Ako sa efektívne zbaviť lupín vo vlasoch?

Trápia vás lupiny vo vlasoch?

V tomto článku sa budeme snažiť pochopiť, prečo sa lupiny tvoria a ako sa ich zbaviť. Poradíme tiež, ako zvoliť správny šampón proti lupinám.

Ako správne umývať vlasy na zníženie množstva lupín?

Proti lupinám je možné bojovať už aj samotnou technikou umývania vlasov. Pokiaľ trpíte na suchú pokožku a zvýšený výskyt lupín, nemali by ste to s umývaním preháňať a zmývať tak prirodzený ochranný filter z povrchu kože. Pri umývaní hlavu ani vlasy nedrhnite, ale skôr masírujte, podporíte tak jej prekrvenie. Pri zmývaní nepoužívajte príliš horúcu vodu a snažte sa poriadne všetok šampón zmyť. Pri vysúšaní sa snažte vyvarovať horúceho vzduchu. 

Ako funguje šampón proti lupinám?

Pokiaľ sa chcete bielych šupiniek vo vlasoch zbaviť, tak je potrebné riešiť príčinu ich vzniku. Tvorba lupín je spojená so suchou pokožkou hlavy.

Šampóny na lupiny si kladú za úlohu upokojiť, hydratovať a vyživiť pokožku hlavy. Je teda dobré sa vyhnúť látkam v šampónoch, ktoré môžu predovšetkým citlivej pokožke ublížiť tým, že ju vysušujú. Za takú látku možno označiť napríklad SLS. 

Naopak látky, ktoré napomáhajú v boji proti lupinám sú kyselina salicylová, tá napomáha exfoliácii pokožky.

TOP Šampóny proti lupinám

Čo ak mám lupín naozaj veľa?

Tvorbu lupín môže zvyšovať nevhodný výber kozmetiky, ale aj zlá životospráva. Suchá a teda odlupujúca pokožka môže byť aj ukazovateľom nedostatku vitamínov alebo nedostatočného prekrvenia pokožky hlavy. Najčastejšie je tvorba lupín spojená so suchou a problematickou či citlivou pokožkou hlavy.

Čo sú to lupiny?

Lupiny sú veľmi malé šupinky odumretej kože na hlave. Lupiny nemusia znamenať zdravotné riziko, ale rozhodne o ne nestojíme. Odlupujúce sa šupinky kože nie sú nič neprirodzené. Nepekné však môže byť ich množstvo. Veľké množstvo lupín je tak skôr problém kozmetický, než zdravotný.

Tým, že tvorba lupín je do istej miery prirodzený proces, tak nejde úplne „vyliečiť“, respektíve to ani nie je žiaduce.

Ako vyzerá prírodný šampón proti lupinám?

Naozaj prírodný šampón proti lupinám je taký, ktorý je iba a len z prírodných látok. Taký na pulte drogérií nenájdete, ale môžete sa inšpirovať receptami našich prababičiek.

Tie používali napríklad odvar zo žihľavy, harmančekových kvetov či z brezovej vody. Medzi starými receptami nájdete aj zábal pomocou bieleho jogurtu. To bolo pre tie bohatšie prababičky.

Zo súčasnej ponuky kozmetiky považujeme za prírodný šampón proti lupinám taký, ktorý obsahuje aspoň 50 % prírodných látok. Je teda z väčšiny prírodnej.

Tento článok napísal