Ako sa efektívne chrániť proti komárom?

Príchod teplých letných dní je pre mnohých z nás synonymom pre radosť, relaxáciu a voľný čas vonku. Avšak, s nimi prichádzajú aj nevítaní hostia – komáre. Pokiaľ sa aj vy trápite s kusancami a neustálym svrbením, máme pre vás niekoľko tipov, ako sa efektívne chrániť proti nepríjemným komárom.

Základné tipy na ochranu

  • Pri pobyte vonku, najmä v čase, keď sú komáre aktívne, noste dlhé svetlé oblečenie
  • Používajte repelent proti komárom. Dodržujte pokyny na používanie repelentov proti komárom.
  • Nainštalujte vhodné siete proti komárom na dvere a okná svojho domu, ako aj na stan a prístrešok pri kempovaní.
  • Kočíky a ohrádky zakryte moskytiérou, pokiaľ sú vonku.

Špecifiká repelentov

Pre väčšiu účinnosť používajte repelent odporúčaný podľa vekovej skupiny. Existuje mnoho druhov repelentov proti komárom s rôznymi účinnými látkami. Účinné látky sú tým, čo komáre odháňa.

Na ochranu pred komárom uštipnutím sa odporúča používať repelent proti komárom na báze DEET,ikaridinu, citronového eukalyptu alebo sójového oleja. Ak sa chcete chrániť pred uhryznutím kliešťom, používajte prípravky na báze DEET alebo akridinu.

Nepoužívajte repelenty proti komárom na báze citronelly u dojčiat a malých detí, pretože tieto výrobky obvykle poskytujú ochranu kratšiu ako 1 hodinu. Ostatné výrobky s esenciálnymi olejmi pôsobia menej ako 2 hodiny a nie sú najlepšou voľbou pre ochranu pred komárskym bodnutím. Ak sú však tieto výrobky schválené, sú alternatívou pre krátkodobé pôsobenie komárov u osôb starších ako 3 roky za predpokladu, že sú dodržiavané pokyny uvedené na etikete. Tieto výrobky nie sú účinné proti kliešťom.

Repelenty proti komárom

Rozpoznanie účinných látok v repelentoch

Vedecké názvy účinných látok na etiketách výrobkov sa môžu líšiť:

  • DEET je tiež známy ako „N,N-diethyl-m-toluamid“.
  • Ikaridín je tiež známy ako „pikaridín“ alebo „KBR 3023“.
  • Citrónový eukalyptus je tiež známy ako „citrónový eukalyptový olej“ alebo „p-mentán 3,8-diol“ (PMD). Citrónový eukalyptus by sa nemal zamieňať s výrobkami, ktoré obsahujú eukalyptový olej a citrónový olej.

Ako používať repelent proti komárom?

Dodržujte pokyny uvedené na etikete výrobku a dodržujte uvedené doby aplikácie. Prípravok aplikujte v malom množstve a iba na časti tela, ktoré nie sú chránené odevom. Prípravok neaplikujte na podráždenú alebo slnkom spálenú pokožku a na rezné rany a škrabance.

Pokiaľ sa vám repelent proti komárom dostane do očí, okamžite ich vypláchnite vodou. Keď už ochranu nepotrebujete, umyte si pokožku vodou a mydlom.

Pokiaľ sa potrebujete chrániť pred komármi a zároveň pred slnkom, tak najskôr použite opaľovací krém a nechajte ho preniknúť do pokožky, najlepšie asi 15 minút, než použijete repelent proti komárom. Tým Obmedziť množstvo vstrebaneho repelentu proti komárom.

Ako používať repelent proti komárom u detí?

Obmedzte počet aplikácií repelentu proti komárom u detí vo veku 12 rokov a mladších. Neaplikujte prípravok v blízkosti ich očí, úst alebo rúk. Ak chcete zabrániť bodnutiu komárom na hlave alebo tvári, naneste repelent proti komárom na ich čiapku alebo klobúk.

Nedovoľte deťom, aby si repelent proti komárom aplikovali samy, vždy to urobte za nich.

Ak máte podozrenie, že vaše dieťa má alergickú reakciu na repelent proti komárom, umyte mu kožu a okamžite vyhľadajte lekára. Ukážte lekárovi prípravok, ktorý ste použili

Prečo po nás komáre idú?

Komáre sú pre nás nepríjemní, pretože sme pre nich jeden z najväčších zdrojov potravy. Živí sa našou krvou a na to, aby nás dokázali nájsť, využívajú svoj čuch a videnie. Sú priťahovaní vôňou nášho potu aj pachy, ktoré vylučujeme.

Repelenty proti komárom

Dôveryhodné zdroje

Quebec: Protecting yourself from mosquito and tick bites

Tento článok napísal