Ako sa správne starať o mastnú pleť?

Mastná pleť vzniká, keď mazové žľazy v pokožke produkujú príliš veľa mazu. Kožný maz je síce nevyhnutný na udržanie zdravej pokožky, avšak príliš veľa kožného mazu môže viesť k mastnej pleti, upchávaniu pórov a akné.

V tomto článku vám ukážeme, ako sa správne starať o mastnú pleť a zmierniť tak prebytočnú produkciu kožného mazu.

Pravidelné čistenie pleti

Pravidelné čistenie pleti môže znížiť množstvo mazu na pokožke. Navyše ak je vaša pleť mastná, pravdepodobne znesie aj viac čistenia.

Odporúča sa čistenie pleti ráno aj večer. Aj keď sa vám môže zdať, že je vaša pleť od predchádzajúceho večera stále čistá, tak počas noci je vaša pleť zaneprázdnená vylučovaním kožných buniek a produkciou olejov.

Na čistenie pleti používajte teplú (nie) horúcu vodu a jemné čistiace kozmetické prípravky. Ideálne sa vyhnite produktom s parfumáciou alebo drsnými chemikáliami, ktoré môžu pokožku podráždiť alebo vysušiť, čo ju núti reagovať tvorbou väčšieho množstva kožného mazu. Tiež sa vyhnite lufám a drsným žinkám, pretože zvýšené trenie môže stimulovať pokožku k väčšej tvorbe mazu.

Čistenie pleti bez parfumácie

Používajte pleťové tonikum

Akonáhle je vaša pleť čistá a zbavená make-upu, nečistôt a mazu, odporúčame použiť pleťové tonikum, pretože tonikum dokáže zdanlivo zmenšiť rozšírené póry a odstrániť malé kúsky nečistôt alebo make-upu, ktoré by mohli póry upchať.

Tieto produkty však nemusia fungovať u každého. Niektorí môžu zistiť, že pri používaní toník u nich dochádza k zvýšenej produkcii kožného mazu. Ľudia by mali každé nové tonikum vyskúšať na malom kúsku pleti, aby sa vyhli prípadnému podráždeniu.

Pleťové tonikum

Ošetrite akné

Mastná pleť je často náchylná k akné, a preto je vhodné v prípade výskytu akné aj mastnú pleť ošetrovať kozmetikou na akné. Zaujímavou alternatívou môžu byť kozmetické prípravky sretinolom, ktorý pomáha udržať póry čisté a pleť žiarivú.

Kozmetika na akné

Pleť hydratujte

Hydratácia je veľmi dôležitým krokom, pokiaľ máte mastnú pleť. Panuje presvedčenie, že pokiaľ máte mastnú pleť, nemusíte alebo by ste nemali hydratovať, to však nie je pravda. Všetky typy pleti potrebujú hydratačný krém, ale pokiaľ máte mastnú pleť, mali by ste byť opatrnejší v tom, aký hydratačný krém používate. Hľadajte hydratačný krém, ktorý je ideálne ľahký, neobsahuje oleje a je na vodnej báze.

Hydratačné pleťové krémy

Sušte tvár opatrne

Pri osušovaní tváre po umytí a použití tonika by ste si mali osušiť pleť mäkkým uterákom určeným výhradne na pleť. Samotné sušenie by však malo byť veľmi opatrné, pretože prílišné drhnutie by mohlo stimulovať väčšiu tvorbu kožného mazu.

Ako poznám, že mám mastnú pleť?

Medzi najčastejšie príznaky mastnej pleti, ktoré indikujú mastnú pleť, patria:

  • lesklý alebo mastný vzhľad
  • veľmi veľké alebo zjavné póry na pleti
  • pleť vyzerá hrubá alebo drsná
  • občasné alebo pretrvávajúce pupienky
  • upchaté póry a čierne bodky

Príznaky mastnej pleti a ich závažnosť sa u rôznych ľudí líšia. Na tom, ako veľmi sa pleť mastia, sa môže podieľať aj genetika. Hormonálne zmeny alebo vysoká hladina stresu môžu tiež zvýšiť produkciu kožného mazu v tele.

Ako môžem predísť mastnej pleti?

Mastnej pleti, ktorá je spojená s genetickou výbavou, sa dá len ťažko predchádzať. Aj mastná pleť spôsobená hormonálnymi zmenami sa ťažko kontroluje.Najlepšou prevenciou mastnej pleti je tak dodržiavať dôslednú rutinnú starostlivosť o pleť.

Keď sa objaví mastná pleť, môže byť lákavé skryť ju make-upom. Niektoré produkty, najmä tie na báze oleja, však môžu príznaky zhoršiť alebo upchať póry.Pre niektorých môže byť lepšou voľbou make-up na vodnej báze, zatiaľ čo iní zistia, že pre ich pleť je najlepšie nepoužívať žiadny make-up.

Niektorým ľuďom môže mastnú pleť spôsobovať aj nevhodná strava. Ide predovšetkým o mastné jedlá.

Dôveryhodné zdroje:

  1. Healthline: The Ultimate Skin Care Routine for Oily Skin
  2. MedicalNewsToday: Top six home treatments for oily skin

Tento článok napísal