Ako sa starať o detské pery?

Rovnako ako o inú časť tela dieťaťa sa treba starať aj o pery, ktoré čelia mnohým nepríjemnostiam.Detské pery majú totiž tenšiu a citlivejšiu pokožku, čo zvyšuje ich náchylnosť k suchu a popraskaniu. Suché, popraskané a podráždené pery sú nielen nevzhľadné, ale môžu byť aj pre vaše dieťa bolestivé.

Základ starostlivosti o detské pery

Používanie jemných čistiacich prostriedkov

Detská pokožka je oveľa jemnejšia ako u dospelých, a preto je vhodné používať jemné a bezparfémové čistiace prostriedky. Vyvarujte sa agresívnym chemikáliám, ktoré by mohli dráždiť alebo vysušiť jemnú pokožku na perách.

Hydratácia

Na udržanie optimálnej hydratácie detských pier je kľúčové používanie kvalitných balzamových alebo krémových produktov.

Ochrana pred slnečným žiarením

Slnečné lúče môžu byť rovnako škodlivé pre citlivú pokožku pier ako pre kožu. Snažte sa chrániť detské pery pred dlhodobým priamym slnečným žiarením.

Príčiny popraskaných pier u detí?

Príčiny je možné rozdeliť do dvoch kategórií. Prvé si dieťa spôsobuje samo. To znamená, že dieťa si často olizuje pery alebo si pery cmúľa. Popraskané pery u dieťaťa môže spôsobovať aj to, že dýcha ústami.

Potom existujú externé príčiny, medzi ktoré patrí dehydratácia a počasie. Suchá zima, horúce letné mesiace alebo prílišné vystavenie vetru môžu spôsobiť stratu vlhkosti pier.

Ako riešiť popraskané pery u detí?

Pokiaľ si u svojho dieťaťa všimnete suché či popraskané pery, nemusíte sa znepokojovať, pretože sa jedná o bežný problém. Mali by ste však pery svojho dieťaťa čo najrýchlejšie ošetriť, pretože popraskané pery môžu negatívne ovplyvniť jeho spánok a ochotu jesť.

Najlepším a najprirodzenejším spôsobom, ako ošetriť suché pery, je naniesť na ne prsty trochu materského mlieka. To však platí iba pre tie mamičky, ktoré stále dojčia. Ostatné musia použiť vhodný prípravok na starostlivosť o pery.

Ako spoznať, že je dieťa dehydrované?

Pokiaľ má dieťa stále suché pery, sledujte príznaky dehydratácie. Tá nastáva, keď telo stráca vodu a živiny tak rýchlo, že nedokáže udržať bežné funkcie. Medzi príznaky dehydratácie u detí patria:

  • suchý jazyk a suché pery
  • žiadne slzy pri plači
  • zapadnuté oči
  • suchá a vráskavá koža
  • hlboké, zrýchlené dýchanie
  • chladné a škvrnité ruky a nohy

Ak si všimnete niektorý z vyššie uvedených príznakov, mali by ste zavolať lekára svojho dieťaťa.

Prečo by si deti nemali olizovať pery?

Olizovanie pier môže byť na moment príjemné a pery môžu byť dočasne vlhké, ale v skutočnosti tento zvyk spôsobuje ich vysušovanie.

Keď si pery olizujete,pokrývate je slinami. Nielenže sa sliny veľmi rýchlo vyparujú a zanechávajú pery suchšie ako predtým, vaše sliny sú tiež plné enzýmov, ktoré sú pre jemnú pokožku pier príliš drsné. Tieto enzýmy môžu na perách zostať a tiež spôsobiť ich vysušenie.

Dôveryhodné zdroje:

  1. Healthline: How Best to Treat Your Newborn’s Chapped Lips
  2. Nationwide Children’s: How to Treat and Prevent Chapped Lips

Tento článok napísal