Ako sa správne starať o popraskané ruky?

Posledná aktualizácia: 08.05.2022

Pri podcenení suchých rúk sa totiž môžete dostať do vážnejšieho stavu, ktorým sú popraskané ruky. Správne zvolený krém na popraskané ruky však môže vašim rukám významne uľaviť. Čo vám pomôže na popraskané ruky?

Čo môže za popraskané ruky?

Popraskanie rúk spôsobujú rôzne príčiny a ich určenie vám pomôže s nastavením správnej prevencie. To znamená aj vedieť, že je potrebné krém na popraskané ruky namazať napríklad po námahe. K popraskaniu rúk väčšinou vedú problémy so suchou kožou alebo určité podráždenie. Popraskané ruky sú tak závažnejším stavom, ktorý si vyžaduje obzvlášť dôkladnú starostlivosť.

K vysušeniu a následnému popraskaniu výrazne prispieva umývanie rúk príliš horúcou vodou a nešetrnými prípravkami, rovnako ako upratovanie bez použitia rukavíc. Veľmi zle tiež pôsobí mrazivé a veterné počasie, ktoré ruky nadmerne namáha a vysušuje. Naruší tak kožnú bariéru a koža má tendencie popraskať. Ďalšou príčinou môže byť aj ekzém alebo kontaktná dermatitída spôsobená alergickou reakciou (častá je na latex alebo brečtan).

Ak je ale váš problém s popraskanými rukami tak závažný, že sa objavuje aj krv, mali by ste navštíviť lekára na vylúčenie ochorenia.

Čo pomáha na popraskané ruky?

Ako vidíte v predchádzajúcej časti, popraskané ruky sú reakciou na určitú záťaž. Preto zo všetkého najviac potrebujú správnu a dostatočnú hydratáciu a výživu, aby sa boli schopné zaceliť. Tú im najlepšie dodáte priamo, teda namazaním krému na popraskané ruky.

Najúčinnejšie sú v kréme na popraskané ruky dva druhy zložiek: zvláčňujúce a zvlhčujúce. O ochrannú vrstvu na pokožke sa starajú zvláčňujúce látky, ktoré vypĺňajú štrbiny medzi kožnými bunkami. Pomáhajú udržiavať pokožku hladkú, jemnú a pružnú. Pozerajte sa po zložkách, ako sú prírodné oleje. 

Zvlhčujúce zložky potom pomáhajú privádzať vlhkosť z okolia na povrch pokožky, vďaka čomu je schopná sa vrátiť do dobrej kondície. K takým zložkám patria napríklad kyseliny hyalurónová alebo mliečna.

Ako správne aplikovať krém na popraskané ruky?

Naniesť krém na popraskané ruky raz denne nie je dostatočné, ochrana vydrží sotva päť minút. Častejšie aplikácie efekt predĺžia, mali by ste si preto ruky mazať aspoň päťkrát až šesťkrát denne. V prípade popraskaných rúk je podstatná takáto sústavná prevencia. Dôležité je samozrejme aj ruky ošetriť ihneď po ich vystavení záťaži, ako je umývanie alebo pobyt v mraze.

Namazať si ruky ihneď po umytí je skvelý spôsob, ako udržať povrch kože krásne hladký a zdravý. Ale pri rukách s tendenciou k popraskaniu je podstatné, aby sa starostlivosť dostala aj do hlbších vrstiev kože.

Dôkladné vstrebanie krému na popraskané ruky dosiahnete pomocou bavlnených rukavíc (musí byť len bavlnené, s latexovými alebo gumovými to nebude fungovať). Najlepšie je nechať krém pôsobiť čo najdlhšie, namažte si preto ruky hrubšou vrstvou krému pred spaním a natiahnite na ne bavlnené rukavice. Pokiaľ vám spanie v rukaviciach nie je príjemné, skúste si ich nechať napríklad pri sledovaní filmu.

TOP krémy na popraskané ruky

ZDROJE:

  1. https://www .healthline.com/health/dry-hands
Autor: Richard