Ako sa správne starať o detské zúbky?

Správna starostlivosť o detské zúbky začína ešte pred tým, než sa dieťaťu objaví prvý zub. To, že zuby nie sú vidieť, neznamená, že tam nie sú. Zuby sa totiž začínajú tvoriť v druhom trimestri tehotenstva.

Čo robiť pred prerezaním prvých zúbkov?

Ešte predtým, než sa u vášho dieťaťa objavia prvé zúbky, existuje možnosť uľaviť mu pomocou hryzátok alebo tzv. prstiačik. Prstiačik je špeciálny návlek na prst vyrobený z gumy alebo silikónu s drobnými výstupkami. Je ideálny na masáž ďasien počas obdobia prerezávania zúbkov.

Hryzátka sú tiež často používané počas obdobia, kedy dieťa prerezáva svoje prvé zúbky. Žuvanie na hryzátko môže bábätku poskytnúť úľavu od bolesti v oblasti ďasien. Niektoré hryzátka sú tiež naplnené gélom. Také hryzátko stačí umiestniť do mrazničky a potom bude ďasno bábätku tiež chladiť.

Ako čistiť prvé zúbky?

Keď sa dieťaťu objavia zúbky, čistite ich pravidelne 2x denne detskou zubnou kefkou. Zo začiatku stačí používať iba voda a postupom času môžete pridávať detskú zubnú pastu. Do troch rokov dieťaťa sa odporúča používať detskú zubnú pastu bez fluóru, pretože tak malé deti ešte nezvládajú pastu vypľuvať, ale naopak ju prehĺtajú. Preto je dôležité dodržiavať vhodnú hodnotu príjmu fluoridu pre dieťa.

TOP Detské zubné pasty

Samotné čistenie vykonávajte pomocou kruhových a jemných pohybov. Čistite nielen samotné zuby, ale aj ďasná. Ďalej venujte pozornosť zadným zubom, pretože sú často zanedbávané. Pokiaľ je to možné, jemne utrite jazyk, aby sa odstránili baktérie a zvyšky potravy.

Ako pomôcť deťom správne si čistiť zuby?

Pomoc deťom pri správnom čistení zubov je dôležitá na vytvorenie zdravých ústnych návykov. Preto začnite s čistením zubov dieťaťa hneď, ako sa objaví prvý zub. To pomôže vytvoriť návyk a zvyk detí odmala. Venujte sa nasledujúcemu:

  • Ukážte správnu techniku. To zahŕňa kruhové alebo jemné pohyby, čistenie všetkých strán zubov (predné, zadné, horné, dolné) a venovanie pozornosti ďasnám.
  • Buďte vzorom. Deti sa často učia pozorovaním. Pokiaľ vidíte, že si pravidelne čistíte zuby, môžu byť motivované k napodobňovaniu.
  • Vytvorte pravidelnú rutinu na čistenie zubov, napríklad ráno a večer pred spaním. Stabilita a opakovanie sú kľúčové pre vytvorenie návykov.
  • Poskytnite pozitívnu spätnú väzbu. Po čistení zubov pozitívne oceňte úsilie dieťaťa.

Kedy by deti mali navštíviť zubára?

Všeobecne sa odporúča, aby deti navštívili zubára okolo svojich prvých narodenín. Pri tejto prvej návšteve vám zubár vysvetlí správne techniky čistenia zubov a prevedie upravenú prehliadku, zatiaľ čo dieťa vám bude sedieť na kolenách. Tieto návštevy môžu pomôcť včas odhaliť problémy a pomôcť deťom zvyknúť si na návštevu zubára, aby mali menší strach z návštevy, keď budú staršie.

TOP Detské zubné pasty

Dôveryhodné zdroje:

  1. KidsHealth: Keeping Your Child’s Teeth Healthy
  2. NHS: Children’s teeth

Tento článok napísal