Ako sa správne starať o zmiešanú pleť?

Je vaša pleť na niektorých miestach suchá a na iných mastná?

Ak áno, tak máte zmiešanú pleť. Zmiešaná pleť sa pozná podľa toho, že na niektorých miestach tváre máte mastnú pleť a na iných suchú. Obvykle je k mastnote náchylnejšia zóna T (čelo, nos a brada) a suché oblasti obvykle pretrvávajú okolo tvárí, čeľustí a pozdĺž línie vlasov.

Zistiť, ako tieto dva protichodné typy pleti vyvážiť, sa môže spočiatku zdať trochu zložité. V tomto článku sa dozviete, ako sa správne starať o zmiešanú pleť a ako vybrať tú správnu kozmetiku.

Ranná rutina

 1. Čistenie pleti

Začnite jemným vyčistením pleti, ktoré odstráni nečistoty vzniknuté cez noc.

Čistenie zmiešanej pleti

 1. Použite tonikum

Tonikum odstráni všetku mastnotu, ktorú čistiaci prípravok neodstránil, a vyrovná pH pleti.

Pleťové tonikum na zmiešanú pleť

 1. Naneste pleťové sérum

Pleťové sérum je pomocníkom pre starostlivosť o pleť, pretože má spravidla vysokú koncentráciu aktívnych látok a molekuly aktívnych látok bývajú menšie, a tak je aj ich vstrebávanie do pokožky jednoduchšie. Pre zmiešanú pleť použite pleťové sérum bez alkoholu, aby ste zbytočne nevysušovali už aj tak suché časti pleti.

Pleťová séra bez alkoholu

 1. Použite pleťový krém

Používanie pleťového krému je veľmi dôležité pre udržanie pokožky zdravej. Pokiaľ použijete krém, ktorý nevyhovuje vašej pokožke, môže spôsobiť ďalšie zápalové vyrážky. Preto je dôležité vybrať si krém, ktorý je vhodný na vašu pokožku.

Pleťový krém na zmiešanú pleť

 1. Chráňte pleť pred slnkom

Bolo preukázané, že pravidelné používanie opaľovacieho krému na tvár pokožke aktívne pomáha. Vyberte si denný krém s ochranným faktorom SPF, aby ste znížili pravdepodobnosť akútneho vystavenia UV žiareniu, ktoré by mohlo ovplyvniť celkové zdravie vašej pokožky (aj keď ste v interiéri).

 1. BONUS: Použite make-up bez obsahu oleja

V prípade potreby používajte ľahké prípravky. Podkladová báza a korektor by mali mať zloženie bez obsahu oleja.

Líčenie tváre

Večerná rutina

 1. Odstráňte make-up

Ak ste raní využili nejaký prípravok na líčenie tváre, tak je nutné ho šetrne odstrániť. Odličovač pomáha udržať póry neupchaté a dáva pleti možnosť dýchať.

Odličovače

 1. Čistenie pleti

Počas dňa sa na pokožke hromadia nečistoty, ako sú prach, baktérie a prípadne zvyšky make-upu. Pravidelné čistenie pleti večer pomáha odstrániť tieto nečistoty a udržuje pleť čistú a zdravú.

Čistenie zmiešanej pleti

 1. Pleťový krém na noc

Večery sú najvhodnejšie pre silnejšie produkty, takže na suché miesta zvoľte obohacujúci pleťový krém bohatý na zvláčňujúce látky.

Pleťové krémy na noc

Čo zahrnúť do dennej rutiny jedenkrát týždenne?

 1. Peeling na tvár

Čistenie pleti môže odstrániť prebytočný maz a nečistoty z vašej pokožky, ale je potrebné sa tiež zbaviť odumretých kožných buniek, a to čo najšetrnejšie. Používajte peeling na tvár raz týždenne, aby nedochádzalo k poškodeniu pokožky.

Peeling na tvár

 1. Pleťová maska

Raz týždenne vyskúšajte pleťovú masku.

Pleťová maska

Čo spôsobuje zmiešanú pleť?

Zmiešanú pleť samo o sebe nič nespôsobuje (je geneticky daná), ale môže sa meniť s hormonálnymi a sezónnymi zmenami. S pribúdajúcim vekom môže byť pleť suchšia a menej mastná, pretože reaguje na hormonálne zmeny. Ďalšími hormonálne podmienenými faktormi, ktoré môžu spôsobiť zmeny pleti, sú menštruácia a antikoncepcia.

Dôveryhodné zdroje:

 1. Paula’s Choice: What to Do When You Have Combination Skin
 2. Healthline: The Ultimate Skin Care Routine for Combination Skin

Tento článok napísal