Ako sa správne starať o suché ruky?

Suché ruky sú pomerne bežným stavom. Hoci zo zdravotného hľadiska nejde o nebezpečný stav, môže byť však veľmi nepríjemný.

Vo väčšine prípadov sú suché ruky spôsobené podmienkami prostredia. Suché ruky môže spôsobiť napríklad počasie. Kožu na rukách môže vysušovať tiež časté umývanie rúk, vystavenie chemickým látkam a niektoré zdravotné problémy.

Prečítajte si viac o prostriedkoch proti suchosti rúk, spôsoboch, ako jej predchádzať, ao tom, čo ju vôbec spôsobuje.

Aké majú suché ruky príčiny?

Porozumieť príčine suchých rúk je dôležité, pretože vďaka tomu môžete lepšie predchádzať ich nadmernému vysušovaniu. Tiež si môžete lepšie postrážiť, kedy je najlepšie hydratačný krém na ruky použiť. K suchým rukám môže významne prispieť zmenený zdravotný stav. K vysušovaniu dochádza aj v dôsledku starnutia.

K najčastejším príčinám suchých rúk patrí umývanie a dezinfekcia a okrem zvolených prípravkov aj to, akým spôsobom si ruky čistíte. Rovnako tak ich ovplyvňujú okolité podmienky, ako počasie alebo klimatizácia.

Najviac trpia ruky v zimnom období, keď chladné a suché počasie môže oslabiť funkciu kožnej bariéry, zvlášť, keď sa často prechádza z mrazu do tepla. Pri narušení alebo slabnutí kožnej bariéry voda z pokožky rýchlejšie vyprcháva, čo môže spôsobiť vysušenie, šupinatenie a nepohodlie.

Čo pomáha na suché ruky?

Starostlivosť o suché ruky však nie je iba o hydratačnom kréme, ktorý obsahuje dostatok zvláčňujúcich a zvlhčujúcich látok. Veľa pomáhajú aj vitamíny. Predovšetkým vitamín C, vitamín D a vitamín E, ktoré prispievajú k zníženiu suchosti kože.

Ako zaistiť potrebnú starostlivosť pre suché ruky?

Ako sme si ukázali vyššie, koža rúk čelí najrôznejšej záťaži. Preto potrebuje dodať vhodnú ochranu a výživu. Najlepšie ju zaistíte pravidelným používaním krému na suché ruky. Samozrejme je tiež dobrá prevencia v podobe rukavíc pri upratovaní alebo mrazoch.

Najlepší krém na suché ruky ale okrem obrannej funkcie plní aj tú starajúcu sa. Kombinuje totiž tri hlavné druhy zložiek, ktoré vedia výrazne zlepšiť stav suchej kože.

Ide o emolienty, ktoré zmäkčujú pokožku a zakrývajú malé kožné trhlinky vďaka vytvoreniu ochrannej vrstvy na pokožke. Medzi emolienty patria za studena lisované oleje alebo niektoré silikóny. Ďalšie sú okluzívne látky, ktoré na koži vytvárajú bariéru a uzatvárajú v nej vlhkosť, sú na báze oleja. A tiež humektanty, ktoré zvyšujú obsah vody jej získavaním zo vzduchu a hlbších vrstiev kože. Ako humektant funguje napríklad glycerín a kyselina hyalurónová.

TOP Krémy na suché ruky

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/dry-hands

Tento článok napísal