Ako funguje fialový a strieborný šampón?

Aký je princíp fungovania fialového a strieborneho šampónu?

Sú skutočne vhodné na studený tón vlasov? 

Aký je rozdiel medzi strieborným a fialovým šampónom?

My vám na tieto otázky prinášame v našom článku odpovede.

Čo vie fialový a strieborný šampón?

Tieto šampóny majú za úlohu oživiť blond farbu vašich vlasov, stiahnuť žlté tóny, dodať vlasom lesk a studený podtón.

Výsledné efekty používania fialového a strieborného šampónu sa môžu rôzniť. Svoju rolu hrá jednak samotná kvalita vašich vlasov, ale aj kvalita produktu ako takého. Sú aj prípravky ktoré nielen nežiaducu farbu vlasov potlačia, ale môžu aj vlas pigmentom obaliť. Napríklad zafarbené spreje, peny alebo iné pigmentové prípravky.

Zázraky na počkanie nečakajte, ale pri správnom používaní je to efektívna cesta, ako dosiahnuť vysnívanú ľadovú blond farbu vašich vlasov.

Ako fialový a strieborný šampón funguje?

Fialový šampón vám tak vlasy nezosvetlí. Fungujú iba opticky. Vďaka modrým až fialovým pigmentom v ňom obsiahnutých dokáže potlačiť žlté tóny. Tým neutralizujú teplý odtieň. 

Pokiaľ máte tmavé vlasy a chcete len docieliť studený efekt môžu vás tieto produkty sklamať. Tento „optický klam“ vychádza z teórie farebného kruhu. A teda jednu farbu neutralizuje práve tá, ktorá leží naproti. Žlté tóny tak potláča farba fialová, zatiaľ čo červenú upozadíte vďaka zelenej. Rovnaký princíp môžete nájsť aj u tzv. bieliacich pást modrej farby. 

Aký je rozdiel medzi strieborným a fialovým šampónom?

Rozdiel medzi fialovým šampónom a silverom čiže strieborným šampónom prakticky nie je. Pod oboma názvami sa skrýva rovnaký účinok. 

Kedy je vhodné fialový šampón používať? 

To, že z kaderníctva vychádzate s ľadovou blond neznamená, že máte postarané. Vlas sa postupne vracia k svojej teplej farbe a prispievajú k tomu vonkajšie vplyvy ako je slnko, smog, chlór, slaná alebo tvrdá voda. 

Vlasy jednoducho oxidujú a žltnú.

V takom prípade je potrebné sa o odfarbené vlasy náležite starať a predĺžiť ich životnosť. Tieto šampóny má zmysel použiť nielen pre farbené vlasy, ale aj pre tie prirodzené. Napríklad žlté blond alebo šedivé vlasy, preto sa stretávame aj s názvom silver šampón, strieborný šampón. 

Ako s fialovým a strieborným šampónom pracovať?

Ak chcete odstrániť žltú farbu z vlasov alebo predĺžiť efekt studenej blond od kaderníka, tak siahnite po fialovom alebo striebornom šampóne.

Fialové ani strieborné šampóny však klasický umývací prípravok na vlasy nenahradia. Nie sú určené na každodenné používanie a pokiaľ to s ich užívaním preženiete, môžete byť nemilo prekvapení.

Medzi „fialovými“ produktmi na vlasy môžete nájsť aj masky alebo kondicionéry. Sťahovať žltú ide šetrne, kedy budete z času na čas, podľa návodu, používať fialový šampón alebo pôjdete intenzívnejšou cestou a siahnete po maske.

Pokiaľ máte vlasy znečistené, najprv ich umyte vašim klasickým prípravkom na umývanie vlasov a až potom aplikujte šampón fialový. Teplá voda pomáha k lepšej absorpcii fialových pigmentov, rozširuje póry vlasu, preto pred aplikáciou opláchnite vlasy teplou vodou. Po použití fialového šampónu sa odporúča naniesť kondicionér. Práve ako prevencia pred vysušením. 

Avšak pozor, či plánujete návštevu kaderníka za účelom zosvetlenia vlasov, neodporúča sa tento prípravok pred návštevou kaderníka používať. Mohol by totiž výsledok ovplyvniť.

Čo spôsobuje nadmiera užívania fialového šampónu?

Môže sa stať, že kvôli nadmiere používania takto pigmentovaných šampónov vám začnú vlasy modrať. Väčšinou tieto produkty nemajú za úlohu vlas hydratovať, a tak vám ho vysušia a modrý pigment drží na jeho povrchu. Preto si prečítajte odporúčania na obale týkajúce sa správneho použitia, teda početnosti používania šampónu alebo počet minút na pôsobenie masky. Suchý vlas sa aj viac láme. 

Ak už ste zmodrali, tak nie je na mieste panikáriť. Šampón sa postupne vymyje. 

Čo ovplyvňuje farbu vlasov?

Vaša prirodzená farba vlasov je daná pigmentom. Tvar a skladba zrna pigmentu predurčuje vašu prirodzenú farbu vlasov. Štruktúra zŕn rozhoduje, či máte svetlé alebo tmavé vlasy. Počet zŕn určuje intenzitu konkrétneho sfarbenia. 

A preto vám žiadny šampón farbu nezmení.

Vďaka fialovým alebo strieborným (silver) šampónom viac blond jednoducho nebudete. K zosvetleniu teda nedôjde. To sa dá dosiahnuť len pomocou peroxidu vodíka. Všetky vlasy (aj keď sa vám to nejaví) majú v sebe teplé tóny, a preto sa po ich zosvetlení peroxidom vodíka objavujú toľko žlté alebo červené tóny. 

Tento článok napísal