Ako efektívne zabrániť vypadávaniu vlasov?

Chumáč na hrebeňoch, na vankúšoch, vo vani, na oblečení, na zemi, skrátka všade? Nevzhľadné kúty a plešky? Toto sú hlavné príznaky nadmerného padania vlasov a ak aspoň jeden už nejaký čas pozorujete, pravdepodobne niečo nie je s vašou hrivou v poriadku. Vypadávanie vlasov nie je nič neobvyklé a trápi veľkú časť populácie. Ale ak včas zistíte príčinu, nemusíte zaznamenať také straty.

Keď si chcete zachovať svoju korunu krásy a spomaliť nepríjemný proces jej rednutia, veľmi efektívnym pomocníkom sa môže stať aj šampón proti padaniu vlasov.

Je možné proces rednutia vlasov potlačiť?

Pokiaľ chceme s padaním vlasov niečo robiť, je vhodné vychádzať z pravdepodobných príčin – je ich celý rad. Genetika sa veľmi oklamať nedá, ale dostatočným príjmom bielkovín, vitamínov a starostlivosťou o duševné zdravie, kedy predchádzame stresu, ktorý sa na vzhľade našej koruny krásy tiež veľmi podpisuje, rozhodne nič nepokazíte. A ak si žehlíte, fénujete, kulmujete vlasy, alebo ich splietate do pevných vrkočov, skúste to na chvíľu obmedziť a nechajte vašu hrivu odpočívať.

V extrémnych prípadoch je možné zvážiť aj liečbu pomocou injekcie krvnej plazmy do vlasovej pokožky, ktorá ju prekrví a stimuluje činnosť vlasovej cibuľky. Najprv sa však poraďte s dermatológom, ktorý individuálne posúdi váš stav a navrhne vhodnú liečbu.

Vo väčšine prípadov však postačí dbať na prevenciu a zahrnúť do dennej rutiny napríklad aj šampón proti padaniu vlasov.

Aký má vplyv šampón na hustotu hrivy?

Šampón proti vypadávaniu vlasov potláča tento jav predovšetkým tým, že harmonizuje vlasovú pokožku tak, aby utvárala priaznivé prostredie pre obnovu vlasového vlákna a jeho rast. Svojim zložením predlžuje rastový cyklus a vlasy tak nepadajú predčasne.

Kľúčovú úlohu tu zohrávajú blokátory DHT (dihydrotestosterónu), ktorý stojí za nadmernou stratou vlasov najmä u mužov. Tieto látky prenikajú do pokožky počas umývania a môžu tak zmierniť aj prejavy dedičného padania vlasov – alopécia.

TOP Šampóny proti vypadávaniu vlasov

Prečo nám padajú vlasy?

Na úvod treba pripomenúť, že padanie vlasov je úplne prirodzený proces a pokiaľ ich sem tam pár nájdete v umývadle alebo na kefe, rozhodne nie je žiadny dôvod k panike. Udáva sa, že denne prídeme až o stovku vlasov bez toho, aby sme si to všimli. Však aj z celkového počtu aj 200 tisíc vlasov, ktoré môžeme na hlave mať, je to len ako kvapka v mori. Preto si buďte istí, že nadmernú stratu od normálneho obnovovania vlákna určite spoznáte.

A to už sa oplatí spozornieť a zamyslieť sa nad možnými príčinami. Na padanie vlasov trpí viac mužmi, pre dedičnú citlivosť vlasov na zvýšenú hladinu testosterónu v krvi, a preto sa páni môžu začať stretávať s plešatením už vo veľmi mladom veku. Oproti tomu ženy zaznamenávajú veľký úbytok vlasov v tehotenstve a tesne po pôrode, ktorý v tomto období spôsobujú rozhodené hladiny hormónov.

Ďalších dôvodov na vypadávanie vlasov je celý rad. Medzi tie najčastejšie možno zaradiť ešte nadbytok vitamínu A, oproti tomu nedostatok bielkovín, nadmernú mechanickú záťaž vlasov ich úpravou, alebo extrémne chudnutie, kedy ľudskému organizmu môžu chýbať niektoré látky. Na vine je aj dedičnosť, stres, zvyšujúci sa vek a slabá imunita. Našťastie na svojej imunite môžete pracovať, pokiaľ poznáte aspoň niekoľko osvedčených tipov pre lepšiu imunitu.

Tento článok napísal