Ako na kúpanie detí?

Naše ratolesti by sme mali už od útleho veku učiť správnym hygienickým návykom, medzi ktoré neodmysliteľne patrí pravidelné kúpanie a sprchovanie. Iste nám dáte za pravdu, že sa to občas nezaobíde bez slzičiek alebo nepríjemnej vyrážky, ktorú môže mať na svedomí nevhodný kozmetický prípravok. Poďme sa spoločne pozrieť, ako na kúpanie detí.

Ako kúpať deti?

Pravidelná očista by mala byť prirodzenou súčasťou hygienických zvyklostí, ktoré dieťa preberá od svojich rodičov. Hoci pre novorodencov je kúpeľ skôr jednou z etáp adaptácie na svet mimo maternice, postupne si tak zvyká na rituál očisty, ktorý je obvykle spojený s tým, že sa ide spať. Na kúpanie je základným pravidlom teplota okolo 35-37 °C, používanie jemnej žinky a vhodného prípravku na kúpanie detí.

TOP Prípravky na kúpanie detí

Je lepšie dieťa sprchovať alebo kúpať?

Veľmi často diskutovanou otázkou tiež je, či sprchovať alebo radšej kúpať. Pravda je taká, že za predpokladu dôkladného umytia celého tela nie je voľba taká podstatná. Pre deti je navyše čas strávený vo vani skutočnou zábavou. Rôzne hračky, vodolepky, tvorivé sady alebo bublinky z voňavej peny sú účinným lákadlom, vďaka ktorému nebudete musieť vaše dieťatko k večernému rituálu príliš dlho prehovárať.

Ako často kúpať bábätko? 

Odborníci sa zhodujú na tom, že každodenné umývanie môže byť pre detskú citlivú pokožku až škodlivé. Obzvlášť, ak vaše dieťatko má sklony k ekzémom, vyrážkam a dehydratácii, postačí očista iba niekoľkokrát do týždňa.

Kedy je dieťa pripravené na samostatné kúpanie?

Je ťažké vzdať sa kúpania detí, pretože viete, že sú po ňom skutočne čisté, avšak zhruba od šiestich rokov veku dieťaťa je vhodný čas na postupné osamostatnenie v kúpaní. Pre samostatné kúpanie by malo dieťa zvládať nasledujúce:

  • dieťa dokáže dodržiavať správny postup.
  • dieťa si uvedomuje, ktoré všetky časti tela je potrebné umyť.
  • dieťa nezabudne po sprchovaní všetko vypnúť a vrátiť do pôvodnej polohy.
  • po kúpaní riadne osuší (1).

Nie je to však iba o schopnostiach dieťaťa. Vy ako rodič musíte zaistiť nasledujúce, aby bolo samostatné kúpanie pre dieťa bezpečné.

  • vaňa alebo sprchový kút musí byť pre vaše ratolesti bezpečné
  • sprchovací gél pre deti má natoľko výrazný obal, aby bol pre dieťa ľahko rozpoznateľný

Aký použiť prípravok pre dieťa?

Súčasný trh ponúka nepreberné množstvo kozmetiky na starostlivosť o detskú pokožku v rôznych farbách, vôňach a konzistenciách. Sprchové gély pre bábätká a sprchové gély pre deti sú najlepšou voľbou na každodenné použitie. Detské telíčko jemne očistí, vyživí a ochráni pred škodlivými vplyvmi. Pre ešte hebšiu pokožku siahnite po umývacej pene.

Mimoriadne citlivá koža bude možno potrebovať detský sprchový olej, ktorý dôkladne vyživí aj veľmi suchú pokožku. Svoju úlohu tu zohráva predovšetkým vysoký podiel prírodných olejov, ktoré hravo nahradia aj telové mlieko.

TOP Prípravky na kúpanie detí

Dôveryhodné zdroje:

  1. Cleveland Clinic: How Often Should Your Kids Take a Bath or Shower?

Tento článok napísal