknutiu baktérií spôsobujúcich infekciu do rany. Balzam môžete po nejakej dobe zotrieť. Pri jeho stieraní však buďte jemní, pretože nezabudnite, že rana pod ním je stále ešte surová a bude nejaký čas trvať, kým sa úplne zahojí. Odporúčame však používať iba prírodné balzamy.

Prírodné balzamy na pery

5. Kamenec

Kamenec sa na rezné rany pri holení používa už dlhú dobu. Je vhodný, rýchly a mimoriadne účinný na hojenie pokožky tesne po holení. Kamenec je malý blok hliníka draselného. Ak ho chcete použiť, musíte ho navlhčiť vo vode a potom priložiť na pokožku. Pomáha zastaviť krvácanie.

6. Použitie kajenského korenia

Môže to znieť zvláštne, ale mnohým ľuďom kajenské korenie prospieva. Stačí posypať reznú ranu kajenským korením a možno uvidíte, že krvácanie do niekoľkých minút ustane.

Ako dlho trvá zastavenie krvácania po holení?

Zvyčajne trvá 5-10 minút, kým sa zastaví krvácanie z menšieho rezu pri holení. Ak však zistíte, že silne krvácate a krvácanie sa bežnými domácimi prostriedkami nezastaví, okamžite vyhľadajte lekársky zásah.

Prečo rany po holení toľko krvácajú?

Bez ohľadu na to, ako ste pri holení opatrní, sa stáva, že sa porežete a potom to krváca. Pripadá vám to podobné? Vedzte, že nie ste sami. Väčšina ľudí si tým prejde a čuduje sa, prečo rany od žiletky toľko krvácajú.

Stáva sa to preto, že okolo tváre a brady je mnoho veľkých krvných ciev, takže aj drobný zárez silne krváca. Väčšina ľudí tiež používa ostré žiletky na hladké oholenie a také ostré žiletky spôsobia čisté rezy, ktoré sťažujú ľahké zrážanie krvi.

Ako dlho sa hoja rany po holení?

Doba hojenia reznej rany pri holení závisí od povahy rany. Drobný zárez po holení sa zahojí za 5-10 minút. Hlboká rezná rana sa však môže hojiť dlhšie. Môže to byť 2-5 dní až mesiac. Záleží aj na vašej genetickej výbave a na tom, ako rýchlo sa vaše telo dokáže samo zahojiť.

Tento článok napísal