Ako na čistenie pleti: Praktický návod

Čistenie pleti je nielen nevyhnutným krokom pred spaním, kedy si chcete z tváre zmyť make-up a nečistoty z celého dňa, ale aj ráno kedy očistíte pleť od zvyškov z regenerovanej kože. Správne čistenie pleti odstraňuje nečistoty a odumreté kožné bunky z tváre. Pravidelné čistenie tváre taktiež zabraňuje vzniku baktérií a tým aj upchávaniu pórov.

Prinášame vám praktický návod, ako na čistenie pleti.

1. Umyte si ruky

Pred začiatkom čistenia pleti si umyte ruky mydlom a opláchnite ich vodou. Je dôležité začať s čistými rukami, aby ste zabránili prenosu baktérií z rúk na tvár.

TOP Mydlá

2. Najprv odstráňte všetok make-up

Pokiaľ make-up na tvári nemáte, tak môžete tento krok preskočiť. Len správne odlíčená pleť môže regenerovať a vstrebávať následnú starostlivosť. Odlíčená pleť nie je zbytočne zaťažovaná make-upom. Zvláštnu starostlivosť pri odličovaní je potrebné venovať oblasti okolo očí, kde je koža tenšia a jemnejšia. Pre odolný make-up je vhodné použiť olejový alebo dvojzložkový odličovač.

Odstráňte make-up pomocou odličovača alebo micelárnej vody. Naneste ich na vatový tampónik a jemne utierajte tvár, pričom sa vyhnite oblasti okolo očí. Pokiaľ používate odličovací prípravok na báze oleja, naneste ho na suchú pokožku a opláchnite vlažnou vodou.

TOP Odličovače

Micelárna voda získala svoj názov podľa micel, čo sú maličké čistiace molekuly, ktoré sú vo vodnom roztoku. Povrchovo aktívne látky tvoriace tieto micely priťahujú olej a nečistoty. Preto je micelárna voda skvelá na čistenie tváre.

3. Očistite tvár

Potom očistite pleť pomocou čistiaceho prípravku na pleť. Naneste ho na navlhčenú pokožku a jemne vmasírujte do pleti kruhovými pohybmi. Zmyte čistiaci prostriedok z tváre vlažnou vodou. Vyhnite sa horúcej vode, pretože by mohla z pokožky odstrániť esenciálne oleje. Tvár osušte čistým a mäkkým uterákom.

TOP Čistiace prípravky na pleť

4. Aplikujte pleťové tonikum

Naneste trochu pleťového tonika na kúsok vaty a jemnými pohybmi si tonikum votrite na tvár. Pleťové tonikum odstraňuje zvyšky nečistôt a aplikuje sa po čistení pleti. Súčasne pripravuje pokožku na nanesenie ďalších kozmetických prípravkov. Venujte pozornosť obsahu alkoholu, ten totiž pokožku vysušuje. Tonizáciou sa rozumie posilnenie a vyváženie pH po čistení pleti. (1)

TOP Pleťová tonika

5. Hydratujte tvár

Po čistení je dôležité pleť hydratovať pleťovým krémom. Použite krém vhodný pre váš typ pleti a krúživými pohybmi ho naneste na tvár a krk. Vďaka tomu bude vaša pleť hydratovaná. Pleťové krémy môžu pomôcť s problémami s pevnosťou, mazom, môžu sa starať o suchú alebo aknóznu pokožku, o starú aj mladú.

TOP Pleťové krémy

Čo dodržiavať pri čistení pleti?

  • Používajte vlažnú vodu

Hoci póry nie sú dvere, takže horúca voda ich neotvorí a studená jenezavrie, tak extrémne teploty vody môžu spôsobiť podráždenie, takže je lepšie držať sa strednej cesty.

  • Neumývajte tvár príliš často

Obmedzte umývanie tváre maximálne na dvakrát denne a po vyraznom potení. Tvár si tak umývajte raz ráno, raz večer a aj po silnom potení. (2)

  • Nepoužívajte na čistenie tváre bežné mydlo

Pokiaľ nie sú mydlá špeciálne vyvinuté pre tvár, môžu bežné mydlá zmeniť pH rovnováhu pokožky, čo umožňuje väčší rast baktérií a kvasiniek. (3)

Dôveryhodné zdroje: 

  1. Skincraft: Ako si vyčistiť tvár Správny spôsob, ako získať čistejšiu pleť
  2. AAD: Umývanie tváre 101
  3. Zdravie: Ako si umyť tvár

Tento článok napísal