Ako efektívne používať ústnu vodu?

Používanie ústnej vody je rýchlym a jednoduchým krokom, vďaka ktorému sme bližšie k čistote ústnej dutiny. Ústnu vodu sa odporúča používať dvakrát denne a nie je len spôsobom, ako si zachovať svieži dych, ale je aj nástrojom v boji proti baktériám v ústach. Ústna voda však nenahrádza čistenie zubov ani používanie zubnej nite. Aby ústna voda bola pre vaše ústa prínosom, mala by sa používať správne.

Ako používať ústnu vodu?

Pokyny na použitie výrobku sa môžu líšiť podľa značky ústnej vody, ktorú používate. Vždy sa riaďte pokynmi na obale. Tu sú uvedené základné pokyny pre väčšinu druhov ústnych vôd.

1. Najprv si vyčistite zuby

Najlepšie je používať ústnu vodu po vyčistení zubov a použití medzizubnych pomôcok. Pokiaľ si čistíte zuby fluoridovou pastou, pred použitím ústnej vody chvíľu počkajte. Ústna voda môže koncentrovaný fluorid v zubnej paste zmyť.

2. Príprava ústnej vody

Vybranú ústnu vodu nalejte do téglika dodaného s výrobkom alebo do plastovej odmerky. Použite iba také množstvo ústnej vody, aké je uvedené v návode na výrobku. Obvykle je to 3 až 5 čajových lyžičiek.

3. Pripraviť, nastaviť, vyplachovať

Vyprázdnite obsah téglika do úst a premiešajte ním. Neprehĺtajte však. Ústna voda nie je určená na požitie, a pokiaľ ju vypijete, nebude fungovať. Počas vyplachovania 30 sekúnd kloktajte.

4. Vypľujte ústnu vodu

Ústnu vodu vypľujte do umývadla.

TOP Ústne vody

Kedy používať ústnu vodu?

Niektorí ľudia používajú ústnu vodu ako súčasť každodennej rutiny čistenia zubov. Ústnu vodu však môžete v núdzi použiť aj na zahnanie zápachu z úst.

V skutočnosti neexistuje žiadny pevný návod, kedy použiť ústnu vodu proti zápachu z úst. Nepomôže však posilniť zubnú sklovinu ani bojovať proti ochoreniu ďasien, pokiaľ ju nepoužijete hneď po čistení zubov kefkou a zubnou niťou či medzizubnou kefkou. Na dosiahnutie najlepších výsledkov by mali byť zuby pred použitím ústnej vody čerstvo vyčistené.

Ako často by ste mali ústnu vodu používať?

Väčšina výrobkov ústnej vody odporúča používať dvakrát denne a to po vyčistení zubov kefkou.

Ako ústne vody fungujú?

Zloženie jednotlivých ústnych vôd sa mierne líši – rôzne výrobky fungujú na rôzne účely.

Ústna voda ničí baktérie pomocou antiseptických zložiek, ako je alkohol, mentol a eukalyptol. Tieto zložky sa dostanú do štrbín medzi zubami a na ťažko prístupné miesta, ako je napríklad samotná zadná časť úst, a ničia filmové baktérie, ktoré sa tam môžu hromadiť.

Pri ochutnaní môžu pôsobiť mierne drsne a trochu štiepať. Preto ústna voda pri použití niekedy štiepe. Niektoré ústne vody tiež tvrdia, že vďaka obsahu fluoridu posilňujú zubnú sklovinu.

Spravidla menej drsnejšie sú prírodné ústne vody. Prírodná ústna voda musí podľa nás obsahovať aspoň 80 % čisto prírodných látok. A to veru nie je málo.

Na čo si dať pozor?

Ústna voda obvykle obsahuje veľké množstvo alkoholu a fluoridu. Obe tieto zložky by nemali byť prijímané vo vysokom množstve, najmä deťmi. Z tohto dôvodu väčšina zubných lekárov neodporúča ústne vody deťom mladším ako 6 rokov. Ani dospelí by však nemali mať vo zvyku ústnej vody prehĺtať.

TOP Ústne vody

Důvěryhodné zdroje:

  1. Healthline: Everything You Need to Know About Using Mouthwash
  2. Matkymatkam.cz: Ústní voda – Marnivost, nebo užitečný doplněk?

Tento článok napísal