Ako sa správne starať o popraskané ruky?

Pri podcenení suchých rúk alebo s pribúdajúcim vekom sa môžete dostať do vážnejšieho stavu suchých rúk, ktorým sú popraskané ruky. Prasklinky na rukách môžu spôsobiť, že aj tie najjednoduchšie úkony, ako je písanie na klávesnici, otáčanie stránok alebo zapínanie gombíkov na košeli, budú veľmi bolestivé. (1)

Poďme sa pozrieť, ako sa správne starať o popraskané ruky.

Ako sa starať o už popraskané ruky?

 • Používajte vhodný krém na popraskané ruky
 • Nevkladajte ruky do vody, pokiaľ to nie je nutné
 • Pri manuálnych prácach rúk používajte rukavice (najlepšie bavlnené)
 • Ak sa stav vašich rúk nezlepší, obráťte sa na dermatológa (2)

Ako aplikovať krém na popraskané ruky?

Popraskané ruky zo všetkého najviac potrebujú správnu hydratáciu a výživu, aby sa boli schopné zaceliť. Naniesť krém na popraskané ruky raz denne nie je dostatočné, ochrana dlho nevydrží. Častejšie aplikácie efekt predĺžia, mali by ste si preto ruky mazať aspoň päťkrát až šesťkrát denne. Dôležité je samozrejme aj ruky ošetriť ihneď po ich vystavení záťaži.

Dôkladné vstrebanie krému na popraskané ruky dosiahnete pomocou bavlnených rukavíc (musí byť len bavlnené, s latexovými alebo gumovými to nebude fungovať). Najlepšie je nechať krém pôsobiť čo najdlhšie, namažte si preto ruky hrubšou vrstvou krému pred spaním a natiahnite na ne bavlnené rukavice.

TOP Krémy na popraskané ruky

Ako funguje krém na popraskané ruky?

Najúčinnejšie sú v kréme na popraskané ruky dva druhy zložiek: zvláčňujúce a zvlhčujúce. O ochrannú vrstvu na pokožke sa starajú zvláčňujúce látky, ktoré vypĺňajú štrbiny medzi kožnými bunkami. Pomáhajú udržiavať pokožku hladkú, jemnú a pružnú.

Zvlhčujúce zložky potom pomáhajú privádzať vlhkosť z okolia na povrch pokožky, vďaka čomu je schopná sa vrátiť do dobrej kondície. K takým zložkám patria napríklad kyseliny hyalurónová alebo kyselina mliečna.

Ako preventívne zabrániť popraskaniu rúk?

Existuje niekoľko spôsobov, ako udržať pokožku na rukách hydratovanú bez ohľadu na príčinu. To môže pomôcť predchádzať problému popraskaných rúk. Zamerajte sa na nasledujúce:

 • Vyhýbajte sa nadmernému slneniu alebo vystaveniu extrémnemu chladu či vetru
 • Vyvarujte sa umývaniu rúk horúcou vodou
 • Používajte prírodné mydlá
 • Neumývajte si ruky mydlom príliš často, avšak stále dodržujte správnu hygienu
 • Pravidelne používajte hydratačné krémy na ruky

Čo spôsobuje popraskané ruky?

Popraskanie rúk spôsobujú rôzne príčiny a ich určenie vám pomôže s nastavením správnej prevencie. K popraskaniu rúk väčšinou vedú problémy so suchou kožou alebo určité podráždenie. Popraskané ruky sú tak závažnejším stavom, ktorý si vyžaduje obzvlášť dôkladnú starostlivosť.

K vysušeniu a následnému popraskaniu výrazne prispieva umývanie rúk príliš horúcou vodou a nešetrnými prípravkami, rovnako ako upratovanie bez použitia rukavíc. Veľmi zle tiež pôsobí mrazivé a veterné počasie, ktoré ruky nadmerne namáha a vysušuje. Naruší tak kožnú bariéru a koža má tendencie popraskať. Ďalšou príčinou môže byť aj ekzém alebo kontaktná dermatitída spôsobená alergickou reakciou. (3)

Ak je však váš problém s popraskanými rukami taký závažný, že sa objavuje aj krv, mali by ste navštíviť lekára na vylúčenie ochorenia.

TOP Krémy na popraskané ruky

Dôveryhodné zdroje

 1. Verywell Health: How to Cope With Painful, Dry, and Cracked Hands
 2. Mount Sinai: Chapped Hands
 3. Healthline: How to Heal and Prevent Dry Hands

Tento článok napísal