Vy alebo vaše dieťa ste sa porezali. Idete k lekárovi. Vzniknú vám stehy. Nič neobvyklé. Skoro každému sa „pošťastie“ niečo podobné zažiť.
Ale tým to nekončí. Nasleduje toľko potrebná rekonvalescencia, ktorá má svoje pravidlá a môže ovplyvniť vaše každodenné návyky. Sprchovanie je jedným z nich, pretože sprchovanie so stehmi má svoje pravidlá.
My vám tie základné predstavíme, ale vždy dbajte na odporúčania vášho ošetrujúceho lekára.
Ako sa sprchovať so stehmi?
Postupujte podľa pokynov lekára, kedy môžete začať s čistením miesta a akým spôsobom. Akonáhle uplynie doba, kedy vám lekár odporučil udržovať stehy úplne suché, tak to neznamená, že okamžite môžete stehy testovať pod horúcim prúdom vody.
Najprv odporúčame stehy krátko namočiť ľahkým postrekom (napríklad v sprche), ale nemali by byť namočené trvalejšie (napríklad vo vani). Potom sa uistite, že ste miesto so stehmi osušili a nezostáva mokré.
Aký prípravok používať pri sprchovaní so stehmi?
Najlepšie by samozrejme bolo používať iba vodu, čím by ste minimalizovali akékoľvek riziko. To sa však nedá aplikovať dlho. Preto odporúčame mydlá alebo sprchové gély, ktoré neobsahujú parfumáciu ani alkohol. Na samotnú ranu však neodporúčame používať žiadny umývací prípravok.
Čo ak mám cez stehy obväz?
Pokiaľ máte cez stehy obväz, vyhnite sa jeho namočeniu, pokiaľ nie je vodotesný. Obväz by ste však nikdy nemali ponárať pod vodu. Pokiaľ si nie ste istí, či je váš obväz vodotesný, vyhnite sa jeho namočeniu úplne.
Obväz nedávajte dole, pokiaľ vám to neodporučí zdravotnícky pracovník.
Pokiaľ vám bolo doporučené udržiavať obväz aj stehy v suchu, tak môžete zakryť stehy pri sprchovaní gumovou rukavicou alebo igelitovým vreckom, ak zakryjú ranu a použiť handričku, ktorou sa očistíte, pričom sa vyhnete stehom.
Po umytí si stehy osušte čistým uterákom, a to aj v prípade, že sa oblasť rany nenamočila, aby ste sa uistili, že je rana úplne suchá.
Čo keď som si stehy omylom namočil?
Pokiaľ sa vám stehy náhodou namočia, jednoducho oblasť ihneď osušte čistým uterákom a uistite sa, že sa všetka vlhkosť v okolí stehov vsiakla.
Nie je nutné panikáriť. Voda nie je kyselina.
Čo sú to stehy?
Stehy v koži si môžete predstaviť podobne ako tie v oblečení. Teda nite, ktoré držia veci, v našom prípade koži pohromade. Sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré môžu byť tiež biodegradabilné. To znamená, že sa samé rozpustia. Také stehy sa dávajú najčastejšie do oblasti úst.
Potom, čo ste dostali stehy, vám lekár alebo jeho zdravotná sestra mali dať pokyny, ako sa o ne starať, a povedať vám, kedy pôjdu von. To môže byť len niekoľko dní a pravdepodobne nie dlhšie ako 2 týždne. Záleží na tom, aká hlboká bola vaša rana, kde na tele ste ju mali a aký druh stehov ste dostali.
Ako dlho udržiavať stehy suché?
Odporúčanie lekárov je najčastejšie v rozmedzí 24 – 48 hodín. Rozhodne dbajte na to, čo vám ošetrujúci lekár odporučil.
Stehy sú dôležité, pretože znižujú pravdepodobnosť väčšieho krvácania alebo infekcie. Rovnako znižujú tvorbu jaziev. Nie je tak dobré ich hneď po ich aplikácii zbytočne zaťažovať.