Ako funguje opaľovací krém s minerálnym filtrom?

Minerálny opaľovací krém chráni pokožku pred UV žiarením na základe minerálnych filtrov, ktoré sa po aplikácii nachádzajú na povrchu kože a fyzicky zabraňujú prenikaniu UV žiarenia do kože. Opaľovací krém s minerálnym filtrom je oproti chemickému opaľovaciemu krému pre našu pokožku šetrnejší, ekologickejší a účinkuje okamžite.

Aké má opaľovací krém s minerálnym filtrom výhody?

Minerálny opaľovací krém má tri základné výhody v porovnaní s chemickým opaľovacím krémom.

Narozdiel do chemických opaľovacích krémov, ktoré sa do pokožky obvykle vstrebávajú 20 až 30 minút, minerálne opaľovacie krémy poskytuje okamžitú ochranu. Ihneď po nanesení na kožu fungujú a chránia nás pred slnečným žiarením.

Dve najbežnejšie zložky minerálnych opaľovacích krémov, oxid titaničitý a oxid zinočnatý, sú svetovými úradmi dlhodobo považované za bezpečné. Preto sú minerálne opaľovacie krémy sú oveľa bezpečnejšie pre ľudí, ktorí sa obávajú dlhodobého pôsobenia chemických zložiek. Niektoré chemické opaľovacie krémy môžu byť dráždivé, najmä pre osoby s citlivou alebo aknóznou pokožkou. Minerálne opaľovacie krémy sú naproti tomu pre pokožku veľmi šetrné.

Ďalej sa účinné látky v minerálnych opaľovacích krémoch považujú za oveľa prívetivejšie k životnému prostrediu (najmä pre zraniteľné vodné ekosystémy) ako účinné látky z chemických opaľovacích krémov. Minerálne opaľovacie krémy sú tak oveľa vhodnejšie pre tých, čo sa zaujímajú o udržateľnú kozmetiku.

TOP Opaľovacie krémy s minerálnym filtrom

Má opaľovací krém s minerálnym filtrom nejaké nevýhody?

Najvýraznejšou nevýhodou opaľovacieho krému s minerálnym filtrom je častá tendencia zanechávať na pokožke biely film (kvôli prítomnosti oxidu titaničitého a oxidu zinočnatého). Minerálne opaľovacie krémy však za posledné roky prešli dlhú cestu a na trhu sú aj také, ktoré na pokožke nezanechávajú biely povlak.

Tiež je potrebné ochrannú vrstvu opaľovacieho krému častejšie obnovovať, že je to pri chemickom opaľovacom kréme. Preto je potrebné myslieť na to, že čas od času je nutné sa natrieť znova.

Čo je minerálny opaľovací krém?

Minerálny opaľovací krém ako účinné zložky používa minerály. Najčastejšie sa používa oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Obe tieto zložky sa vyskytujú v prírode, ale je možné ich vytvoriť aj synteticky.

Minerálne opaľovacie krémy sa po aplikácii nachádzajú na povrchu kože a fyzicky zabraňujú prenikaniu UV žiarenia do kože. Minerálne opaľovacie krémy sa niekedy nazývajú fyzikálne opaľovacie krémy, pretože vytvárajú fyzikálnu bariéru medzi vašou pokožkou a slnečnými lúčmi. Predstavte si tieto minerály ako milióny malých zrkadiel, ktoré ležia na povrchu vašej pokožky a odrážajú škodlivé UV žiarenie.

Aký je rozdiel medzi chemickým a mineralnym opaľovacím krémom?

Minerálne opaľovacie krémy fungujú úplne inak ako chemické opaľovacie krémy.

Chemické filtre v opaľovacích krémoch prenikajú do pokožky a UV žiarenie absorbujú pomocou chemickej reakcie, ktorá ich premení na teplo. Aby správne pracovali, je potrebné ich dostatočné vstrebanie.

Naproti tomu minerálne opaľovacie krémy jednoducho zostávajú na pokožke (ak nie sú nano) a odrážajú UV žiarenie od tela.

Čo keď minerálny opaľovací krém obsahuje nanočastice?

Pokiaľ minerálny opaľovací krém obsahuje nanočastice, tak účinné zložky sú rozložené na malé kúsky (tzv. nanočastice), ktoré môžu ľahko prenikať do vašich kožných buniek. Niektorí výrobcovia tohto efektu využívajú pre lepšiu roztierateľnosť ich produktov.

Existujú vedecké poznatky, že nanočastice TiO2 [oxidu titaničitého] a ZnO [oxidu zinočnatého] sa síce nedostanú k životaschopným kožným bunkám, ale skôr zostávajú na povrchu kože a vo vonkajšej vrstve (stratum corneum) kože. Napriek tomu sa za najbezpečnejší variant pre vašu pokožku považuje minerálny opaľovací krém bez nanočastíc.

TOP Opaľovacie krémy s minerálnym filtrom

Sú minerálne opaľovacie krémy bezpečné pre deti?

Minerálne opaľovacie krémy sú pre deti bezpečné. To je nesporné. Jediné, na čo treba dávať pozor, sú opaľovacie krémy, ktoré používajú ako minerálne, tak chemické zložky. Tieto opaľovacie krémy sa môžu inzerovať ako minerálne, ale môžu obsahovať aj chemické zložky.

Ako vždy si prečítajte etiketu a skontrolujte zloženie, než akýkoľvek výrobok nanesiete na pokožku svojho dieťaťa.

Dôveryhodné zdroje:

  1. https://www.kiehls.com/skincare-advice/mineral-sunscreen-vs-chemical-sunscreen.html
  2. https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/chemical-vs-mineral-sunscreen-whats-difference/
  3. https://www.mustelausa.com/blogs/mustela-mag/mineral-vs-chemical-sunscreen-know-the-difference

Tento článok napísal