Ako správne chrániť deti pred slnkom?

Bábätká sa nerodia s vyvinutým ochranným systémom kože, takže sa ľahšie spália. Ochranný systém kože sa v priebehu času vyvíja, takže čím mladšie dieťa, tým je potrebné ho úzkostlivejšie chrániť pred slnkom. Deti majú jednoducho citlivejšiu pokožku, pretože vonkajšia vrstva ich kože je tenšia.

Navyše malé dieťa má viac kože (v pomere k telesnej hmotnosti) ako dospelý človek, takže keď sa spáli, tak je to pre neho oveľa väčší negatívny zásah do organizmu ako u dospelého.

Treba si tiež uvedomiť, že dieťa (predovšetkým malé bábätká) často nedokážu efektívne vyjadriť, že im je príliš horúco alebo slnko je pre nich príliš ostré. Preto je nutná prevencia.

Ako chrániť deti pred slnkom?

V ideálnom prípade by deti nemali používať opaľovacie krémy, ale mali by sa zdržiavať výhradne v tieni a mali by byť oblečené do ľahkého oblečenia, ktoré ich plne zakryje. To je však v mnohých nemožné, preto pre plnú ochranu dieťaťa pred slnkom dbajte na nasledujúce štyri zásady:

  • pokrývka hlavy chrániaca tvár pred slnkom (napríklad klobúčik)
  • oblečenie pokrýva maximum voľnej kože dieťaťa
  • dieťa nie je vystavené priamym slnečným lúčom
  • používate na dieťa opaľovací krém minimálne so SPF 30

TOP Opaľovacie krémy pre deti

Aký SPF faktor má mať detský opaľovací krém?

Všeobecne platí, že detský opaľovací krém by mal mať aspoň SPF 30 a vyššie. Väčšina krému na opaľovanie pre bábätká a deti má však SPF 50 alebo 50+, pretože pokožka dojčiat a detí je považovaná za citlivejšiu ako u dospelých.

Vyššia hodnota SPF dáva rodičom časovú rezervu na pobyt dieťaťa na slnku, pretože nie vždy je jednoduché krém na opaľovanie pre deti správne rozotrieť. Takže niekedy by teoreticky stačilo SPF 30, ale so SPF 50 chybu neurobíte.

Je však znova dôležité pripomenúť, aby ste sa na opaľovací krém nespoliehali ako na jediný spôsob ochrany dieťaťa pred slnkom. Nezabudnite, že je tiež potrebné dieťa často znovu natierať, najmä ak treba pláva.

Koľko opaľovacieho krému pre deti nanášať?

Opaľovacieho krému by ste mali nanášať spravidla viac, než si myslíte. Odborníci sa zhodujú, že väčšina ľudí nenanáša na seba ani na svoju rodinu dostatočné množstvo opaľovacieho krému. Mali by ste použiť 2 mg opaľovacieho krému na cm2 pokožky, aj keď celkové množstvo závisí od toho, čo je vystavené slnku.

Toto číslo sa samozrejme ťažko prevádza na laickú mieru, ale vzhľadom na to, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dospelým naniesť 35 ml opaľovacieho krému (sedem čajových lyžičiek), bude to medzi 10 – 20 ml, a to v závislosti od veku a veľkosti vášho dieťaťa.

Aký typ opaľovacieho krému sa u detí ľahšie používa?

Veľa detských opaľovacích krémov sa dodáva vo forme spreja, pretože sa lepšie aplikujú na neposedné dieťa. Musíte však dbať na to, aby ste zaistili dostatočné množstvo krému, pretože spreje majú tendenciu nanášať na pokožku menej opaľovacieho krému. Je to kvôli potrebnej jemnosti, aby sa pretlačil aerosólom alebo pumpičkou spreja.

Nebojte sa tak v prípade spreja naniesť trochu viac krému, než je tomu pri bežnom rozmazávaní.

TOP Opaľovacie krémy pre deti

Dôveryhodné zdroje:

[1] GreenPeople: Essential Guide to Child & Baby Sun Care

[2] Goverment of Canada: Sun safety tips for parents

[3] Which?: Baby and child sun creams

Tento článok napísal